Načo je vláde taká ministerka a taký splnomocnenec?

Lebo sú pre vládu užitoční.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ministerka kultúry a splnomocnenec pre vyšetrenie manažovania zdrojov počas epidémie – veľa ľudí nechápavo krúti hlavou, ako ich môže niekto oficiálne držať a podporovať.

Mnoho krokov ministerky predsa vedie k rozkladu fungujúcich špičkových inštitúcií. Akoby to robila cieľavedome.

Ako môže vláda, ktorá sa hrdí tým, že je „proslovenská“, „národná“ a neviem aká, sledovať rozbíjanie kultúrnych pokladov tohto štátu, akými je národná galéria, národné divadlo, národné múzeum a ďalšie?

Prečo sa vláda (politický orgán) nespolieha na tvrdenia a odporúčania mnohých profesionálov (odborníkov) z týchto oblastí kultúry, ale nechá šafáriť ministerku?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konšpirátorský splnomocnenec zasa blúzni na verejnosti tak absurdne, že jeho bludy sú úplne zjavné. Akoby si predsavzal rozšíriť v spoločnosti nezmysly.

Prečo vláda (politický orgán) nepočúva reakcie a odporúčania profesionálov (odborníkov) v medicíne a v epidemiológii?

Nemáme veľa možných odpovedí.

Možno vláde nezáleží na kultúre a na zdraví obyvateľov Slovenska. Tomu ťažko uveriť, veď podľa mnohých vyjadrení táto vláda chce podporovať „slovenskú“ kultúru, teda práve takú, o ktorú sa tieto inštitúcie starajú. Aj opakovanie prichádza s návrhmi na nejaké nové nemocnice.

Možno ich vláda považuje za odborníkov a verí im. Aj tomu ťažko uveriť, pretože zo všetkých strán počuť odborné protesty proti ministerke aj proti splnomocnencovi. A nevyslovujú ich vôbec iba opozičné strany, ale hlavne profesijné organizácie a odborníci.

SkryťVypnúť reklamu

Zostáva veriť iba tretej možnosti: Títo dvaja ľudia vláde vyhovujú.

Ale v čom?

Ministerke kultúry sa úspešne darí likvidovať inštitucionálnu a finančnú podporu pre špičkovú kultúru na Slovensku. Do inštitúcií sa dostávajú a finančnú podporu získavajú amatéri alebo treťotriedni odborníci, občas aj zopár odborníkov (ale tých je málo). Ale hlavne – tí „naši“. Teda takí, ktorí podporujú vládu. V podstate odsúva do úzadia opozičné hlavy v kultúre. (Nie hlasy opozičných strán, ale hlasy kohokoľvek, kto nesúhlasí s politikou tejto vlády.)

Ministerka rozbíja kritiku v kultúrnych vrstvách spoločnosti.

Splnomocnenec nemá také právomoci, ale svojím pôsobením robí niečo podobné. Podkopáva dôveru voči profesionálom a voči odborným inštitúciám. – Asi preto, lebo to sú presne tie mysliace zložky v spoločnosti, ktoré môžu oponovať vládnej moci s pomocou skutočného poznania, s pomocou faktov.

SkryťVypnúť reklamu

Splnomocnenec ukazuje, že vedeckému poznaniu a vede nemožno dôverovať, Že aj bez dôkazov možno tvrdiť – „všetko môže byť inak“. Rozbíja pravdu a poznanie.

Každá nedemokratická moc vie, že inteligentná kritika je nebezpečná, pretože sa opiera o poznanie, o fakty, o myslenie.

Asi preto títo dvaja ľudia vládnucej moci vyhovujú.

Erich Mistrík

Erich Mistrík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  223
  •  | 
  • Páči sa:  1 167x

"Všetko je na webe". Aj o mne: www.erichmistrik.sk Zoznam autorových rubrík:  Myslím na školuKultúra is not deadVedaČistá politikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu