Utekáč. Keď obec ničí požiar za požiarom

O požiaroch v sklárni v Utekáči. O tom, ako sa i zlé môže na dobré obrátiť. O ľudskej hlúposti. O veciach, ktoré by boli smiešne, keby neboli tragické.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Rovno sa priznávam, že titulok aktuálneho blogu je trochu prehnaný. Ale keďže som minulý týždeň písal o povodniach v Utekáči, prišlo mi celkom fajn parafrázovať titulok z minulého týždňa. Je, samozrejme, pravda, že kým povodne Utekáč navštevujú a ničia s naozaj železnou pravidelnosťou, požiare sa objavujú redšie a ich následky sú menej tragické, respektíve majú dopad na menej ľudí.

Prvý požiar spomína vo svojej kronike Jozef Midler v roku 1824, kedy údajne vyhorela celá huta. Po požiari bola postavená nová skláreň, ktorá ľahla popolom na začiatku 20. storočia: „V roku 1907 skláreň znova vyhorela a za dva roky bola postavená nová, na tú dobu veľmi moderná a priestranná hala s príslušenstvom, kde sa dali umiestniť už štyri taviace pece. Výrobná hala huty trvá dodnes (1984 – pozn.). Význam novej postavenej sklárne, keď predtým aj potom iné v okolí zanikli, bol potvrdený aj výstavbou železnice, ktorá bola dokončená prípojkou z Poltára do Kokavy nad Rimavicou a potom do Utekáča v roku 1908. ... Požiar sklárne v Utekáči v roku 1907 vlastne dopomohol k povstaniu veľkej sklárne s perspektívou.“ Samotný požiar vznikol za zaujímavých okolností: „Vtedy sa začalo zavádzať do jednej pece vykurovanie olejom, ktorý mal nahradiť drevo. Neopatrný robotník Šuliak sa išiel pozrieť na kontrolu do nádrže s olejom, zaujímala ho výška hladiny. Pri kontrole mu do nádrže spadla horiaca lampa. V dobrom úmysle, aby zabránil nešťastiu, nádrž rýchlo uzavrel a postavil sa na príklop, aby ho zaťažil. Nastal mohutný výbuch a nešťastník bol vyhodený do povetria až za hutu. Úžasné popáleniny mu zapríčinili smrť, napriek všetkej snahe o záchranu. Huta sa ocitla v jednom plameni a úplne vyhorela.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Utekáč okolo roku 1900. Pohľad na pôvodnú skláreň (hutu) pred vyhorením.
Utekáč okolo roku 1900. Pohľad na pôvodnú skláreň (hutu) pred vyhorením. 

Veľmi blízko mal závod k požiaru aj o tridsať rokov neskôr, opäť Jozef Midler: „Závod mal v zadnej časti pivničné sklady, zapustené do brehu. Tieto sklady slúžili na uskladňovanie horľavín, hlavne gazolínu, z ktorého sa robil plyn pre opukávanie žiarovkových baniek. V ohrozenom čase bolo v sklade devätnásť sudov gazolínu. 8. februára 1937 robotník Viliam Seidl, ktorý s gazolínom pracoval, zistil ráno o siedmej hodine, keď vošiel do skladu, že z jedného suda vychádza oheň. Energickým zakročením riaditeľa sklárne Antona Bauera a neohrozenosťou robotníkov bolo zabránené veľkému nešťastiu. Horiaci sud bol obložený hlinou, aby sa nepohol a ostatné sudy boli premiestnené do bezpečia. Blízke sudy boli už občernené a značne zohriate. Horiaci sud sa pri vynášaní sám uhasil. Aj keď celý prípad vyšetrovali miestni četníci, nezistil sa páchateľ.“

SkryťVypnúť reklamu
Utekáčska skláreň v období prvej republiky.
Utekáčska skláreň v období prvej republiky. 

Požiare i ďalšie živelné pohromy v Utekáči boli zapísané v starej hasičskej kronike. Oficiálne doložená história hasičov v Utekáči siaha do roku 1900. Paradoxne však históriu ohňa odniesla a zničila voda pri veľkej povodni v roku 1974, keď sa zrútila stará vrátnica závodu. V tom čase v nej sídlila požiarna zbrojnica. Pozrime sa bližšie ešte na niekoľko ďalších požiarov z obdobia socializmu, respektíve porevolučného obdobia. Za informácie ďakujem Gabike Šustekovej.

Utekáčski hasiči v roku 1910.
Utekáčski hasiči v roku 1910. 

V roku 1960 sa počas veľkonočných sviatkov od komínového telesa vznietila budova robotníckej ubytovne. Zahynul v nej stavebný robotník.
5. apríla 1971 zachvátil rozsiahly požiar termoskáreň v sklárni. Rozšíril sa zo strechy pri jej oprave – nahrievaní asfaltovej lepenky plynovým horákom. Budova ľahla popolom, musela byť postavená nanovo.

SkryťVypnúť reklamu
Po požiari termoskárne.
Po požiari termoskárne. 
Po požiari termoskárne.
Po požiari termoskárne. 
Po požiari termoskárne.
Po požiari termoskárne. 
Stavba novej termoskárne.
Stavba novej termoskárne. 
Stavba novej termoskárne.
Stavba novej termoskárne. 

O šesť rokov vo fabrike opäť horelo, príčinou bola ľudská hlúposť. Požiar úmyselne založil službukonajúci hasič, ktorý chcel vystrašiť kamarátov pozerajúcich hokej. V televízii vysielali dôležitý zápas majstrovstiev sveta medzi ČSSR a ZSSR. Kým sám šiel oznámiť, že horí sklad, požiar sa tak rozšíril, že ho nedokázal uhasiť sám. Pomohli až kamaráti hasiči od hokeja.
V roku 1993 horel trávnatý porast nad záhradkárskou kolóniou. Bol to jeden z vôbec najrozsiahlejších požiarov svojho druhu v Utekáči. Zachvátil obrovskú plochu lúk, pri jeho hasení pomáhali takmer všetci obyvatelia obce, hasiči – juniori lopatami udusili plamene smerujúce k lesu, čím zabránili ešte väčšej katastrofe.
Posledný spomenutia hodný prípad je z tohto tisícročia. V roku 2000 podnapitý vodič narazil do skrine plynovej prípojky a ušiel. Na zápach plynu upozornilo rodičov dieťa, ktoré spalo aj s nimi v izbe práve v miestach, kde zvonku narazilo auto. Od plynu sa vznietila strecha domu. Zhorela celá, na budove vznikli veľké škody.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás história Utekáča zaujala, dovolím si odporučiť knihu Utekáč na dobových fotografiách 1: Premeny obce a osád v jej okolí. Nájdete ju na martinus.sk alebo littera.sk

Mišo Šesták

Mišo Šesták

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Hoci som sa tam nenarodil a nikdy trvale nežil, k srdcu mi prirástlo Hradište a celý Novohrad. S partiou okolo občianskeho združenia Priatelia histórie Novohradu sa snažíme mapovať jeho históriu (najmä obdobie rokov 1880-1989). Na čo nám sily stačia, to sa snažíme i publikovať... Zoznam autorových rubrík:  SPRHKrídla nad NovohradomVeľká vojnaAkoby ho anjeli šiliVôňa benzínuTajní vrahovia (jednodetstvo)Lučenec a kraj novohradskýStredovek v NovohradeHradišteCinobaňaLučenec v plameňochSovietski vojaci 1968 - 1991UtekáčMálinecinéNovohradské vŕškyZažili sme vojnuSúkromnéDarina Bancíková

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu