Voda – novodobé náboženstvo?

Voda je veľmi dôležitá zlúčenina. Zem má skoro 70% povrchu vody a naše telo je z väčšieho percenta voda. Ale ako každé náboženstvo, aj toto má svojich fanatikov. Neviem, ako je to u nás na Slovensku, ale tu, v USA, platí nepísané 8 x 8 pravidlo. Vraj na to, aby sme boli zdraví, musíme vypiť minimálne 8 - 8 uncových pohárov vody. (Najlepšie čistej, pramenistej, filtrovanej a hlavne tej z reklamy ;-)). V preklade, zhruba 2 litre vody. A tak keď sa prejdete hocikde v USA, uvidíte množstvo ľudí s ich obligátnou fľaškou vody v ruke, z ktorej si pochlipkávajú každých pár minút.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

Ako každé náboženstvo, aj toto vodné sa zakladá na mnohých mýtoch. Napríklad, že keď sme smädní, už je neskoro (neskoro na čo som sa zatiaľ v žiadnom texte nedozvedela), lebo sme dehydratovaní, a že 75% všetkých Američanov je chronicky dehydratovaných. A práve pri tejto myšlienke som sa zastavila. Som človek, ktorý si nielen prečíta mediálne informácie, ale tiež na nich aplikuje aj nejaké tie myšlienkové pochody. A tak mi napadlo. Čo tí chudáci pravekí ľudia. Tí museli byť tak dehydratovaní, až strach. Tí nemali možnosť napiť sa kedy sa im chcelo. Fľašiek ani vodovodov nebolo a tak veru keď vysmädli, tak sa ešte stále museli dotrepať k nejakým tým vodným zdrojom. Na druhej strane mali výhody čistých prírodných vôd (teda pokiaľ sa im tam hore prúdom nevyondil do rieky nejaky ten mamut - však hovorím, príroda :-)) Tiež neverím, že by sa chodili ku rieke napiť len tak, preventívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale nechoďme ani tak ďaleko. Čo tak naše ženičky a junáci spred dvesto rokov. Tiež si nemyslím, že si ku koseniu, oraniu, či hrabaniu sena nosili litrovky vody (možno vodky? ;-)) a sŕkali ju preventívne každých 10 minút. To sme naozaj chronicky dehydratovaní už od čias pravekých (či Adama)? A nech už sa na vznik ľudstva pozerám z evolučného, či kreativistického pohľadu, zdá sa mi, že plán "smäd = dehydratácia" by bol vcelku dosť zlý koncept.

Z pohľadu evolúcie, človek v minulosti začal hľadať vodný zdroj až po signále smädu. To znamenalo, že v období sucha museli ku vode najprv prísť a tým pádom sa ešte viac dehydrovať. A tak teda jedinci, ktorí začínali pociťovať smäd už pri menšej zmene krvnej koncentrácie boli evolučne zvýhodnení.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sme boli stvorení, nedal nám boh aj nejaký manuál? Ak nás vytvoril s takýmto vážnym defektom, nedal by nám aj nejaké to varovanie? Napríklad 11 prikázanie by bolo: "Hydruj svoje telo ako by to bolo moje a pi 2 dcl vody každú hodinu." Napokon nebolo by to neobvyklé. Biblia nám ponúka pár príkazov týkajúce sa jedla (napr. pôsty). Taký judaizmus obsahuje dokonca celé kapitoly o správnom stravovaní (košer pravidlá), ktoré je uspokojivé pre boha, ale o vode ani zmienky (možno len boh nechcel byť až taký cynik a dať im príkaz piť vodu každú hodinu, keď už ich navnadil na to putovanie do zasľúbenej zeme 40 rokov cez púšť).

SkryťVypnúť reklamu

Signál smädu dostávame, keď koncentrácia krvi stúpne o 2%, dehydratácia začína, keď koncentrácia krvi stúpne o viac ako 5 %. Príznaky miernej dehydratácie sú: červená tvár, extrémny smäd (všimnite si slovíčko extrémny), suchá a teplá pokožka, závrate, slabosť, kŕče, iritabilita, bolesti hlavy. A pýtam sa Vás všetkých. Úprimne, ruku na srdce, naozaj máte tieto príznaky už len pri malom náznaku smädu?

Obdobne je to aj s dalším vodným pravidlom. Mnoho vecí za vraj nemá zaratávať do pitného režimu. Napríklad káva, čaj a všetky ostatné kofeínové nápoje, lebo sú to diuretiká. Bolo však preukázané, že pohár kávy nespôsobí negatívny príjem tekutiny (t.j. viac ide von ako dnu). Ale na to som nepotrebovala ani vedecký výskum. Vidím sama, že káva nijak neovplyvňuje moju frekvenciu močenia. Čo však ovplyvní frekvenciu mojich návštev záchodu je práve násilné pitie vody. Áno, v mojom prípade bolo doslova násilné, keď som sa jedným časom snažila toto pravidlo dodržiavať. Ak nechám príjem vody na moje telo, tak za deň bežne vypijem iba asi pol litra, liter vody a som celkom spokojná. Prečo sa do pitného režimu nemôže zaratávať aj ovocná štava, či iné nekafeínové nápoje je pre mňa už celkovo nepochopiteľné. Však 99% obsahu týchto nápojov je len voda. Takisto aj tuhé potraviny obsahujú viac vody ako si myslíme.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnej dobe, kedy sme bombardovaní všemožnými informáciami, sa ani nedivím, že sa takéto mýty a kulty vytvárajú. Človek má problém zorientovať sa v tomto neprehľadnom chaose, často protikladných informácií. Tiež si však myslím, že ľudské telo je pre nás ešte stále záhadná studňa poznatkov. Tápame v pološere a mnohé súvislosti nám ešte unikajú, lebo naše telo a jeho procesy sú tak komplexne previazané, že sa nedajú urobiť jednoznačné závery.

Samozrejme, že existujú chorobné stavy, kedy sa odporúča piť viac vody ako je normálne bežné. Zase na druhej strane, tu v USA bolo pár prípadov ľudí, čo zomreli kvôli nadmernej spotrebe vody. Ja som sa teda prestala nútiť. Lebo som sa rozhodla, že uverím evolúcii a svojmu telu a budem piť vtedy, keď som smädná, takú tú obyčajnú vodu z vodovodu.

Ivana O'Deen

Ivana O'Deen

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dieťa šťasteny a večný optimista.Možno zasnený romantik? Zoznam autorových rubrík:  Zo života nevážneFoto-článkyNa rozmedzíMoja rodinaMoje úletyPohľad do duše US tínedžera...iba slováKobyla - filozofTam za vodou v rákosíSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu