Trend výchovy, ktorý bol na začiatku mojej „materskej kariéry" sa od tohto odlišoval. Nechať dieťa vyplakať, nebrať ho na ruky, čím skôr ho dávať od seba... Bola som tiež ovplyvnená týmto spôsobom výchovy, no skoro som zistila, že sa s týmto nemôžem stotožniť, bránil mi v tom asi materský inštinkt alebo čo... Dostala som napr. takúto radu, keď dieťa nechcelo prespať celú noc, hoci už malo nato vek: „Nechaj ho vyplakať, nevšímaj si ho... ono zaspí a odučí sa budiť... funguje to!" No tak to som nikdy nezistila, lebo som nemala srdce urobiť to čo len raz! A tak som hľadala vlastnú cestu...
Dostal sa mi do rúk materiál o vzťahovej výchove od manželov Sears. Nasledovné je prevzaté z knihy Attachment Parenting.
Vzťahová výchova je v skutočnosti spôsob výchovy, ktorý mnohí rodičia používajú inštinktívne. Keď rodič otvorí srdce a myseľ potrebám a pocitom dieťaťa, reaguje na dieťa a začleňuje potreby dieťaťa do svojho života, využíva pri tom mnohé z „prostriedkov", ktoré popisujeme. Dôležitým bodom je nadviazať vzájomný vzťah so svojím dieťaťom a zachovať si tento vzťah s tým, ako dieťa rastie.
Šesť nástrojov výchovy:
1. Vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode
Umožňuje spolupôsobenie prirodzeného správania dieťaťa, ktoré podporuje vytvorenie vzájomnej väzby a inštinktívnych biologických opatrovateľských schopností matky.
2. Dojčenie
Matkine hormóny spojené s laktáciou - prolaktín a oxytocín - posilnia intuitívne materstvo, ženy sa cítia pokojnejšie, keď sú so svojimi deťmi.
3. Nosenie dieťaťa
Nosené deti sú menej nervózne a trávia viacej času v stave pokojnej bdelosti
4. Spanie v blízkosti bábätka
Minimalizuje nočný strach z odlúčenia a pomáha bábätku učiť sa, že spánok je príjemný stav
5. Dieťa má na plač dôvod
Plač je rečou dieťaťa, je cenným signálom pre opatrovateľa
6. Rovnováha
Kľúčom k rovnováhe vašej výchovy je reagovať primerane - vedieť, kedy povedať áno a kedy nie.
A teraz si dovolím tieto nástroje komentovať:
1. Súhlasím. Netreba však robiť paniku, ak vám to nie je umožnené pár minút, či hodín po pôrode. Neviditeľná pupočná šnúra funguje stále...
2. Jedinečný neopakovateľný zážitok, ktorého sa matka nemôže nasýtiť. Je pre ňu prirodzené, že chce dojčiť čo najdlhšie... Ale keď to nejde, netreba robiť paniku a cítiť sa menejcenne. Rovnako si môžete byť s dieťaťom blízki aj pri „fľaši"...
3. S nosením nemám veľa skúseností... Viem iba to, že nepokojné dieťa, ktoré nevedelo zaspať, som najistejšie uspala na rukách... Určite je dieťa v blízkosti matky pokojnejšie.
4. Tu autori nemajú jednoznačný názor, skôr tak, ako to vyhovuje matke aj dieťaťu. Mať dieťa v blízkosti je praktické, tiež som to tak robila. A prísť ku nám do postele mohlo každé, i väčšie dieťa... a hoci aj všetky naraz... v tom som nevidela žiadny problém... Zhrnula by som to asi takto: Žiadne násilné osamostatňovanie. To jednoducho príde samo (a ešte vám bude aj ľúto).
5. Rozpoznať plač vyžaduje trochu praxe, ale ide to. Matka najbezpečnejšie pozná, o aký plač ide a vie naň správne reagovať. V tomto nepočúvajte „dobre mienené rady", verte svojmu inštinktu.
6. Pri tomto bode by som sa zvlášť pristavila. Pretože niekomu sa môže zdať celá vzťahová výchova pomýlená len preto, že si pod tým predstavuje: „To mám robiť všetko, čo mi dieťa plačom alebo inak „povie"? Nebudem predsa jeho otrokom! To ono má počúvať mňa!" Kto si dá námahu a preštuduje tento systém výchovy dôkladnejšie, pochopí, že tak to nie je. Rodič odpovedá na jeho požiadavky „áno" alebo „nie", on riadi výchovu, on je ten, kto má rozum. Vie napr. aj to, že to nemôže ísť na úkor ich manželstva... Skoro by som povedala, že tento bod ROVNOVAHY je najdôležitejší...
Na záver opäť citát z uvedenej knihy, s ktorým sa celkom stotožňujem:
Tento štýl výchovy je pre rodičov náročný v prvých troch až šiestich mesiacoch. Dávate dieťaťu zo seba veľa - váš čas, vašu energiu, vaše odhodlanie. Ale dostávate naspäť oveľa viacej. Výchova je ako investícia v banke. Čím viac vkladáte do vášho dieťaťa v prvých rokoch, tým viac sa vám vráti neskôr. Na začiatku tvrdo pracujete, ale neskôr sa môžete viac uvoľniť a tešiť sa z plodov svojej námahy.