Pavol Pálfy
Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
Kam sa BA samosprávy za 15 rokov posunuli vo zverejňovaní informácií na elektronickej úradnej tabuli.
aktívny občan, informatik, športovec Zoznam autorových rubrík: Bratislava, IT, Šport, Legislatíva, Byrokracia, Nezaradené
Kam sa BA samosprávy za 15 rokov posunuli vo zverejňovaní informácií na elektronickej úradnej tabuli.
Recenzia spôsobu zverejnenia investičných plánov (kapitálových výdavkov) bratislavských samospráv na rok 2024.
Keďže je čas tvorby rozpočtov na ďalší rok, zameriam sa na zverejňovanie rozpočtov a ďalších informácií o hospodárení.
Pred cca 2 rokmi som išiel autom po Bajkalskej do Petržalky. Auto predo mnou predbiehalo iné, pomalé auto a ja som ho nasledoval. Prekvapilo ma, že hneď po predbehnutí sa rýchlo zaradilo naspäť doprava. Okamžite som pochopil:
Mestskí poslanci predali napriamo, konkrétnemu záujemcovi (t.j. bez verejnej súťaže, alebo dražby) za aktuálne volebné obdobie 101 pozemkov drahších ako 900 tisíc SKK v celkovej sume skoro 1,5 miliardy SKK. Detaily v článku.
Veľakrát ma volajú k "pokazenému" počítaču, aby som ho opravil, resp. zachránil dáta. Počítač často nachádzam v stavoch: * nejde spustiť vôbec alebo sa zasekne pri spúšťaní * počítač je spomalený, nedá sa na ňom pracovať * sám od seba sa reštartuje, prípadne nastane BSOD * nefunguje internet * počítač sa správa divne, neštandardneVeľakráť je dôvodom zavírenie operačného systému. Odvírenie je pracné, častokrát je systém tak napadnutý, že je najekonomickejšie zazálohovať dôležité dáta (ak sa dajú zachrániť) a nainštalovať celý systém nanovo.Spísal som desať hlavných rád, ako sa tomuto z veľkej časti vyhnúť:
Na rozdiel od volieb do slovenskej národnej rady (ktoré sa prepierajú v celoštátnych médiách) a voľbách do miestnych samospráv (ktoré sa prepierajú v miestnych médiách), voľby do parlamentov vyšších územných celkov (žúp) sú nám vzdialené. O tom, že existuje samospráva aj na úrovni krajov málokto vie. A pritom našich osem žúp má spolu rozpočet 1,12 miliardy EUR a sú zodpovedné za stredné školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby, cesty II. a III. triedy a medzimestskú autobusovú dopravu.Voľby do samosprávnych krajov budú už túto sobotu, 14. novembra 2009. Aj ja som dlho zvažoval, či bude moje meno medzi kandidátmi, nakoniec som sa z rôznych dôvodov rozhodol byť tentokrát len volič.Kto by chcel ovplyvniť vývoj spoločnosti, v ktorej žije účasťou na voľbách a nevie koho zvoliť, môže si pozrieť zoznam tých, ktorých by som volil ja v bratislavských volebných obvodoch a volebnom obvode 18 (Dunajská Lužná a priľahlé obce):
V júni 2008 som na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciam ( č. 211/2000 Z.z.) požiadal Magistrát mesta Bratislavy o zaslanie kópie zápisnice z Mestskej rady, konanej dňa 19.6.2008. Zápisnicu mi neposlali, lebo ju považovali za tajnú (viac informácií je v samostatnom článku).Investoval som 2000 Sk za podanie a podal som na mesto žalobu. Mimovládna, nezisková organizácia VIA IURIS mi sprostredkovala právne zastúpenie, za čo jej ďakujem.Mesto za znesprístupnenie zápisnice získalo cenu Nepriateľský čin roka 2008. Vo februári 2009 Krajský súd v Bratislave rozhodol v moj prospech (viac informácií je v samostatnom článku). Mesto sa odvolalo na Najvyšší súd.
V rámci tohtoročného Európskeho týždňa mobility bude dnes prednáška a diskusia pre verejnosť na tému Cyklotrasy bez hraníc v Bratislave. V Primaciálnom paláci, začiatok o 17:00 hod.
Platím za elektrinu inkasným spôsobom. Je to pre mňa najjednoduchší spôsob. Problém nastáva, ak sa inkaso nezrealizuje z dôvodu nedostatku peňažných prostriedkov na účte.Pri inkase sa nedá zvoliť opakovanie pokusu ( na rozdiel od trvalého príikazu), čiže ak aj doplním peniaze na účet, inkaso za ten mesiac sa už nevykoná. Vtedy idem vykonať platbu manuálne, ale zastanem na tom, že Tatrabanka a ZSE ma v rovnakej veci informujú rôzne:
no preto, že niet vhodných a vyhradených trás pre nich!Keď som v piatok večer, 7.augusta 2009, zbadal obrovskú skupinu inlajnerov nasledovaných menšou skupinou bajkerov, veľmi som sa potešil (že sa niečo také deje). Pozrite sa na nich:
Dňa 19.augusta 2009 na webe Mestskej časti Bratislava - Dúbravka, pribudol nasledovný oznam:
Dnes o 16:00 sa uskutoční prerokovanie urbanistickej štúdie lokality Dúbravkanka vo veľkej zasadacej miestnosti miestneho úradu na Žatevnej ulici č.4 . Kto môžte, príďte na prerokovanie, hlavne obyvatelia z okolia, teraz máte šancu vyjadriť svoje pripomienky. Idúc okolo úradnej tabuli mestskej časti Bratislava - Dúbravka, všimol som si opršaný a slnkom vyblednutý oznam o dnešnom verejnom prerokovaní urbanistickej štúdie územia zvaného Dúbravanka. Považujem ho za utajené preto, lebo tento oznam nebol publikovaný na web stránke Dúbravky. Samospráva má informovať spôsobom v mieste obvyklým a snáď nie je sporu, že v Bratislave je v dnešnej dobe obvyklé informovať aj cez vlastnú web stránku. Čo Dúbravka aj väčšinou robí, ale toto oznámenie sa im nejako zatúlalo. Ďalej je zo strany samosprávy neseriózne, že zvolili dovolenkový dátum prejednania takej dôležitej veci. V článku nasleduje kompletná pozvánka a schéma štúdie:
V Dúbravke opäť zasadajú miestni poslanci a opäť o 9:00, aby ste na nich nemohli pozrieť tí, ktorí pracujete a odvádzate dane aj na nich. Priamy prenos, ktorý začne od cca 11:00 hod, si môžete pozrieť na www.infonet.tv . Pozvánka na zasadnutie je ako už tradične dostatočne v predstihu zverejnená a obsahuje aj samotné materiály o ktorých sa bude rokovať. Z bodov rokovania vyberám:
Dnes o 9:00 zasadajú dúbravskí poslanci. Priamy prenos si môžete pozrieť na www.infonet.tv . Pozvánka na zasadnutie bola tentoraz dostatočne v predstihu zverejnená a obsahuje aj samotné materiály o ktorých sa bude rokovať.
V mestskej časti Bratislava - Dúbravka môžete byť aj poslancom aj vtedy, ak sa nezúčastňujete rokovaní zastupiteľstva. Poslanec Mikuláš Keszi sa v roku 2008 bez ospravedlnenia nezúčastnil štyroch po sebe idúcich rokovaní. Samospráva Dúbravky ho stále eviduje ako poslanca, napriek tomu, že zákon 369/1990 o obecnom zriadení v paragrafe 25 hovorí:
Viete, čo je to tzv. modrý lístok od slovenskej pošty? Niektorí moji známi ho ešte nevideli, ako sa mi priznali. Neverili mi, že niečo také existuje.Slovenská pošta, ŠTÁTNY PODNIK a monopol (pre určité druhy zásielok) má povinnosť zo zákona oznámiť adresátovi, ktorý nebol zastihnutý, termín ďalšieho pokusu o doručenie ( úradné zásielky, zásielky do vlastných rúk, a pod.). Doručovatelia to robia formou modrého lístka, ktorý sa volá Výzva (o druhom pokusenie o doručenie).Pre tých, čo ho ešte v živote nevideli, prinášam jeho exkluzívne zábery:
Pozrel som sa na web stránky niektorých mestských častí mesta Bratislavy. Hodnotil som zverejňovanie určitých vybraných druhov informácií, ktoré považujem za dôležité ako občan. Výsledok som zhrnul do tabuľky:
V júli 2008 mi magistrát mesta Bratislavy odmietol poskytnúť zápisnicu z Mestskej rady z 19.6.2008. Odvolal som sa, odvolanie magistrát zamietol, tak som ich dal na súd (Žaloba na preskúmanie zákonnosti - September 2008). Týmto ďakujem občianskemu združeniu Občan a demokracia za sprostredkovanie právnej pomoci. To sú tí, ktorí riešia napríklad zverejnenie zmluvy o predaji Slovenských Telekomunikácií (chronológia kauzy). Mesto Bratislava za nesprístupnenie zápisnice dostalo aj cenu Nepriateľský infočin roka 2008. Krajský súd v Bratislave začiatkom februára tohto roka rozhodol v môj prospech a o mesiac neskôr aj doručil rozsudok, z ktorého citujem rozhodnutie:
Poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská vystúpila na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva (5.3.2009) s návrhom zásad efektívnejšieho a transparentnejšieho nakladania s majetkom mesta. Po jej vystúpení si zobrali slovo námestník primátora Milan Cílek a poslanec Valentín Mikuš. Obaja ex-SDKÚ-DS.Prinášame vám videozáznam a prepis týchto vystúpení: