Takto možno nejako prežíval svoje posledné chvíle niekdajší pán hradu. Dnes z tohto niekdajšieho skvostu zostala len zrúcanina. Jasenovský hrad sa vypína na kopci len 4 km na juh od mesta Humenné. Dá sa tam dostať aj autom (dole pod kopec), autobusom či pešibusom. Na nedeľnú prechádzku a opekačku však ideálne miesto. Mínusom je však značenie. Chýbala akákoľvek informačná tabula o hrade. Bežný turista sa nemá možnosť na mieste dozvedieť o hrade nič. Navyše na miestach kde sa chodník rozdvojuje nebolo žiadne označenie o smerovaní chodníka. Takže treba podľa odhadu kráčať jednoducho na kopec :-)
Keď sa ale cez to prenesiem, musím povedať, že cesta nahor je úžasná. Teraz na jar cestičku lemuje množstvo kvetov. Jeden som si odfotil, lebo neviem ako sa volá a vyzerá hlavne ako keby ho niekto osprejoval žltou farbou :-)

Stúpanie nie je síce najmiernejšie, ale s krátkymi prestávkami to zvládne každý. Cesta hore trvá 30 až 45 minút.


Hrad je bohužiaľ celý obrastený stromami a krovinami, takže Vás až prekvapí, keď sa zrazu vynorí spoza stromov.





Horný hrad pozostával z paláca, štvorhrannej veže a kamenných hradieb. Postavili ho začiatkom 14. storočia. V časoch, keď sa turci nevedeli spratať do kože, na hrade postavili delové bašty so strielňami na západnej a juhozápadnej strane. Pri vstupnej bráne, vedúcej na prvé nádvorie, postavili taktiež baštu.



Hrad bol dobudovávaný po celú dobu svojej existencie až do 17. storočia. Pribudli nové bašty, posilňovali sa múry a pribudli aj nové strieľne.






V roku 1644 hrad obsadili vojská Juraja Rákociho. Tie ho tak poškodili, že ho už neopravovali. Hrad ešte neskôr patril Čákiovcom a po nich ešte Andrášiovcom. Odvtedy sa o hrad nikto nestaral, čo je podľa mňa na škodu. Je to kus nášho kultúrneho dedičstva. Na hrade sa rozrástli náletové kroviny a v ruinách rastú už aj stromy. Hrad je nalepšie navštíviť na jar, keď je už teplo, ale stromy a kroviny ešte nestačili zakryť posledné fragmenty tejto pamiatky.




Koniec koncov, hore sa oplatí vyšlapať hoci už len pre takýto krásny výhľad.



Na záver mám ešte zopár zaujímavostí. Keď vládol na hrade v 16. storočí Gabriel Druget, započal na hrade raziť falošné mince. Razil najmä poľské groše. Keď mu na to prišli, tak vedúceho majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, v roku 1551 v Prešove popravili. Ďalšou zaujímavosťou je chodba vytesaná do skaly pod hradom. Dodnes sa nevie či išlo o nejakú únikovú chodbu z hradu, alebo takto sa pokúšal nepriateľ dobyť hrad. Poslednou zaujímavosťou je legenda, ktorá vraví, že z hradu viedol dlhý podzemný tunel až k Humenskému kaštieľu a ten bol spojený s tunelom, ktorý viedol až na Brekovský hrad. Hradný pán sa v prípade potreby mohol bezpečne presunúť na niektorý z hradov. Čo je na tom pravdy neviem - je to legenda, ktorú Vám vyrozprávajú starí rodičia keď Vás ukladajú spať :-)

