Orientalisti na blogu

Vážení čitatelia, čítate prvé riadky nového blogu o Oriente, ktorý sa rozhodli odštartovať členovia občianskeho združenia Pro Oriente (viac o nás nájdete na našej webovej stránke www.prooriente.sk). Pro Oriente združuje slovenských odborníkov na krajiny a kultúry Ázie i Afriky. Niektorí z nás pôsobia na akademickej pôde, iní pracujú v štátnej správe alebo v súkromnom sektore. Čo nás spája, je dlhodobý, často profesionálny záujem o konkrétne krajiny a kultúry Orientu. Všetci z nás hovoria niektorým z jazykov Orientu, strávili sme dlhší čas študijne alebo pracovne v krajinách Ázie a severnej Afriky a Orient sa stal súčasťou nášho profesionálneho i osobného života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Hlavným motívom, prečo sme sa rozhodli vstúpiť do slovenskej blogosféry, bolo presvedčenie, že napriek tomu, že čoraz viac našich rodákov cestuje do Ázie a Afriky a aj u nás začínajú žiť imigranti z krajín Orientu, v slovenských elektronických i tlačených médiách sa objavuje pomerne málo informácií o Ázii a často sú to informácie pochybnej kvality. Vďaka tomu, že sme mali možnosť študovať orientálne jazyky a kultúry, strávili sme dlhší čas v tomto prostredí, vnímame to trochu ako svoju povinnosť prispievať k medzikultúrnemu dialógu a „otvárať okná“ smerom do Ázie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na našom blogu preto nájdete príspevky o dejinách, náboženstve, filozofii, kultúre, literatúre jednotlivých regiónov Ázie, aj cestopisné črty, či reakcie na aktuálne udalosti. Jedinou ambíciou našich rôznorodých textov je sprostredkovať poznanie o Oriente na Slovensku. To je napokon aj jednou z hlavných úloh občianskeho združenia Pro Oriente. Dúfame, že tento blog nám umožní osloviť čo najviac záujemcov v rozličných častiach Slovenska.

Na našej stránke nájdete pravidelne príspevky od Emíre Khidayer, ktorá bude písať o arabských krajinách a o arabskom svete a jej príspevok sa na našom blogu objaví každý 1. deň v mesiaci.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Slobodník bude písať o Číne a Tibete a jeho text tu môžete nájsť každý 4. deň v mesiaci.

Jozef Hudec sa vo svojich príspevkoch bude venovať starovekému Egyptu, vývoju na Blízkom východe a cestovaniu po Svätej zemi (ostatne menované príspevky môžu byť aj z pera jeho manželky Simony) a tie budeme publikovať každý 7. deň v mesiaci.

Ivan Rumánek bude prispievať článkami o Japonsku a o transkultúrnych procesoch; tie zverejníme každý 10. deň v mesiaci.

Dušan Deák bude písať o Južnej Ázii a jeho články tu nájdete každý 13. deň v mesiaci.

Renáta Maher každý 16. deň v mesiaci zverejní svoj príspevok venovaný arabskému svetu, otázkam multikulturalizmu a iným témam.

SkryťVypnúť reklamu

Rado Škultéty bude priamo z Východnej Ázie písať o Číne aj Taiwane a každý 19. deň v mesiaci sa objaví jeho nový príspevok.

Príspevky Edgara Jarúnka, ktorý bude písať o arabskom svete a o jazykoch Blízkeho východu, nájdete na našom blogu pravidelne každý 22. deň v mesiaci.

Miloš Hubina bude z Mahidol University v Bangkoku písať o dianiach – minulých aj aktuálnych – v krajinách Juhovýchodnej Ázie; jeho príspevky nájdete vždy v 25. deň v mesiaci.

Príspevky publikované na tomto blogu nereprezentujú názor občianskeho združenia Pro Oriente, ani názor inštitúcií, v ktorých sme zamestnaní, ale iba osobný názor každej autorky a každého autora.

SkryťVypnúť reklamu

Vážení čitatelia, veríme, že si naše príspevky získajú vašu pozornosť a postupne spoločne vytvoríme okolo tohto blogu komunitu záujemcov o kultúry a krajiny Orientu,

autori

Orient

Orient

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spája nás FascinÁzia; kultúry a krajiny Orientu sa stali súčasťou našich životov. Spolupracujeme v rámci OZ Pro Oriente (www.prooriente.sk) Zoznam autorových rubrík:  Blízky východĎaleký východIndiaJuhovýchodná ÁziaVšeobecnéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu