10 rád, ako si nezavíriť počítač

Veľakrát ma volajú k "pokazenému" počítaču, aby som ho opravil, resp. zachránil dáta. Počítač často nachádzam v stavoch: * nejde spustiť vôbec alebo sa zasekne pri spúšťaní * počítač je spomalený, nedá sa na ňom pracovať * sám od seba sa reštartuje, prípadne nastane BSOD * nefunguje internet * počítač sa správa divne, neštandardneVeľakráť je dôvodom zavírenie operačného systému. Odvírenie je pracné, častokrát je systém tak napadnutý, že je najekonomickejšie zazálohovať dôležité dáta (ak sa dajú zachrániť) a nainštalovať celý systém nanovo.Spísal som desať hlavných rád, ako sa tomuto z veľkej časti vyhnúť:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

1. Nepracovať na počítači s právami administrátora
2. Mať medzi počítačom a pripojením do internetu router ( pri mobilnom internete to nie je potrebné)
3. V prípade WIFI pripojenia mať toto pripojenie zaheslované aby nebolo verejne prístupné (Aby sa sused nemohol pripojiť)
4. Nespúštať neznáme programy stiahnuté z internetu (resp. z neznámych stránok)
5. Neotvárať neznáme emaily (hlavne prílohy v nich) 
6. Mať spustený aktualizovaný antivírový program
7. Vypnúť si automatické otváranie/spúšťanie USB klúčov
8. Mať zapnuté automatické sťahovanie a inštalovanie záplat operačného systému
9. Mať zapnutý firewall
10. Čomu nerozumiete, na to neklikajte (hlavne na webe)


Bod 1. je najdôležitejší pre užívateľov Windows XP a Windows 2000. Pri jeho nedodržaní ( v kombinácii s bodmi 4., 5., 7. alebo 10.) je najväčšia šanca, že sa vám do systému dostane vírus. Veľa užívateľov pracuje pod administrátorským kontom, nakoľko je toto konto vytvorené pri inštalácii systému ako prvé a predvolené ( často býva dokonca bez hesla). Administrátorské konto poskytuje plné práva pre zmenu systémových nastavení a inštaláciu programov, čo je síce pre užívateľa pohodlné ale predstavuje to hlavné bezpečnostné riziko. Správna prax je pre administrátorské konto zadať poriadne heslo a vytvoriť si ďalšie konto s obmedzenými právami pre bežnú prácu. Administrátorské konto používať len v prípade inštalácie programu alebo zásahu do systému. Toto ale väčšina užívateľov nevie alebo nechce.


Pavol Pálfy

Pavol Pálfy

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  0x

informatik, športovecobčan.Pálfy.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaITŠportLegislatívaByrokraciaNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu