Príbeh o manželstve

Aj keď Janko Zádumčivý ani zďaleka nie je taký múdry a všestranný, ako český génius Jára Cimrman, ale po každom stretnutí s ním mám vždy dobrý pocit, že som o niečo múdrejší. Naposledy mi porozprával príbeh o manželskom páre a ich tridsaťročnom manželstve. Neviem kam na to Janko chodí, ale príbeh je zaujímavý a myslím, že aj poučný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Volajú sa Peter a Katka. Zobrali sa z lásky aj keď, ako to vtedy bolo bežné aj z nutnosti, lebo Katka k radosti oboch neplánovane otehotnela. Katkina mama síce nejaký čas „prskala“, lebo mala pre dcéru pripravenú inú kariéru, ale nakoniec sa musela s danou situáciou zmieriť. Rodičia teda vystrojili svadbu so všetkým čo k tomu patrí a po veselej zábave trvajúcej do neskorých nočných hodín sa šťastní mladomanželia odobrali do svojho malého, „sparťansky“ zariadeného bytu . V banke si vybavili mladomanželskú pôžičku a s radosťou si budovali svoju domácnosť. Žili skromne a tešili sa z každej maličkosti. O niekoľko mesiacov sa im narodil syn z ktorého mali obaja obrovskú radosť. Keď mal malý Paľko dva roky pribudla mu sestrička Janka. A tak mladá rodinka žila bežným životom so všetkými radosťami i starosťami a zdalo sa, že ich trvalému šťastiu nič nestojí v ceste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S pribúdajúcim vekom sa ale láska Katky a Petra pomaly vytrácala. Každý z nich mal iné hodnotové priority i životný štýl. Do ich životov vstúpili osobné ambície, nepochopenie, výčitky a čoraz častejšie hádky. Manželia sa pomaly odcudzovali a riešenie hľadali každý po svojom. Peter čoraz častejšie siahal po alkohole a Katka sa naplno vrhla do budovania osobnej kariéry. Nepomohlo ani osvedčené, že v posteli sa vyriešia všetky problémy a tak po niekoľkoročných neúspešných pokusoch sa manželia úplne odcudzili. Pre svoje pochopenie a intímne chvíle si našli nových priateľov a svoj vzťah nakoniec ukončili rozvodom. Paradoxne však ostali priateľmi a naďalej žili v jednej domácnosti. Deti s ktorými mali rodičia stále pekný vzťah už s nimi nebývali a tak mali bývalí manželia dostatok času, aby premýšľali nad svojimi životmi.

SkryťVypnúť reklamu

Každý človek počas svojho života prechádza mentálnym a duchovným vývojom. Katka aj Peter túto skutočnosť pochopili a uznali, že práve nevedomosť rozdelila ich cesty životom. Obaja tiež dospeli k poznaniu, že ľudské osudy ovplyvňuje aj iný rozmer života, ten, ktorý nemôžeme ovplyvniť zmyslami, ani racionálnym myslením, ale len svojimi pocitmi a vedomím. Obaja, Katka i Peter pochopiac túto pravdu začali nezávisle na sebe pracovať a po dvoch, či troch rokoch s prekvapením zistili, že nachádzajú stále viac spoločného. A keďže bola v ich domácnosti pokojná atmosféra, Katka jedného dňa Petrovi navrhla, aby svoj vzťah upevnili manželstvom. Peter bez väčšieho premýšľania súhlasil.

SkryťVypnúť reklamu

Katka aj Peter naďalej, trpezlivo, krok za krokom hľadali a aj nachádzali odpovede na rôzne, zdanlivo jednoduché otázky týkajúce sa ich životov. Zdalo sa, že v ich vzťahu je všetko v najlepšom poriadku, ale paradoxne čím vyšší stupeň poznania dosiahli tým viac sa uzatvárali do seba a prestávali spolu komunikovať. A nielen to... .

Kde teda Katka a Peter spravili chybu? Opäť podľahli svojmu egu, alebo predčasne vstúpili do „Trinástej komnaty“? Priestoru, kde neplatia svetské zákony a kde tiež platí: „Keď je žiak pripravený, učiteľ sa dostaví“, alebo svoj vzťah doriešia v ďalších životoch...?

Milan Zeman

Milan Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčený o tom, že každé stretnutie s človekom, každá životná situácia a každá informácia nás posúva na našej ceste k tomu čo sa má stať. Verím, že nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu