Odôvodnenie
Podľa čl. 18 ods. 7 Štatútu hlavného mesta SR Bratislavy "Rokovanie mestskej rady upravuje rokovací poriadok mestskej rady, ktorý schvaľuje mestská rada.". Podľa čl. č ods. 1 platného rokovacieho poriadku mestskej rady, je rokovanie mestskej rady
n e v e r e j n é.
Zuvedeného dôvodu nie je možné vyhovieť žiadosti a poskytnúť zápisnicuzo zasadnutia mestskej rady zo dňa 19.6.2008, v požadovanej formeprostredníctvom e-mailu.
Poučenie
Protitomuto rozhodnutiu možno podať odvolanie do 15 dní od jeho doručenia naMagistráte hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy.
Čo hovorí zákon
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám ( zákon č. 211/2000 Z.z.) obsahuje paragraf 8:
§ 8 Ochrana utajovaných skutočností
Akpožadovaná informácia tvorí utajovanú skutočnosť podľa osobitnéhozákona alebo je predmetom bankového tajomstva alebo daňového tajomstvapodľa osobitného zákona, ku ktorým žiadateľ nemá oprávnený prístup,povinná osoba ju nesprístupní s uvedením odkazu na príslušný právnypredpis.
Osobitým zákonom je tu najmä zákon č.215/2004 Z.z. o ochrane utajovaných skutočností v znení neskoršíchpredpisov alebo v predpise vydanom na jeho základe. V ňom sa explicitneuvádzajú informácie, ktoré podliehajú utajeniu.
Odvolanie
Idem sa odvolať, poraďte prosím argumenty, budem vďačný. Zatiaľ mám toto:
1. ŠtatútBratislavy a rokovací poriadok mestskej rady podľa mňa nie sú zákony.Určite nie osobité, ktoré riešia len utajovanie. Ciže paragraf 8 zákonao slobodnom prístupe k informáciam tu mesto nemôže uplatniť.
2.Podľa rokovacieho poriadku MR je jej rokovanie neverejné, ale to nie jeto isté ako tajné. Neverejné znamená, že počas neho nemá verejnosťprístup, ale neznamená, že výsledky (pravdepodobne aj priebeh) mániekto oprávnenie utajiť - utajovať.
3. Neverejnosť v danomprípade sleduje iný zámer, ako neposkytovanie informácií záujemcom zradov verejnosti. Obvykle sa tým sleduje, aby rokovanie nebolo „rušené“prejavmi zvonka. To však neznamená, že výsledky činnosti MR a zápisy zjej rokovaní sú utajovanou skutočnosťou.
4. V zmysle zákonao slobodnom prístupe k informáciám, čo nie je tajné, je verejné, pričomtajným sa rozumie výlučne utajovaná skutočnosť v zmysle zákona oochrane utajovaných skutočností. Navyše podľa zákona o ochraneutajovaných skutočností sa ochrana utajovanej skutočnosti týka ibazáujmov Slovenskej republiky a netýka sa záujmov miest, obci, ichorgánov a ich poradných alebo kontrolných orgánov alebo záujmov ichčlenov ako súkromných osôb.
5.Je zrejmé, že obsah zápisnice nepožíva žiadnu právne relevantnú ochranupred poskytnutím informácie (označovanie stupňa utajenia a podobne) aže neexistuje objektívny dôvod na nesprístupnenie informácie v zmyslezákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Bratislavský magistrát utajuje zápisnicu z Mestskej rady
Mestská rada (starostovia mestských častí a vybraní mestskí poslanci, ďalej len MR) mesta Bratislavy zasadá väčšinou 2 týždne pred Mestským zastupiteľstvom. Chcel som vedieť ako sa MR vyjadrila k jednotlivým bodom programu zastupiteľstva. Preto som týždeň pred konaním zastupiteľsva požiadal o zápisnicu z rokovania MR z dňa 19.6.2008. Na nahliadnutie ju na magistráte nemali, tak som si vyplnil žiadosť o sprístupnenie požadovanej informácie formou e-mailu a podal ju. Odpoveď mi prišla až 6 dní po skončení zastupiteľstva, čiže po funuse. Na moje prekvapenie mi ale nezaslali zápisnicu, ale zamietavé rozhodnutie o nesprístupnení informácie. Citujem odôvodnenie a poučenie: