Angličtina nie je ruština

Povinná angličtina je ako bola kedysi povinná ruština – tento nezmysel dokázala vysloviť ministerka školstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (76)

Nemá význam tu uvádzať dva základné protiargumenty, ktoré každý pozná – najsilnejší svetový jazyk a jazyk internetu. Tieto fakty by mala poznať aj pani ministerka.

Zúfalé však sú jej dva hlavné argumenty v prospech zrušenia povinnej angličtiny na školách:

Prvý z nich – pri povinnej angličtine sme v situácii, ako sme boli pri povinnej ruštine.

Kto to vysloví, nevie nič o školstve v Slovenskej republike. Lebo ruština nám bola vnútená a pre angličtinu sa naše školstvo slobodne rozhodlo.

Kto to vysloví, nevie nič o histórii nášho regiónu a sveta. Lebo s ruštinou sa nedalo dohovoriť nikde okrem sovietskej zóny vplyvu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto to vysloví, nevie ani nič o súčasnom svete. Lebo dnes sa s angličtinou ako so základným jazykom dohovára celý svet a na jej základe funguje väčšina internetu, ktorý je už nevyhnutným nástrojom pre naše každodenné prežitie, dokonca aj pri pokladni v malom obchode.

Kto to vysloví, nevie, ako fungujú ostatné svetové jazyky. Netuší, že pri všetkej úcte k iným veľkým jazykom, nemčina je „svetová“ tak v strednej Európe, francúzština tak v Afrike, španielčina v Južnej Amerike, ruština v bývalých krajinách Sovietskeho zväzu, čínština vo východnej Ázii. – Dnes niet iného skutočne svetového jazyka mimo angličtiny.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý zúfalý argument – musíme ovládať aj iné cudzie jazyky.

Kto toto vysloví, nevie, aký je Štátny vzdelávací program. V ňom je totiž od 3. ročníka základnej školy povinná angličtina a deti si od druhého stupňa základnej školy priberajú druhý cudzí jazyk. Tak je umožnené, aby deti ovládali viac cudzích jazykov.

Čo sa stane, ak nebudú mať povinnú angličtinu + ďalší cudzí jazyk? Budú ovládať buď angličtinu alebo nejaký iný, hoci aj svetový jazyk. Ale nie dva, tri, či niekedy dokonca štyri, ako jej to už celkom reálne pri vzdelanej mládeži z krajín západnej Európy, ktorá si desiatky rokov užíva luxus povinnej angličtiny.

SkryťVypnúť reklamu

Nebudeme ovládať rôzne jazyky, ale len rôzne deti budú ovládať rôzne jazyky. A ten základný na medzinárodnú komunikáciu bude ovládať iba časť z nich.

Je trúfalé hovoriť o nevzdelanosti, ak si toto všetko niekto neuvedomuje?

Dodatok: Drobný detail z Európske únie, ktorou sme aj my.

Keď Briti odhlasovali odchod z únie, prekvapene sme zistili, že by sa stratila angličtina ako rokovací jazyk – lebo ho mali ako národný jazyk zaregistrovaný v EÚ len Briti, ale nie Írsko ani Malta. Prečo to bolo prekvapením? Lebo napriek tomu, že štátny jazyk každého štátu je rokovacím jazykom v EÚ, angličtina je v EÚ neformálnym lídrom a základným komunikačným nástrojom. Ak by odišli Briti, angličtina by sa vlastne nemala oficiálne používať.

SkryťVypnúť reklamu

Kto toto nevie, žije v nejakom obmedzenom svete, kde nevnímam kultúrne pohyby okolo seba.

Erich Mistrík

Erich Mistrík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  217
  •  | 
  • Páči sa:  196x

"Všetko je na webe". Aj o mne: www.erichmistrik.sk Zoznam autorových rubrík:  Myslím na školuKultúra is not deadVedaČistá politikaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu