Prečo zlo víťazí nad dobrom?

Pred niekoľkými mesiacmi som túto otázku položil čitateľom tohto blogu vo svojom článku „Pomôžte mi prosím?“. Z počtu reakcií naň usudzujem, že odpoveď na túto, zdanlivo jednoduchú otázku asi nebude ľahká napriek tomu, že zlo nás čoraz intenzívnejšie sprevádza v každodennom živote. Táto skutočnosť ma priviedla k hlbšiemu zamysleniu sa a rozhodnutiu pokúsiť sa odpovedať sám sebe a zároveň podeliť sa o svoj názor s vami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

„Zločin a strach sú nástrojmi moci“, povedal človek z najvyšších mocenských štruktúr pred mnohými rokmi aj keď „len“ vo filme, ale s poučným a stále aktuálnejším obsahom. Príležitostne som sa k tejto myšlienke vracal, ale dlho nie a nie pochopiť jej zmysel.

Položme si hypotetickú otázku, ako by asi vyzeral svet naplnený láskou a vzájomnou toleranciou? Svet bez násilia, ľudskej chamtivosti, ale naopak postavený na prirodzenej úcte k životu a vesmírnym zákonom?

Prestali by sa vyrábať a predávať zbrane, ktoré spolu s ropou, “liekmi“ a drogami patria k najvýnosnejším obchodným artiklom. Nepotrebovali by sme vojakov, policajtov ani zložité bezpečnostné systémy, ktorých financovanie stojí spoločnosť obrovské finančné prostriedky. Ľudia profitujúci z vývoja, výroby, financovania a hlavne spotreby zbraní získavajú nielen astronomické finančné zisky, ale aj obrovskú ekonomickú a politickú moc. Je preto logické, že ich snaženie smeruje k neustálemu šíreniu násilia a strachu vo svete všetkými možnými prostriedkami . Do začarovaného kruhu zla v neposlednom rade patria i médiá a politici, ktorí svojim pokryteckým konaním dávajú šíreniu zla požehnanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvedeným príkladom - vojenského priemyslu s jeho cieľom neustáleho vyvolávania ozbrojených konfliktov po celom svete som čiastočne odpovedal, ale nedostal sa k podstate odpovedi na otázku - „prečo sme prijali život sprevádzaný násilím, neustálymi obavami a strachom“.

Myslím, že hlavným dôvodom toho, že zlo sa stalo bežnou a pre mnohých z nás už i samozrejmou súčasťou našich životov je ľudská slabosť a strach. Veľmi ľahko podliehame pokušeniam, ktoré nám na jednej strane spôsobujú pohodlie a úspech, ale na strane druhej sú pôvodcom všetkého zla. Človek totiž vo svojej nekonečnej chamtivosti a túžbe po moci je schopný čohokoľvek, i najťažších zločinov.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane neustály strach zo straty toho, čo sme nadobudli a dosiahli, nás často vedie k ľahostajným postojom a dovolím si tvrdiť, že až k zbabelosti, pričom si ale neuvedomujeme, že tým sa dobrovoľne stávame potravou obludnej „chobotnice“, ktorá využíva našu nekonečnú túžbu po pôžitkoch k stále väčšej moci nad našimi životmi.

Pýtam sa, či môžeme očakávať zmenu k zlepšeniu tohto stavu? Položme otázku ľuďom v našom okolí - do akej miery by boli ochotní vzdať sa aspoň časti svojho majetku a pohodlia v prospech pokoja na Duši? Ja som tak spravil a odpoveďou mi bolo zdesenie opýtaných v zmysle absurdnosti mojej otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že naša spoločnosť dospela do štádia vývoja, kedy už žiadna politika, filozofia ani náboženstvo nemá silu, aby tento negatívny stav zvrátilo. Podľa môjho názoru k zásadným zmenám v našich životoch dôjde až vtedy, keď nastane zmena na úrovni nášho vedomia. Príroda, alebo ak chcete Boh má určite dostatok možností k tomu, aby odstránila malý zhubný nádor v dokonale fungujúcom a večnom vesmíre. Ja osobne tento proces vnímam ako prirodzený evolučný vývoj na našej planéte, opakujúci sa cyklus v zmysle: „Nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť“.

Žime teda svoje životy podľa najlepšieho vedomia a svedomia a užívajme si radosti života tak, aby sme nespôsobovali bolesť nikomu a ničomu na našej modrej planéte.

Milan Zeman

Milan Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčený o tom, že každé stretnutie s človekom, každá životná situácia a každá informácia nás posúva na našej ceste k tomu čo sa má stať. Verím, že nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
SkryťZatvoriť reklamu