
Základom každého rozhodnutia je poriadne sa oboznámiť s podmienkami ešte pred podpisom zmluvy! Nedajte sa vystresovať obchodníkom, ale využite všetok čas, ktorý potrebujete na to, aby ste si riadne prečítali všetky podmienky zmluvy a poistenia. Ak je predajca nervózny alebo na Vás tlačí, radšej to odložte alebo zájdite za iným poradcom.
Čo však robiť, kež už nastala tá situácia, že ste podpísali a potom zistili, že to poistenie nie je to, čo ste chceli? Čo ak ste zmeškali riadnu lehotu a teraz máte pokračovať v niečom čo už nechcete?
Poistná zmluva na neživotné poistenie môže zaniknúť rôznymi spôsobmi:
-Dohodou zmluvných strán
-Následkom nezaplatenia poistného
-Podaním výpovede v lehote do 14 dní od dohodnutia poistenia prostredníctvom internetu alebo telefónu
-Odstúpním od poistenia v lehote určenej Všeobecnými poistnými podmienkami, napríklad do 2 mesiacov od uzavretia poistnej zmluvy
-Podaním výpovede do 1 mesiaca od nahlásenia poistnej udalosti
-Podaním výpovede najneskôr 6 týždňov pred výročím
-Zánikom predmetu alebo dôvodu poistenia
Dohodou zmluvných strán zaniká poistenie veľmi zriedka a to iba v prípade, kedy aj poisťovni záleží na takomto ukončení. Spravidla rôzne chyby v zmluve a podobne.
Azda najpoužívanejšou metódou je zánik poistenia pre neplatenie poistného. Napríklad sa rozhodnete, že poistenie už nechcete a nechcete platiť poistné až do konca poistného obdobia (spravidla ročné poistné obdobie), a jednoducho prestanete platiť poistné. Poistenie síce zanikne bežne do jedného až troch mesiacov od nezaplatenia, ale určité povinnosti naďalej trvajú. Jednou z nich je zaplatenie dlžného poistného do zániku poistenia. Pri PZP je to napríklad aj povinnosť opätovne si dohodnúť poistenie s pôvodnou poisťovňou na zostávajúce obdobie do konca poistného obdobia. Najmä v prípade PZP je zánik poistenia pre neplatenie nebezpečný. Nie len, že musíte uhradiť dlžné poistné, ale naviac ak v rámci poistného obdobia prejdete do inej poisťovne, v prípade poistnej udalosti môžu obe poisťovne odmietnuť škodu zaplatiť! V starej poisťovni je poistenie neplatné lebo ste nezaplatili a v novej poisťovni je neplatné zo zákona aj keď ste zaplatili lebo ste mali ísť do tej pôvodnej. Vrátia poistné a vybavené.
Ak ste uzavreli poistenie cez internet alebo telefón, môžete využiť ochrannú dobu, ktorá vyplýva zo zákona. Do jedného mesiaca od dohodnutia obchodu môžete od obchodu odstúpiť. V takomto prípade oznámite poisťovni Váš úmysel a zaplatíte poistné iba od začiatku poistenia do jeho ukončenia. Ak poistenie ešte nezačalo, žiadna platba sa nekoná.
Podaním výpovede po nahlásení poistnej udalosti. Jeden z málo známych spôsobov. Zväčša sa využíva, ak je klient nespokojný s priebehom šetrenia poistnej udalosti alebo ak má poisťovňa podozrenie na podvod a nechce Ďalej pokračovať v poistení.
Najčistejší je spôsob podania výpovede „k výročiu", t.j. v lehote najneskôr 6 týždňov pred výročím, teda predĺžením na ďalšie poistné obdobie. V takomto prípade platí jedno, nikto Vás nemôže nútiť, aby ste čakali do poslednej chvíle. Výpoveď k výročiu môžete podať aj v ten istý deň, kedy ste poistnú zmluvu dohodli. Zákon hovorí „najneskôr", teda kedykoľvek pred tým. Aby ste sa vyhli odmietnutiu výpovede, pošlite výpoveď poštou - doporučene, alebo elektronicky ak je to možné, napríklad cez špeciálnu zónu pre prihlásenie klientov s možnosťou odoslania zdigitalizovaných dokumentov a podobne. V takomto prípade si výpoveď napíšte, vytlačenú na papier podpíéšte a cez skener vložte do počítača. Overte si ale najskôr, či aj tento druh dokumentu poisťovňa príjme inak ako bežnou poštou!
Zánikom predmetu pistenie alebo dôvodu poistenia zaniká poistenie úplne automaticky. Treba to len náležite poisťovni oznámiť. Napríklad predaj auta. Ak ste auto predali, povinnosť uzavrieť PZP má iná osoba a Vaše poistenie preto nemá dôvod ďalej existovať. Vyradenie vozidla z evidencie, hoci aj dočasné, je tiež dôvodom pre zánik PZP poistenia. Dôležité je vec poisťovni písomne oznámiť a náležite dokladovať.
Pri životnom poistení sú možnosti podobné. Životné poistenie je dlhodobá zmluva a preto stojí za to venovať mu oveľa viac pozornosti ešte pred dohodnutím a vyhnúť sa jeho predčasnému skončeniu.
Ak chcete neživotné poistenie ukončiť, radšej voľte výpoveď ku koncu poistného obdobia. Ak to nie je možné, poistenú vec môžete prepísať na niekoho iného a tak nechať zaniknúť dôvod poistenia. Ak sa predsa len rozhodnete pre nezaplatenie poistného a následný zánik, overte si následné povinnosti prv ako tak urobíte. je možné, že sa budete musieť vrátiť späť a to za ešte horších podmienok, ako ste mali pred zánikom poistenia.
V ďalšom diely si povieme niečo o nahlasovaní poistnej udalosti. Ako na to a akým chybám sa pritom vyvarovať. Nedajte sa nachytať!