Identita

Blíži sa. Nezadržateľne. Sedemnásty November. Jeho dvadciatka. Už je dospelý. Môže voliť, no nemá záujem. Príde o pár dni k regionálnym volebným urnám? Urnám mŕtvych?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)
Obrázok blogu

Sedeli sme v jednej košickej krčme a hľadeli na zápas so Slovinskom. Ten posledný, v ktorom ešte nešlo o všetko. Ten posledný, ktorý sme mohli prehrať. A prehrali. Ten ďalší na snehu bol (nadnesene) životnou otázkou. Nie pre nás všetkých to malo závan Novembra. Pre mňa hej. Sentiment, určite. Ba možno i ilúzia. Veď keby sme sa v takom vodnom póle, či volejbale stali hoci aj majstrami Mliečnej dráhy pohlo by to s nami, našimi citmi, menej, než výhra nad Čechmi vo futbale.

Identita. Asi ju túžobne hľadáme. Kto nám ju zničil? Kedy? Mali sme ju vôbec? Vidíme ju v zbojníkoch a lupičoch typu Jánošík? V Cyrilovi a Metodovi z Grécka, nevediac či ich nohy vôbec vstúpili na slovenskú pôdu? V Bernolákovi, Štúrovi, a iných dedinských chlapcoch čo napísali pár básní? Prepáčte Majstri, skutočne i ja vo vás často vidím zdroj mojej národnej hrdosti. Ale kde je naša veľkosť, keď cielene, slepo a hlúpo prehliadame sv. Štefana?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od víťazného februára sa dosť zničilo. Iba odvtedy? Tak veľa, že ani November nepriniesol zmenu vnímania Identity? Bol to, akoby tiež len jeden zo zábleskov? Taký ako zlato zo Švédska? Taký ako víťazstvo v Poľsku?

Asi áno, keď na to aby sa človek stal županom stačí päť, šesť tisíc hlasov z možných päťso, šeťsto tisíc.

Asi nie, keď môžem učiť náboženstvo na štátnych školách. Či čítať rozhovor s Jánom Čarnogurským v novinách, ktoré sa dajú kúpiť v novinovom stánku.

Čím viac zábleskov dobra, síce nečakaných, no tvrdo vypracovaných, tým viac vatričiek radostnej, hrdej zvrchovanosti v každom (nielen) slovenskom srdci. Pravda, pečlivo udášaných bezkyslíkovými izmami rôzneho druhu.

Lenka Nalevanková

Lenka Nalevanková

Bloger 
  • Počet článkov:  164
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada chodím do prírody. Fascinuje ma stvorený svet a najviac človek. Páči sa mi definícia slobody ako schopnosti konať pravdu v láske. Teším sa, že som v živote stretla ľudí, ktorí sú mojimi priateľmi. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenáľudiavieranázorkultúrapríbehprírodavtip

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu