Steny zo skla

Dávno sme mali počúvať ľudí s paranoidnými sklonmi. Varovali nás – štáty sa menia na policajtov, ba čo horšie: na všadeprítomných tajných agentov. Veľa práce to nedalo. Dobrovoľne sme sa pospájali cez internet. Nikto nás k tomu nenútil. Teraz, keď je naša osobná sféra na internete naštrbená, môžeme dosiahnuť už iba nápravu škôd a nezrovnalostí. Ale aj keby štát ustúpil, absolútna záruka ochrany osobných dát bude patriť do ríše nesplniteľných želaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Všadeprítomný digitálny svet pripomína v istom zmysle román Jevgenija Zamjatina My. O pár rokov oslávi storočnicu. Jeho prorocká sila vízie budúcnosti je smutná. Príbeh sa odohráva v Jednotnej krajine, ktorá vznikla po dvestoročnej vojne a poslednej revolúcii. Ľudia netrpia núdzou ani hladom a celý ich život podlieha prísnej kontrole. Priebeh dňa je na minútu presne zorganizovaný - ľudia vstávajú v rovnaký čas, rovnako odchádzajú do práce a v rovnakú hodinu chodia spať. Nad všetkými bdie Dobroditeľ. Nijaký odpor sa netoleruje, priestupky proti režimu sa trestajú verejnými popravami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia nemajú mená, iba čísla. Hlavní hrdinovia knihy sú I-330 (ona) a D-503 (on). Žijú v akomsi Superštáte, ktorým je ohradené veľké mesto. Domy a bytovky majú steny zo skla. Nikto nemá nárok na súkromie, všetci podliehajú vzájomnej kontrole a kontrole agentov. Nič sa nedá ukryť. Dokonca čas na sex je presne vyhradený. Po písomnom povolení môžu partneri na hodinu zastrieť závesy...

Žijeme aj my v príbytkoch so stenami zo skla? Už to nie je paranoidná vízia budúcnosti. Digitálne steny zo skla sú realitou súčasnosti. IP adresa môjho počítača je viac než číslo. Je to moja adresa s profilom - google, facebook, amazon a spol. vedia koľko mám približne rokov, čo nakupujem, čo čítam, kde trávim dovolenku, aké mám choroby, kde som označený na fotografii, kto sú moji priatelia. Dokonca autá prepchané elektronikou s GPS ukladajú bez vedomia vodiča dáta o pohybe, rýchlosti a cieľoch cesty. Elektronické dáta žijú vlastným životom. Majiteľ nemá nad nimi žiadnu alebo len mizernú kontrolu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa máme chrániť? Ako môžeme získať späť kontrolu nad našimi vlastnými a osobnými údajmi? Máme sa vrátiť späť? Máme siahnuť po papieri a ceruzke, podobne ako ruská tajná služba FSO po písacích strojoch?

Otto Kovarik

Otto Kovarik

Bloger 
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  28x

C'est la vie! Zoznam autorových rubrík:  MužiŽenyĽudiaSvetSpektrumDrobnosti a príbehyPoviedky a prekladyListy z ApúlieFotografieNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu