S Jankom Zádumčivým o peniazoch

„Milión je suma, sto miliónov je kapitál a miliarda je živá bytosť, ktorá pracuje aj keď spíš a pokiaľ nie si dosť silný, tak ťa zničí“, povedal svojho času významný americký finančník Warren Buffett.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príležitostne som sa k tejto myšlienke vracal a snažil sa pochopiť jej zmysel, ale tá „živá bytosť“ mi akosi nešla do hlavy. Kontaktovať sa s pánom Buffettom, aby mi to vysvetlil by bol asi problém, a tak som zavolal svojmu priateľovi Jankovi Zádumčivému, ktorý si už zvykol na moje filozofické otázky a dohodli sme si stretnutie.

Vieš, peniaze v sebe skrývajú silnú až magickú energiu, povedal mi Janko na úvod. Akú energiu, spýtal som sa ho nechápavo? Je to energia, ktorá veľmi intenzívne pôsobí cez naše zmysly na našu psychiku a nervovú sústavu. Princíp, o ktorom hovorí pán Buffett je toho dôkazom s tým, že u väčšiny jednoduchých ľudí je tou „živou bytosťou“ už ten milión, prípadne podstatne nižšia suma. Vieš, často počúvam medzi ľuďmi o ich túžbe vyhrať v lotérii veľkú sumu peňazí a veľmi živo o tom diskutujú, keď sa dočítajú v novinách, že v tom či onom štáte niekto to šťastie mal a vyhral milióny o akých sa mu nikdy ani nesnívalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo by si s toľkými peniazmi robil, spýtal som sa raz jedného z diskutujúcich, túžiacom po veľkom bohatstve?, hovorí mi Janko. Kúpil by som si luxusné auto, dal postaviť veľký dom..., a potom?, pýtam sa ho. No prestal by som chodiť do práce a užíval by som si život... To je jedna strana mince, hovorím mu a tou druhou je, že zo všetkých tvojich priateľov sa v krátkom čase stanú nepriatelia. Budú ti závidieť, vo dne v noci ťa budú prenasledovať so žiadosťami o pôžičku, dary či sponzorstvo od výmyslu sveta. Príbuzní, susedia, kolegovia, známi i neznámi, tí všetci si budú robiť nárok na časť tvojich peňazí. „Finanční poradcovia“ si budú dvere podávať v tvojom byte a ľudia z podsvetia tiež nedajú na seba dlho čakať. Tvoj pokojný, aj keď možno skromný spôsob života bude nenávratne preč. A že dáš peniaze do banky? Ale do ktorej..., čo ak skrachuje a čo devalvácia meny? Tieto a mnoho ďalších nekonečných obáv ťa bude „mátať“ dňom i nocou. Že nikomu nepovieš o svojej výhre? Buď si istý, že energia peňazí ľahko prenikne cez steny aj tých najlepších trezorov. A keby si aj všetko rozdal vďaky sa nedočkáš, skôr naopak. Napokon príde deň, keď budeš ľutovať, že si tie peniaze dostal, ale cesty späť už nebude. Snáď keby si sa ocitol na ulici ako bezdomovec ľudí z tvojho okolia uspokojí. Chvíľu by si bol síce na posmech, ale nakoniec by si upadol do zabudnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Ale čo ľudia, ako Warren Buffett , ktorí vlastnia veľký majetok, tí predsa nemajú takéto problémy, oponujem Jankovi.

Vieš, títo ľudia získavali svoje bohatstvo postupne, a tým sa učili s energiou peňazí aj pracovať, ale ver mi, tiež to nemajú jednoduché. Dokážu však ten tlak verejnosti zvládať nielen silou svojich osobností, ale aj s pomocou energie peňazí, ktorú dokážu v každom momente otočiť tým správnym smerom.

A čo bohatí u nás na Slovensku?

Dobrá otázka, hovorí mi Janko. Doba po roku 1989 umožnila mnohým ľuďom či už legálnym, alebo iným spôsobom v krátkom čase získať veľké bohatstvo, ale cena, ktorú za to platili bola často privysoká. Zrada, podvody i brutálne útoky na bohatých boli a dodnes sú bežnými praktikami. Tí najsilnejší síce prežívajú, ale ver mi, nemajú pokojný spánok. Žijú v neustálom strachu a obavách o svoj majetok a bezpečnosť svojich rodín. Sú síce obklopení luxusom, ale aj vysokými múrmi a ozbrojenou ochranou. Získali bohatstvo a moc, ale stratili slobodu. Nemajú priateľov, lásku ani morálne zábrany. Stali sa otrokmi svojho majetku a sami seba. Jednoducho podľahli energii peňazí. Je tu ale aj iná skupina bohatých. Sú to tí, ktorí sa „skrývajú“ v panelových bytoch, nakupujú v lacných obchodoch a vozia sa v malých, nenápadných autách. Žijú tiež, snáď s výnimkou obáv o svoju bezpečnosť v rovnakom, permanentnom strese a obavách o svoje „naškudlené“ milióny.

SkryťVypnúť reklamu

V tej chvíli sa Janko zamyslel a na záver povedal: Vieš priateľ môj, peniaze nekazia charakter ani nemôžu zato, ako sa pod vplyvom ich energie správame. Byť bohatým nie je zločin ani hriech. Naopak, pri zachovaní princípu rovnováhy medzi materiálnym a duchovným bohatstvom môže byť človek nielen bohatý, ale aj slobodný a šťastný. Vtedy dokáže svojim nadobudnutým majetkom pomôcť nielen sebe, ale aj spoločnosti. Ľudia s veľkým Duchom, akými boli napríklad Tomáš Baťa , Henry Ford či Robert Bosch to dokázali, my ostatní sa to môžeme v „Škole života“ naučiť.

Milan Zeman

Milan Zeman

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som presvedčený o tom, že každé stretnutie s človekom, každá životná situácia a každá informácia nás posúva na našej ceste k tomu čo sa má stať. Verím, že nič nie je náhoda a všetko je tak, ako má byť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu