Zažili sme vojnu XIX: Ako partizáni Utekáč ohrozovali

Rozprávanie o partizánskych akciách v Utekáči a jeho blízkom okolí, ktoré nie vždy potešili miestnych ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tento blog je napísaný na základe knihy Zažili sme vojnu, ktorej som spolu s Júliusom Lomenčíkom editorom. Citáty pochádzajú z nej, ich pôvodným zdrojom je ale kronika Utekáča napísaná Jozefom Midlerom v prvej polovici osemdesiatych rokov 20. storočia.

Utekáč sa nachádza asi šesť kilometrov severozápadne od Kokavy nad Rimavicou, v úzkej doline Rimavice, obklopený lesmi. Neprekvapuje, že počas Slovenského národného povstania i po ňom, boli tieto lesy domovom partizánskych skupín. Utekáčania im ochotne pomáhali, partizáni sa často zdržiavali aj priamo v osade. V okolí došlo k viacerým potýčkam medzi partizánmi a nemeckými vojakmi a práve o nich sa chcem zmieniť. Niektoré neuvážené činy mohli mať aj fatálne následky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Partizáni Nikolaj Chmeľnickij a Andrej Krátky.
Partizáni Nikolaj Chmeľnickij a Andrej Krátky. 

Prvá udalosť, o ktorej chcem písať sa stala v predvianočnom čase roku 1944, konkrétne 19. decembra. Pred obedom prišla do Utekáča nemecká hliadka na dvoch nákladných autách. Vojaci sa bojovo rozvinuli okolo železničnej zastávky a Guzmanky. Dvaja Nemci, jeden dôstojník a druhý poddôstojník sa pešo vybrali do sklárne, ktorú si chceli prezrieť. Možno boli sami v civile sklári. Zhodou okolností, bola práve v sklárni skupina partizánov aj s veliteľom Nikolajom Chmeľnickým, rozprávali sa s robotníkmi. „Vidiac prichádzajúcich Nemcov, zaujali vhodné stanovisko na ich prepad a zajatie. Stalo sa však inak. Nemci prichádzajúci s riaditeľom do haly hutskej výroby, boli zrazu obkolesení partizánmi a Nikolaj ich vyzýva ‚Hende auf!‛. Nemci však reflexom siahajú po osobných zbraniach, a to sa stáva osudným. Dávky zo samopalov partizánov, oni padajú a riaditeľ medzi nimi stojí bledý a trasúci sa. Partizáni okamžite odoberajú mŕtvym Nemcom zbrane a doklady a už ich pohlcuje blízky les. Pracujúci občania sa tiež veľmi vyľakali týmto nepríjemným prípadom, nechávajú prácu a bežia zo závodu všetkými smermi, kde sa len dá. Do lesa, hore, dolu, každý v panickom strachu, čo bude ďalej, bezhlavo uteká. Vidiac to ženy a deti v domácnostiach, robia to isté. Mnohé rodiny mali už v tom čase vybudované bunkre. Boli to vykopané jamy v lesoch a prikryté guľatinou. Všetko bolo dobre zamaskované. V bunkroch sa dalo aj spať a v noci kúriť do kachieľ. Za pár minút ostalo v závode len niekoľko ľudí, ktorým funkcie a pracovné zadelenie nedovoľovali odísť. Mnohí vbehli priamo do náručia ešte nič netušiacim Nemcom na nižnom konci osady, kde streľbu nedopočuli. Aj začali zastavovať ľudí, z nich niektorí posunkami naznačovali, že idú jesť, že je obedňajšia prestávka. Ani Nemci ich nevedeli zastaviť pred panickým útekom. Nakoniec sa Nemcom situácia znepáčila a veliteľ dal rozkaz k nastúpeniu do nákladných áut a premiestnili sa pred závod. Tam sa dozvedajú, čo sa stalo a okamžite bojovo obsadzujú závod a okolie. Zo železničnej vlečky videli, ako značná časť obyvateľov uniká do kopcov, pretože ich bolo odtiaľ pekne vidieť. Predpokladali, že sú to partizáni a začali do nich páliť guľometmi. Len s veľkou námahou riaditeľa Bauera ako i ostatných funkcionárov, ktorí vedeli dobre po nemecky, sa podarilo presvedčiť veliteľa, že to nie sú partizáni, ale robotníci, ktorí sa zo strachu rozutekali. Nastalo dlhé vysvetľovanie a taktizovanie našich, že my sme s Nemcami priatelia, že pre nich pracujeme a že nás samých partizáni znepokojujú a vyrušujú. Sú to vraj samí cudzí ľudia, najmä Rusi, ktorí terorizujú našich obyvateľov.“
Za tento prípad sa Utekáčania na skupinu Nikolaja Chmeľnického oprávnene hnevali, dokonca sa sťažovali i na hlavnom štábe. Nemožno sa im čudovať, nasledujúce dni a noci žili v strachu a obavách pred represáliami. Kto mohol, stiahol sa do hôr, v hute sa robilo v obmedzenom režime. Hliadky obyvateľov vo dne v noci dávali pozor, či sa neblížia nemecké oddiely. Jozef Midler píše: „V tejto dobe nelenil ani partizánsky štáb, ktorý sa premiestnil bližšie, smerom k Čeremošu a sústreďoval jednotky na prípadnú obranu Utekáča. Nikto však našťastie neprišiel. Nemecká posádka sa premiestnila z Kokavy nad Rimavicou ďalej, bližšie k Berlínu a prišla ďalšia, nová. Hádam tento neustály pohyb nemeckých jednotiek spôsobil, že nemali čas sa nami zapodievať. Až neskôr sme sa dozvedeli, že Nemci boli pravdepodobne od zemepisného vojenského ústavu a zisťovali, kde vedie železničná trať. Boli vyslaní z ich generálneho štábu z Poltára, kde prípad i hlásili. Zrejme sa o nás už vedelo, čo neveštilo nič dobrého.“

SkryťVypnúť reklamu
Protipovstalecký leták
Protipovstalecký leták 

V noci na Nový rok prišli do Utekáča nemeckí vojaci v počte asi 150 mužov: „Prišli potichu, ako zlodeji. Naša strážna služba stačila upozorniť len funkcionárov, ktorí stihli zmiznúť. Obsadili celý nižný koniec Utekáča, vrátane celej Guzmanky, až po starú školu. Zaistili sa guľometmi a potom naraz začali búchať po dverách bytov a budiť ľudí. Niekde dvere aj vyrazili. So zbraňou v ruke vyháňali obyvateľov z postelí, bez ohľadu na starcov, ženy a deti. Všetkých sústredili na námestíčko pri cintoríne. V opustených bytoch kradli, čo sa dalo. Vyhnaných a vystrašených obyvateľov obkľúčili a žiadali, aby sa oddelili do jednej skupiny muži a do druhej ostatní. Nastal veľký nárek a lúčenie, nikto nevedel, čo Nemci zamýšľajú, razila z nich aj pálenka. Potom vybrali dvadsať jedna občanov a ostatných prepustili. Rukojemníkov ovešali pásmi s nábojmi do guľometov a dali im niesť rôzne ťažké veci. Tak sa vybrali v ozbrojenom a zaistenom sprievode nocou pred závod a odtiaľ Lichým na Klenovské vrchy. Na raziu proti partizánom. Z Klenovských vrchov prešli ďalej do Ráztočného a odtiaľ do Klenovca. Tu našich občanov zadržali ako partizánov a boli ubytovaní v škole. Klenovčania im nosili stravu. Len po niekoľkých dňoch sa ich podarilo vyslobodiť na zákrok riaditeľa Bauera, našich funkcionárov a funkcionárov z našej obce.
Je zaujímavé, že v čase razie mnohí partizáni spali na vyšnom konci Utekáča po domoch a o všetkom sa dozvedeli až vtedy, keď boli Nemci na vrchoch. Nepočítali s takou návštevou, preto nepostavili ani stráž.“

SkryťVypnúť reklamu
Protipovstalecký leták
Protipovstalecký leták 

Z mnohých udalostí, kde hrali hlavnú úlohu partizáni a ktoré zaznačil Jozef Midler, vyberiem ešte jednu. Stala sa 7. januára. Na ľahkej bričke prišli do Utekáča dvaja Nemci. „V osade boli partizáni, ktorí sa okamžite kryli a sledovali prechádzajúcich hostí, ktorí šli rovno k riaditeľovi Bauerovi. Prišli na malý výlet a pobaviť sa. Boli aj slušne pohostení. Partizáni medzitým dôkladne obsadili všetko, čo sa dalo obsadiť okolo kaštieľa a chceli Nemcov zajať alebo zastreliť. Rozumní a rozvážni obyvatelia Utekáča však uvažovali inak. Vedeli, že ak sa ešte raz stane niečo podobne ako v decembri v hute, bude s Utekáčom zle. Preto sa rozhodli Nemcov pred Nikolajovými partizánmi zachrániť stoj čo stoj. Rozmýšľali tak, i keď sami boli partizáni. Po dohovore vchádza k Bauerovi František Klofáč a Alojz Kubinec, nepozorovane okolo striehnucich partizánov. Po rýchlom dohovore u riaditeľa Bauera dostávajú okupanti čiastočne civilné oblečenie a dlhé zimné kabáty. Sú poučení, čo majú robiť. Vonku sa začína stmievať. Odrazu z kaštieľa vychádzajú štyria občania, civili, ktorí pokojne vchádzajú najkratšou cestou do závodu, pred nastrčenými hlavňami samopalov. Partizáni zatiaľ nič podozrivé nespozorovali. Nemcov v závode okamžite preberá ilegálny pracovník, strojník Karol Batke, ktorý ich v elektrárni ukrýva na bezpečné miesto. Až potom partizáni vytušia, čo sa stalo. Je zle-nedobre s Bauerom, ale občania ho chránia. Chránia tiež našich odvážnych sklárov. Obyvatelia Utekáča sú radi, že sa im akcia vydarila. Po odchode partizánov, ktorých zúrivosť nemala konca, v noci ďalší občania vyvádzali Nemcov bezpečnými cestičkami do Kokavy nad Rimavicou, keď im najprv dali najesť a občerstviť. Taktický ťah sa vydaril na jedničku.
Obaja Nemci podali na veliteľstve podrobnú správu ako i preukázané priateľstvo občanov Utekáča. Na druhý deň prišlo do tristo nemeckých vojakov. Veliteľa a jeho pobočníkov sa ihneď ujali už pripravení Bauer, Gustáv Pfeffer, Jardo Dekanovský, Karol Batke a iní. Počas hostenia sa zriedený špiritus zo závodu podával aj medzi vojakmi. Naši popisovali udalosti, ktoré sa včera prihodili. Ďakovali im za ochranu a priali úspechy na fronte. Vítali ich pozdravom ‚Heil Hitler!‛. Nemci sa zase zaujímali o situáciu u nás, ako pracujeme v závode – samozrejme pre nich. O partizánoch dostali informáciu, že sú to ruskí banditi a teroristi a zdržiavajú sa na kopcoch, od nás 20 – 30 kilometrov vzdialených a občas robia na nás prepady, kedy rabujú v domácnostiach, čo sa dá. Obyvatelia povzbudení včerajším prípadom, smelo nadväzovali rozhovory s Nemcami, „obdivovali“ ich vyznamenania a dávali im aj drobné občerstvenie. Prísny, ale obmäkčený oficier nakoniec vytiahol rozkaz, ktorý prečítal prítomným predstaviteľom. Rozkaz znel – zastreliť každého desiateho občana v Utekáči, ako bolo rozhodnuté v hlavnom štábe. Keď však zistil na mieste úplne inú skutočnosť, rozkaz nesplní a bude informovať, ako sa veci skutočne majú. Celý Utekáč ich odprevádzal až na koniec osady a „ťažko“ sa s nimi lúčil.“

SkryťVypnúť reklamu

Blog je napísaný na základe knihy Zažili sme vojnu: Zápisy obecných kroník a spomienky z rokov 1938 - 1945 v hornom Novohrade a Kokavsku, ktorej som spoločne s Júliusom Lomenčíkom editorom. Všetky citáty a fotografie sú práve z tejto knihy.

Knihu Zažili sme vojnu je možné kúpiť na littera.sk alebo martinus.sk

Mišo Šesták

Mišo Šesták

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Hoci som sa tam nenarodil a nikdy trvale nežil, k srdcu mi prirástlo Hradište a celý Novohrad. S partiou okolo občianskeho združenia Priatelia histórie Novohradu sa snažíme mapovať jeho históriu (najmä obdobie rokov 1880-1989). Na čo nám sily stačia, to sa snažíme i publikovať... Zoznam autorových rubrík:  SPRHKrídla nad NovohradomVeľká vojnaAkoby ho anjeli šiliVôňa benzínuTajní vrahovia (jednodetstvo)Lučenec a kraj novohradskýStredovek v NovohradeHradišteCinobaňaLučenec v plameňochSovietski vojaci 1968 - 1991UtekáčMálinecinéNovohradské vŕškyZažili sme vojnuSúkromnéDarina Bancíková

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

213 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu