Koniec doby sociálneho kešu v Starom Meste

Písmo: A- | A+

V minulom blogu som opísal neutešený stav systému žiadania o príspevok pre novorodenca, za ktorý bol zodpovedný vedúci sociálneho oddelenia, a ako druhotný problém sa ukázala byť kampaň starostu Števčíka za verejné peniaze.

V skratke si pripomeňme situáciu. Sociálne oddelenie (zodpovedný riaditeľ Mário Ležovič) nútilo prostredníctvom formulára mamičky žiadajúce o príspevok súhlasiť s miestom a časom odovzdania hotovosti, a keď sa ich nazbieral dostatok, zvolali žiadateľky na úrad, kde im starosta odovzdal 100€ v obálke na úrade. Nič iné na výber nebolo.

Áno, snažili sa nedôstojné odovzdávanie kešu zakamuflovať do slávnostného šatu (kvety a pod.), ale nemýľte sa - originálnu slávnosť uvádzania detí do života s dlhoročnou históriou vykonávajú sobášni poslanci v Zichycho paláci pred sobášnymi obradmi v sobotu. Neodovzdávajú príspevok na dieťa, ale pamätný prívesok v komornej atmosfére s krátkym kultúrnym programom. Vybavuje sa na matrike. Fungovanie dvoch podobných slávností popri sebe som preto vnímal ako známku neefektivity využívania ľudských zdrojov úradu.

Príspevok novorodencom si teda vyžadoval „modernizáciu“ a vďaka hlasovaniu poslancov ju aj dostal. Pre zaujímavosť, v diskusii zazneli všelijaké podivné argumenty, prečo túto starostovu PR akciu zachovať, napríklad aj taký, že ľudia inak nevedia, kde úrad sídli a zablúdia na magistrát. Zaznela odpoveď v zmysle, že učiť ľudí kde úrad sídli prostredníctvom finančnej motivácie nie je úplne v poriadku. Bola to vtipná debata, ak máte 20 minút, pustite si ju od 6:55:30. Vráti vás do reality, napríklad zistíte, že starosta po troch rokoch v úrade nevie, kedy sa v Zichyho paláci koná uvádzanie detí do života a podobne.

Po vypracovaní poslaneckého návrhu, v ktorom som nedal úradníkom zo sociálneho oddelenia veľa možností kreatívne umožniť starostovi budovať si PR za verejné zdroje, majú rodičia od 1. januára možnosť podať žiadosť a úrad im buď vyplatí príspevok priamo na účet, alebo si preň môžu prísť do pokladne na Vajanského nábrežie, kde mestská časť sídli. Schválenie nových pravidiel podľa aktuálnych reakcií rodičov prakticky prispelo k šetreniu ich času a priviedlo samotné Staré Mesto do 21. storočia. Tam, kam patrí.

V neposlednom rade sa však už nemusíte prísť pokloniť úradnému šimľovi ako vazal škemrajúci o stovečku. 

PS: Nové pravidlá si môžete pozrieť tu.

PS1: Nové tlačivo žiadosti si stiahnete tu.

Skryť Zatvoriť reklamu