Zasvinené Slovensko, nečinní politici a mentálne lenivá verejná správa

Ide o typický obraz toho akým spôsobom sa v tomto štáte pristupuje k verejnému záujmu a ako sa neschopnosť reálnych činov prekrýva balastom slov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Obrázok blogu

V končiacom sa lete sa v databáze TrashOut – tohto občianskeho nástroja pre ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov - nachádza 7 068 nevyčistených a 2 071 vyčistených lokalít (23%), a to napriek tomu, že už viac ako rok dozoruje výstupy Zelená linka zriadená pri Ministerstve životného prostredia (MŽP SR).

Odstraňovanie týchto morových rán z krajiny sa nielenže významne nezrýchlilo, ale v Trnavskom a Košickom kraji dokonca od začiatku roka viac skládok v databáze pribudlo než bolo odprataných.

Politici v NR SR i v slovenských zbytočných VÚCkach v pokoji priadú vo funkciách a starostov odvodených od slovného spojenia starať sa tiež hľadáme ako vôňu šafránu v dobrom jedle.  Iba reči o životnom prostredí, spoločenskej zodpovednosti, občanoch a verejnom záujme, je ako alergénov v letnom povetrí.       

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Niekoľko pripomenutí:

Využívanie občianskej aplikácie TrashOut pre ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov bolo odštartované mohutnou informačnou kampaňou - aj za súčinnosti samotného MŽP SR - niekedy ku koncu roka 2011. V nasledujúcom období bolo prepojené aj na akciu Vyčistíme si Slovensko a mohutný dotačný program spojený s viacerými aférami. Ministerstvo vtedy verejne deklarovalo,  že každým oznámením  sa budú zaoberať príslušné inštitúcie štátu, každá skládka bude posúdená a odstránená.  

Už vtedy som poukázal na to, že táto „eufória“, poznajúc mentálne nastavene slovenskej samosprávy i štátnej správy,  môže naraziť   na realitu t. j. takéto oznámenie nelegálnej skládky odpadov nemá oporu v zákone o odpadoch i zákone o správnom konaní. MŽP SR i autori aplikácie túto skutočnosť ignorovali.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom roka 2012 – pod tlakom mohutnej mediálnej kampane – masívne pribúdali hlásenia občanov, čo sa však nedalo povedať o záujme samospráv ohlásené skládky aj odstraňovať ( 1250 ohlásených / 44 odstránených).  Fyzicky som preto prepísal údaje o 1 100 skládkach a zaslal príslušným okresným úradom životného prostredia. Vtedy vznikol legendárny článok od Michala Piška Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignorujú, v ktorom sa okrem iného dozviete, že mnohé štátne orgány o existencii ministerstvom propagovanej aplikácii ani netušili, i o tom, že bratislavsky úrad komunikoval, že pokiaľ budem trvať na požiadavke odstránenia skládok, tak má vyzvú, aby som im všetkých 269 smetísk ukázal.               

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2013 ministerstvo propagujúce aplikáciu otočilo a odrazu propagovaná aplikácia nemala oporu v zákone o správnom konaní - čo som tvrdil už pri jej rozbehu – a časom ju dokonca tento ústredný orgán štátnej správy označil za „súkromnú podnikateľskú aktivitu mimo rezortu životného prostredia“.    

V nasledujúcich rokoch som venoval stovky hodín času prepisovaním údajov z aplikácie a ich zasielaniu obciam i štátnej správe, zasielaniu informačných e-mailov o tom, ako si obec môže vytvoriť konto na TrashOut , ako aktualizovať status skládky z ohlásenej na vyčistenú a pod., a to aj cez neprehliadnuteľný poštový server Ústredný portál štátnej správy. Napriek enormnému úsiliu sa vyčistené lokality ledva vyšplhali k 20%. V roku 2020 som to vzdal ...

SkryťVypnúť reklamu

Po nástupe novej vlády prebrala „dohľad“ nad výstupmi z aplikácie Zelená linka zriadená pri MŽP SR. Napriek tomu sa počet vyčistených lokalít ledva zdvihol na 23%.  

V roku 2021, na základe interných informácií z ministerstva, som sa dozvedel, že minister Budaj – na základe mne neznámych  „tlakov“ – zastavil výjazdy tímu Zelenej linky do terénu.

Tragédiou celého TrashOut i prístupu verejnej správy k oznámeniam občanov je fakt,  že väčšina oznámení i vyžaduje do 60 minút času (ide o nevýznamné množstvo odpadu a predchádzanie situácie malá kopa pýta viac) a  aktualizáciu „stavu“ v aplikácii. Ani na to sa však väčšina samospráv nezmôže.

A to chceme od tohto štátu, aby zvládal logistický náročnejšie výzvy zabezpečujúce kvalitu života jeho občanov napr. riešenie mohutných environmentálnych záťaží z minulého režimu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu