Spam vs. hoax

Každý hoax je spam, no nie každý spam je hoax. Je ich stále viac - hotová pandémia internetu. Teda aspoň jeho emailovej časti. A čo to vlastne je?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Spam je podľa slovníka Merriam-Webster Online Dictionary nevyžiadaný, zvyčajne komerčný email zaslaný na veľké množstvo adries.

Ide teda o všetky možné reklamy na Viagru, ponuky lacného softvéru, či výroby úžasného loga (toto je aktuálny zoznam spamov, ktoré mi prišli v priebehu posledných 14 hodín). Tieto posielajú rôzne spoločnosti, ktoré získajú našu emailovú adresu z nejakého verejne dostupného zdroja, avšak obrovské množstvo spamu (a je ho čím ďalej tým viac) dostávame odinakiaľ. Odosielateľom nie je nik iný ako naša rodina, známy, priatelia.

Snáď neexistuje používateľ internetu, ktorý by ešte nedostal reťazový email. Stačí ho poslať 10-krát ďalej a človek bude šťastný, získa peniaze, zaľúbi sa a ktovie čo ešte. Ak nie, stane sa presný opak. Patrím do tej skupiny, ktorá bude vďaka ním nešťastná, bez peňazí a bez lásky. Ak to nechcete zhoršiť, prosím, neposielajte mi ďalšie reťazové emaily.

Ešte horšie sú hoaxy. Pri reťazových emailoch nikto neverí (aspoň dúfam), že budúcnosť závisí od počtu rozoslaných kópií. Avšak hoax je ťažký kaliber medzi reťazovými emailami, teda tiežspamom.

Hoax je anglické slovo pre podvod, teda niečo, čo sa snaží presvedčiť ľudí, že je pravdivé napriek tomu, že nie je.

Informácie o chybách v softvéri, žiadosť o darovanie krvi, či o rozoslanie emailu čo najvačšiemu počtu ľudí, lebo za každý email dostane malá Angel 30 centov na transplantáciu kostnej drene, nájdenie domova psíkom, upozornenie na odpočúvanie mobilov Ministerstvom vnútra... Je ich neúrekom a všetky majú jednu vec spoločnú - je to blbosť. Niekto sa snaží pôsobením na city ostatných, prinútiť ich, aby email poslali ďalej. Najčastejší dôvod aký počúvam (teda čítam) je:"Neviem, či je to pravda, ale keby bola, neodpustil/a by som si, že som to neposlal/a." A práve na toto sa odosielateľ spolieha. Ale ako zistiť, či ide o hoax?

V podstate stačí použiť zdravý rozum. Správa, ktorá je bez uvedenia dátumu, môže obiehať svet stále dokola a neustále sa tvári ako novinka. Takže chýbajúci dátum správy je prvý moment, kedy treba zvýšiť pozornosť. Nerád sklamem tých, ktorý v dobrej viere rozosielali emaily na pomoc malej Angel (Miška, Juana, či Esther), ale žiadna spoločnosť nie je schopná monitorovať všetky emaily (a ak náhodou niekedy bude, neviem, či sa toho chcem dožiť), takže ďalší podvod. Žiadna spoločnosť, Červený kríž, nemocnice ani ministerstvá nerobia oznamy ani výzvy pomocou spamu - majú na to iné prostriedky a možnosti. Ďalší podvod. Je toho samozrejme oveľa viac, ale filter zdravým rozumom, by to mal zvládnuť.

Ďalšia nevýhoda? Ak je vaša emailová adresa v nejakom reťazovom emaily a tento odchytí nejaká spoločnosť predávajúca adresy tým, čo ponúkajú Viagru, lacný softvér a nové logá, môžete sa tešiť na ešte viac spamu (i keď niekedy sa zdá, že viac ho už byť nemôže).

Ako proti každej chorobe, najlepšie sa je brániť prevenciou a preto upozornite na tieto emailové podvody čo najviac ľudí.

Ak pošlete informáciu o hoaxe viac ako 10 ľuďom, nedostanete už nikdy žiadny reťazový email.
Ak pošlete informáciu 5 až 10 ľuďom, nedostanete reťazový email nasledujúce 3 týždne.
Ak pošlete informáciu menej ako 5 ľuďom, nedostanete reťazový email nasledujúce 3 dni.
Ak nepošlete informáciu o hoaxe nikomu, váš email ním bude zaplavený do 5 dní.

P.S.: Pre viac informácií, pozrite stránku www.hoax.cz .

Martin Mojzeš

Martin Mojzeš

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý dospelý život sa venujem rozvoju mládeže. Zoznam autorových rubrík:  AhaMalý krokHľadanieĎakujemSúkromnéAkože technikaOstatné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu