Nevera

Ako sa vyrovnať s tým, keď nás partner/partnerka podvedie

Nevera
Nevera môže mať mnoho podôb, od emocionálneho prepojenia až po fyzickú intimitu. (Zdroj: Pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ako vzťahová terapeutka pracujem s pármi a ich rôznymi témami. V tomto článku sa s vami chcem podeliť o svoje skúsenosti s riešením párových kríz, ktoré sa týkajú nevery. Nevera je jednou z najťažších vecí, s ktorými sa môžu páry stretávať, ale verím, že pomocou komunikácie, motivácie a lásky je možné prekonať aj túto výzvu. Je však pravda, že sa to nepodarí vždy.

Nevera a jej spracovávanie je bolestivý proces, ktorý môže zasiahnuť do nášho pocitu identity a bezpečia. V tomto článku sa pozrieme na 5 základných bodov, ako sa vyrovnať s neverou a ako nájsť cestu k uzdraveniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  1. Pochopenie emócií: Prvým krokom k uzdraveniu je pochopenie a akceptovanie našich emocií. Byť zradeným môže vyvolať zmiešané pocity, vrátane hnevu, smútku, sklamania a dokonca aj pocitu viny. Dôležité je si uvedomiť, že tieto pocity sú normálne a že je dôležité im dať priestor.

    Tip: Čím dlhšie budeme s emóciami bojovať, odsúvať ich alebo potláčať, tým dlhšie ich budeme prežívať.

  2. Komunikácia a akceptácia (nie súhlas) situácie: Po pochopení našich emocií je dôležité pokúsiť sa komunikovať s tými, ktorí nám spôsobili bolesť. To neznamená nutne konfrontáciu, ale skôr vyjadrenie našich pocitov a potrieb v prostredí, ktoré nám prináša bezpečie a podporu.

    Príbeh o Kataríne a Lukášovi: Katarína a Lukáš sa stretli v nesprávny čas a ich vzťah bol od začiatku plný komplikácií. Katarína sa niekoľkokrát ocitla v situáciách, kde Lukáš neveril jej vernosti. Katarína síce nebola fyzický neverná, ale emocionálne. Tvrdila, že to pre ňu nič neznamená a že neverná v skutočnosti nie je. Lukáš to však cítil tak, že lásku zo vzťahu „vynášala“ niekomu inému. Napriek tomu, že sa obaja snažili o zlepšenie ich vzťahu, nevera bola pre nich ťažkou skúsenosťou. Po niekoľkých sedeniach terapie si uvedomili, že pretrvávajúce nedostatky v ich vzťahu sa neodstránia a rozhodli sa ísť každý svojou cestou.

  3. Upevnenie vlastnej sebahodnoty: Po skúsenosti s neverou môže byť ľahké podľahnúť sebapohŕdaniu a pochybnostiam o sebe. Je dôležité si uvedomiť, že nevera druhých často odráža ich vlastné nedostatky alebo problémy a nemusí byť nutne spojená s tým, čo sme urobili alebo nevykonali.

    Príbeh o Petrovi a Martine: Peter a Martina boli spolu už mnoho rokov a zdalo sa, že majú pevný vzťah. Avšak jedného dňa Peter zistil, že Martina ho podviedla. Ich vzťah sa ocitol na kritickom bode a obaja boli zlomení. Po dlhom a emotívnom terapeutickom procese sa im podarilo znovu vybudovať dôveru a porozumieť si navzájom. Dnes sú silnejší ako kedykoľvek predtým a ich láska preklenula aj túto veľkú prekážku.

Ak čelíte nevere vo vzťahu a potrebujete odbornú pomoc, neváhajte ma kontaktovať.
Ak čelíte nevere vo vzťahu a potrebujete odbornú pomoc, neváhajte ma kontaktovať. (zdroj: Pixabay)

  1. Hľadanie podpory a sebastarostlivosti: V ťažkých časoch je dôležité hľadať podporu a starostlivosť u rodiny, priateľov alebo profesionálnych terapeutov. Títo ľudia nám môžu poskytnúť priestor na vyjadrenie našich pocitov a pomôcť nám nájsť cestu k uzdraveniu.

    Tip: Postupne však začnime preberať starostlivosť o seba do vlastných rúk, aby sme sa vedeli podporiť v čase, kedy to potrebujeme. Nie, keď majú na nás ostatní čas.

  2. Sebareflexia a rast: Skúsenosť s neverou nás môže viesť k hlbšej sebareflexii a osobnému rastu. Je to príležitosť na zamyslenie sa nad našimi hodnotami, prioritami a hranicami a naučiť sa lepšie chrániť a rešpektovať samých seba.

    Príbeh o Tomášovi a Barbore: Tomáš a Barbora boli mladý pár, ktorý sa zdalo, že má pred sebou celý život šťastia. Avšak prišla nevera, Tomáš podviedol Barboru. Barbora bola zničená a cítila, že stratila všetku dôveru vo svojho partnera. Počas sedení sme pracovali na otvorení komunikácie medzi nimi a na pochopení toho, čo viedlo Tomáša k nevere. Nepomohlo urobiť hrubú čiaru za neverou, ako si Tomáš veľmi želal. Bola to dlhá a náročná práca na osobnostnej aj partnerskej úrovni. Obaja sa však rozhodli pracovať na svojom vzťahu a terapia im pomohla nájsť smer a mechanizmy ako neveru spracovať a ešte si z nej aj niečo užitočné zobrať do svojho vzťahu.

Tieto príbehy nám ukazujú, že nevera môže byť veľkou výzvou, ale nie nezdolateľnou. S pomocou terapie, komunikácie a vzájomného porozumenia môžu páry prekonať túto krízu a posilniť svoj vzťah. Dúfam, že aj vy nájdete inšpiráciu a odhodlanie v týchto príbehoch.

Monika Chovanová

Monika Chovanová

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Milujem prácu s ľuďmi. Je zaujímavá, zábavná, smutná, náročná, energická, vyčerpávajúca, špecifická, osobná, dychberúca. A nikdy ma neprestanú prekvapovať témy, s ktorými prichádzajú ľudia do mojej súkromnej praxe. Každá téma je špecifická a vždy prežívaná veľmi individuálne. Niečo je však spoločné - túžba byť prijatý/á sebou aj okolím v ktoromkoľvek čase počas života. Pri mnohých rozhovoroch, ktoré neustále absolvujem, ma prepadne pocit "toto chcem zdieľať, o tomto by mali vedieť všetci". Tento pocit má na svedomí, že som začala písať. Nezáleží na tom, či moje zdieľané témy oslovia jedného z milióna či milión ľudí. Hlavne, že sa o sebe dozvieme. Zistíme, že nie sme jediní, komu sa TO deje, že mnohé je ľudské a to ďalšie sa dá zmeniť. Najmä v tom nie sme sami. Zoznam autorových rubrík:  PsychoterapiaMamaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,070 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

140 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu