Dostať knihou po hlave nie je nikdy príjemné, ale dostať po hlave jednou z týchto kníh by znamenalo seriózny problém.
Hradište
Prvá kniha je monografiou malej novohradskej obce, nazvaná jednoducho Hradište. Zostavil ju autorský kolektív pod mojim vedením. Po slávnostnom predstavení v auguste 2014 sa veľa ľudí čudovalo, že si obec s 240 obyvateľmi dovolila vydať šesťsto stranovú knihu vážiacu viac ako tri kilogramy. Avšak už keď sme sa do knihy pustili, dohodli sme sa, že nebudeme hľadieť na náklady a množstvo potrebnej práce a spravíme knihu tak, ako najlepšie vieme, pretože Hradište druhú knihu tak skoro mať nebude. Ak vôbec ešte niekedy. Zároveň sme sa rozhodli využiť práve veľkosť (či malosť?) Hradišťa a dovolili sme si to, čo si žiadna väčšia obec dovoliť nemôže - na 200 stranách sme encyklopedicky a veľmi podrobne spracovali všetky rody a rodiny, ktoré v Hradišti žili v rokoch 1880 až 1989. Do práce na knihe sa v menšej či väčšej miere zapojili všetci obyvatelia. Preto sme boli nesmierne hrdí na všetky chvály, ktoré sa jej dostali. Naposledy sme boli ocenení 15. novembra v Martine pri vyhlásení výsledkov obecných monografií Slovenská kronika 2016, kde sme získali čestné uznanie obci Hradište a jej obyvateľom za nadšenie a elán, s akým sa podieľali na príprave výpravnej monografie o svojej malej obci. Presnejšie to ani nemohli formulovať. Odvtedy som pomáhal s knihami vo viacerých obciach, ale nikde sa k nadšeniu a obetavosti Hradišťanov ani nepriblížili. Už len dodám, že kniha sa do roka a do dňa vypredala a to náklad niekoľkonásobne prevyšoval počet obyvateľov Hradišťa.



Turiec (prechádzka v čase)
Potichu a veľmi nenápadne vyšla tento rok kniha Jána Januša Turiec (prechádzka v čase). 900 stranami a bezmála štyrmi kilami výrazne tú našu predbieha. Obe knihy boli vytlačené v tlačiarni P+M, ktorá je v druhom prípade i vydavateľom. Keď som sa dozvedel, že dielo Jána Januša vyšlo v náklade len 300 kusov, padla mi sánka. Na jednej strane chápem, že náklady na jeden kus takejto rozsiahlej publikácie sú enormné a ak by sa z nejakého dôvodu nepredávala, mohlo by to pre vydavateľa znamenať seriózny problém, na druhej strane si myslím, že by sa našlo aj viac ako tých tristo ľudí, ktorí by chceli mať doma históriu Turca obsiahnutú v jednej jedinej knihe. Takto nejako podľa môjho názoru vznikajú knihy, ktoré sa po čase stanú vyhľadávaným zberateľským artiklom a ich cena nebude klesať, ale práve naopak.

Apropo cena. Dosť ľahko, že po kliknutí sem, sa vám z nej zatočí hlava. Za knihu je to naozaj veľa peňazí. Lenže keď si človek spočíta náklady na vydanie tak nízkeho nákladu plnofarebnej knihy (čím vyšší náklad, tým nižšia jednotková cena) s precíznym knihárskym spracovaním a pri poznaní fungovania knižnej distribúcie, veľmi ľahko si uvedomí, že vydanie tejto knihy nie je "kšeft", ale skôr filantropia.
Čo sa obsahu týka, sám autor hovorí, že kniha "bola koncipovaná ako populárno-vedecká, preto je určená každému, kto sa zaujíma o históriu Turca. Snažil som sa dostať do textu maximálne množstvo informácií, ale štýlom, ktorý by čitateľa zaujal a pritom neotrávil."

Bonus
A hoci som na začiatku hovoril o dvoch knihách, spomeniem ešte jednu. Narazil som na ňu práve na vyhlásení výsledkov súťaže Slovenská kronika 2016. Ak sme si mysleli, že Hradište tam bude najväčšou a najťažšou publikáciou, popri knihe Skalica vyzerala tá naša ako chudobný a podvyživený príbuzný. Pozrite tu.
Je mi jasné, že veľkosť nie je všetko. Aj to, že dôležitá je kvalita. Hradištskú knihu sa neodvažujem hodnotiť, predsa len nemám od nej odstup. Kniha Turiec (prechádzka v čase) je v mojich očiach mimoriadne pútavou a výpravnou knihou o regióne, v ktorom žijem. Skalicu som videl len letmo, ale z toho mála, čo som videl, sa mi takisto javila nesmierne zaujímavo. Som rád, že v rámci regionálnej histórie vychádzajú na Slovensku aj takéto reprezentatívne knihy.