Pavol Pálfy
Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
Kam sa BA samosprávy za 15 rokov posunuli vo zverejňovaní informácií na elektronickej úradnej tabuli.
aktívny občan, informatik, športovec Zoznam autorových rubrík: Bratislava, IT, Šport, Legislatíva, Byrokracia, Nezaradené
Kam sa BA samosprávy za 15 rokov posunuli vo zverejňovaní informácií na elektronickej úradnej tabuli.
Recenzia spôsobu zverejnenia investičných plánov (kapitálových výdavkov) bratislavských samospráv na rok 2024.
Keďže je čas tvorby rozpočtov na ďalší rok, zameriam sa na zverejňovanie rozpočtov a ďalších informácií o hospodárení.
Pred cca 2 rokmi som išiel autom po Bajkalskej do Petržalky. Auto predo mnou predbiehalo iné, pomalé auto a ja som ho nasledoval. Prekvapilo ma, že hneď po predbehnutí sa rýchlo zaradilo naspäť doprava. Okamžite som pochopil:
Mestskí poslanci predali napriamo, konkrétnemu záujemcovi (t.j. bez verejnej súťaže, alebo dražby) za aktuálne volebné obdobie 101 pozemkov drahších ako 900 tisíc SKK v celkovej sume skoro 1,5 miliardy SKK. Detaily v článku.
Na rozdiel od volieb do slovenskej národnej rady (ktoré sa prepierajú v celoštátnych médiách) a voľbách do miestnych samospráv (ktoré sa prepierajú v miestnych médiách), voľby do parlamentov vyšších územných celkov (žúp) sú nám vzdialené. O tom, že existuje samospráva aj na úrovni krajov málokto vie. A pritom našich osem žúp má spolu rozpočet 1,12 miliardy EUR a sú zodpovedné za stredné školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby, cesty II. a III. triedy a medzimestskú autobusovú dopravu.Voľby do samosprávnych krajov budú už túto sobotu, 14. novembra 2009. Aj ja som dlho zvažoval, či bude moje meno medzi kandidátmi, nakoniec som sa z rôznych dôvodov rozhodol byť tentokrát len volič.Kto by chcel ovplyvniť vývoj spoločnosti, v ktorej žije účasťou na voľbách a nevie koho zvoliť, môže si pozrieť zoznam tých, ktorých by som volil ja v bratislavských volebných obvodoch a volebnom obvode 18 (Dunajská Lužná a priľahlé obce):
V rámci tohtoročného Európskeho týždňa mobility bude dnes prednáška a diskusia pre verejnosť na tému Cyklotrasy bez hraníc v Bratislave. V Primaciálnom paláci, začiatok o 17:00 hod.
Dňa 19.augusta 2009 na webe Mestskej časti Bratislava - Dúbravka, pribudol nasledovný oznam:
Dnes o 16:00 sa uskutoční prerokovanie urbanistickej štúdie lokality Dúbravkanka vo veľkej zasadacej miestnosti miestneho úradu na Žatevnej ulici č.4 . Kto môžte, príďte na prerokovanie, hlavne obyvatelia z okolia, teraz máte šancu vyjadriť svoje pripomienky. Idúc okolo úradnej tabuli mestskej časti Bratislava - Dúbravka, všimol som si opršaný a slnkom vyblednutý oznam o dnešnom verejnom prerokovaní urbanistickej štúdie územia zvaného Dúbravanka. Považujem ho za utajené preto, lebo tento oznam nebol publikovaný na web stránke Dúbravky. Samospráva má informovať spôsobom v mieste obvyklým a snáď nie je sporu, že v Bratislave je v dnešnej dobe obvyklé informovať aj cez vlastnú web stránku. Čo Dúbravka aj väčšinou robí, ale toto oznámenie sa im nejako zatúlalo. Ďalej je zo strany samosprávy neseriózne, že zvolili dovolenkový dátum prejednania takej dôležitej veci. V článku nasleduje kompletná pozvánka a schéma štúdie:
V Dúbravke opäť zasadajú miestni poslanci a opäť o 9:00, aby ste na nich nemohli pozrieť tí, ktorí pracujete a odvádzate dane aj na nich. Priamy prenos, ktorý začne od cca 11:00 hod, si môžete pozrieť na www.infonet.tv . Pozvánka na zasadnutie je ako už tradične dostatočne v predstihu zverejnená a obsahuje aj samotné materiály o ktorých sa bude rokovať. Z bodov rokovania vyberám:
Dnes o 9:00 zasadajú dúbravskí poslanci. Priamy prenos si môžete pozrieť na www.infonet.tv . Pozvánka na zasadnutie bola tentoraz dostatočne v predstihu zverejnená a obsahuje aj samotné materiály o ktorých sa bude rokovať.
V mestskej časti Bratislava - Dúbravka môžete byť aj poslancom aj vtedy, ak sa nezúčastňujete rokovaní zastupiteľstva. Poslanec Mikuláš Keszi sa v roku 2008 bez ospravedlnenia nezúčastnil štyroch po sebe idúcich rokovaní. Samospráva Dúbravky ho stále eviduje ako poslanca, napriek tomu, že zákon 369/1990 o obecnom zriadení v paragrafe 25 hovorí:
Pozrel som sa na web stránky niektorých mestských častí mesta Bratislavy. Hodnotil som zverejňovanie určitých vybraných druhov informácií, ktoré považujem za dôležité ako občan. Výsledok som zhrnul do tabuľky:
V júli 2008 mi magistrát mesta Bratislavy odmietol poskytnúť zápisnicu z Mestskej rady z 19.6.2008. Odvolal som sa, odvolanie magistrát zamietol, tak som ich dal na súd (Žaloba na preskúmanie zákonnosti - September 2008). Týmto ďakujem občianskemu združeniu Občan a demokracia za sprostredkovanie právnej pomoci. To sú tí, ktorí riešia napríklad zverejnenie zmluvy o predaji Slovenských Telekomunikácií (chronológia kauzy). Mesto Bratislava za nesprístupnenie zápisnice dostalo aj cenu Nepriateľský infočin roka 2008. Krajský súd v Bratislave začiatkom februára tohto roka rozhodol v môj prospech a o mesiac neskôr aj doručil rozsudok, z ktorého citujem rozhodnutie:
Poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská vystúpila na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (5.3.2009) s návrhom zásad efektívnejšieho a transparentnejšieho nakladania s majetkom mesta. Po jej vystúpení si zobrali slovo námestník primátora Milan Cílek a poslanec Valentín Mikuš. Obaja ex-SDKÚ-DS.Prinášame vám videozáznam a prepis týchto vystúpení:
Tak ako pred týždňom v Karlovej Vsi, aj teraz sme sa, v utorok, 10. februára 2009, boli pozrieť s kamerou na rokovanie dúbravského miestneho zastupiteľstva. Témy boli zaujímavé (osadenie pamätnej tabuly, nezrovnalosti v evidencii hlasovaní, rozdielne ceny tepla, predaj Bytového podniku Dúbravka, predaje pozemkov), ďalšie nájdete v programe zasadnutia.Kto ste nemali čas cez pracovný čas (začínajú o 9:00) ísť sa pozrieť na rokovanie zastupiteľstva, zverejnili sme pre vás videozáznam z celého zasadnutia na www.obcan.palfy.sk. V tomto článku zverejníme záznam len tých najzaujímavejších bodov programu s malým komentárom:
V utorok, 10.februára bola na zasadnutí miestneho zastupiteľstva v Dúbravke opäť na programe pamätná tabuľa Gustáva Husáka. Niektorí poslanci namietali zápis z minulého zasadnutia o tom ako hlasovali. Ukazuje sa potreba zadováženia hlasovacieho zariadenia, ktoré by každý poslancov hlas presne zaevidovalo a okamžite vyhodnotilo výsledok hlasovania.V nasledujúcej časti článku, okrem uvedenia mojich argumentov za hlasovacie zariadenie, nájdete aj videozáznam z tohto zasadnutia, kde poslanci riešia hlasovacie zariadenie a termín osadenia pamätnej tabule. Je to celkom dobrá show!
V Karlovej Vsi sa nás trošku báli a pýtali sa nás, kto sme a načo nahrávame. V Lamači to brali profesionálne a ignorovali nás, za čo ďakujeme. Predtým, ako vám ukážem zopár videí, uvediem dôvody, prečo sme sa rozhodli nahrávať na kameru zasadnutia zastupiteľstiev: 1. Miestne televízie buď nezaznamenávajú celé rokovanie alebo nepublikujú celý záznam. 2. Zasadnutia sa až na výnimky konajú v pracovnom čase, čím je časť verejnosti vylúčená zo sledovania. 3. Získať záznam z rokovania je problém pre lehotu dodania a pre kvalitu prepisu (Na túto tému bude samostatný článok). 4. Na internete si je možné záznam zastaviť a prehrať znova na rozdiel od sledovania naživo alebo sledovania v televízii. 5. Človek nie je povinný si pamätať. Máme natočených viac videí, do tohto článku vyberám schvaľovanie rozpočtu v Karlovej Vsi a Lamači, uznesenie o výstavbe karloveskej lodenice a "dišputu" lamačských poslancov o zosúladení miestnej legislatívy:
Podarilo sa mi zachytiť spôsob, akým chce zrejme vedenie bratislavskej MHD dosiahnuť zvýšenie počtu cestujúcich.
Predvčerom, 1.decembra 2008, Mestská časť Bratislava - Petržalka (MČ Petržalka) odoslala cez RSS službu informáciu o výberovom konaní na revitalizačné práce v Sade Janka Kráľa. Je chvályhodné, že MČ Petržalka nás takto informuje, keby termín na predloženie ponúk nebol práve 1.decembra 2008. Keď si pozriete prehľad publikovaných správ, zoradený podľa toho ako prichádzali cez RSS službu, môžete vidieť, že informácie o výberových konaniach prichádzajú so spätným dátumom: