Rovno sa priznávam, že titulok aktuálneho blogu je trochu prehnaný. Ale keďže som minulý týždeň písal o povodniach v Utekáči, prišlo mi celkom fajn parafrázovať titulok z minulého týždňa. Je, samozrejme, pravda, že kým povodne Utekáč navštevujú a ničia s naozaj železnou pravidelnosťou, požiare sa objavujú redšie a ich následky sú menej tragické, respektíve majú dopad na menej ľudí.
Prvý požiar spomína vo svojej kronike Jozef Midler v roku 1824, kedy údajne vyhorela celá huta. Po požiari bola postavená nová skláreň, ktorá ľahla popolom na začiatku 20. storočia: „V roku 1907 skláreň znova vyhorela a za dva roky bola postavená nová, na tú dobu veľmi moderná a priestranná hala s príslušenstvom, kde sa dali umiestniť už štyri taviace pece. Výrobná hala huty trvá dodnes (1984 – pozn.). Význam novej postavenej sklárne, keď predtým aj potom iné v okolí zanikli, bol potvrdený aj výstavbou železnice, ktorá bola dokončená prípojkou z Poltára do Kokavy nad Rimavicou a potom do Utekáča v roku 1908. ... Požiar sklárne v Utekáči v roku 1907 vlastne dopomohol k povstaniu veľkej sklárne s perspektívou.“ Samotný požiar vznikol za zaujímavých okolností: „Vtedy sa začalo zavádzať do jednej pece vykurovanie olejom, ktorý mal nahradiť drevo. Neopatrný robotník Šuliak sa išiel pozrieť na kontrolu do nádrže s olejom, zaujímala ho výška hladiny. Pri kontrole mu do nádrže spadla horiaca lampa. V dobrom úmysle, aby zabránil nešťastiu, nádrž rýchlo uzavrel a postavil sa na príklop, aby ho zaťažil. Nastal mohutný výbuch a nešťastník bol vyhodený do povetria až za hutu. Úžasné popáleniny mu zapríčinili smrť, napriek všetkej snahe o záchranu. Huta sa ocitla v jednom plameni a úplne vyhorela.“

Veľmi blízko mal závod k požiaru aj o tridsať rokov neskôr, opäť Jozef Midler: „Závod mal v zadnej časti pivničné sklady, zapustené do brehu. Tieto sklady slúžili na uskladňovanie horľavín, hlavne gazolínu, z ktorého sa robil plyn pre opukávanie žiarovkových baniek. V ohrozenom čase bolo v sklade devätnásť sudov gazolínu. 8. februára 1937 robotník Viliam Seidl, ktorý s gazolínom pracoval, zistil ráno o siedmej hodine, keď vošiel do skladu, že z jedného suda vychádza oheň. Energickým zakročením riaditeľa sklárne Antona Bauera a neohrozenosťou robotníkov bolo zabránené veľkému nešťastiu. Horiaci sud bol obložený hlinou, aby sa nepohol a ostatné sudy boli premiestnené do bezpečia. Blízke sudy boli už občernené a značne zohriate. Horiaci sud sa pri vynášaní sám uhasil. Aj keď celý prípad vyšetrovali miestni četníci, nezistil sa páchateľ.“

Požiare i ďalšie živelné pohromy v Utekáči boli zapísané v starej hasičskej kronike. Oficiálne doložená história hasičov v Utekáči siaha do roku 1900. Paradoxne však históriu ohňa odniesla a zničila voda pri veľkej povodni v roku 1974, keď sa zrútila stará vrátnica závodu. V tom čase v nej sídlila požiarna zbrojnica. Pozrime sa bližšie ešte na niekoľko ďalších požiarov z obdobia socializmu, respektíve porevolučného obdobia. Za informácie ďakujem Gabike Šustekovej.

V roku 1960 sa počas veľkonočných sviatkov od komínového telesa vznietila budova robotníckej ubytovne. Zahynul v nej stavebný robotník.
5. apríla 1971 zachvátil rozsiahly požiar termoskáreň v sklárni. Rozšíril sa zo strechy pri jej oprave – nahrievaní asfaltovej lepenky plynovým horákom. Budova ľahla popolom, musela byť postavená nanovo.





O šesť rokov vo fabrike opäť horelo, príčinou bola ľudská hlúposť. Požiar úmyselne založil službukonajúci hasič, ktorý chcel vystrašiť kamarátov pozerajúcich hokej. V televízii vysielali dôležitý zápas majstrovstiev sveta medzi ČSSR a ZSSR. Kým sám šiel oznámiť, že horí sklad, požiar sa tak rozšíril, že ho nedokázal uhasiť sám. Pomohli až kamaráti hasiči od hokeja.
V roku 1993 horel trávnatý porast nad záhradkárskou kolóniou. Bol to jeden z vôbec najrozsiahlejších požiarov svojho druhu v Utekáči. Zachvátil obrovskú plochu lúk, pri jeho hasení pomáhali takmer všetci obyvatelia obce, hasiči – juniori lopatami udusili plamene smerujúce k lesu, čím zabránili ešte väčšej katastrofe.
Posledný spomenutia hodný prípad je z tohto tisícročia. V roku 2000 podnapitý vodič narazil do skrine plynovej prípojky a ušiel. Na zápach plynu upozornilo rodičov dieťa, ktoré spalo aj s nimi v izbe práve v miestach, kde zvonku narazilo auto. Od plynu sa vznietila strecha domu. Zhorela celá, na budove vznikli veľké škody.
Ak vás história Utekáča zaujala, dovolím si odporučiť knihu Utekáč na dobových fotografiách 1: Premeny obce a osád v jej okolí. Nájdete ju na martinus.sk alebo littera.sk