Čo zmenilo sa za 20 rokov?

Včera som na STV2 sledoval diskusnú reláciu Štúdio Dialóg, ktorá mala podtitul: po 20 rokoch. Hosťami boli Anton Popovič, Milan Kňažko, Eugen Gindl, Ján Budaj, Fedor Gál, Miroslav Kusy a iní. Hovorilo sa o nežnej revolúcii, o tom čo sa ňou chcelo dosiahnuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (93)

Pre mňa to celé však vyznelo akosi smiešne.Pretože tam boli prestrihy na záznam z roku 1989 kde p. Kňažko hovoril o problémoch v socialistickej spoločnosti, ktoré komunistická strana neriešila.A to viedlo k vzniku VPN.Ich cieľom bolo tieto problémy riešiť a odstrániť.Samozrejme problémy boli aj pomenované.
Uvediem aspoň tie, ktoré si pamätám:

  1. Zaostalé školstvo

  2. Choré zdravotníctvo

  3. Upadajúci priemysel

  4. Korupcia

  5. V poľnohospodárstve sa používa veľa chémie a teda nezdravo sa zdravujeme

  6. Klesajúci priemerný vek mužov

  7. Stúpajúci počet ochorení na rakovinu

  8. zle podmienky slabších sociálnych vrstiev

Prečo mi to prišlo smiešne?Vám sa to také nezdá? Neriešia sa i dnes po dvadsiatich rokoch stále tie isté problémy. Popri tom Kňažko v 1989 spomenul aj to, že do desiatich rokov by sme mali byť schopní dobehnúť vyspelý západ. Čo sa nám čiastočne podarilo síce trvalo to o desať rokov dlhšie ale predsa. Ceny máme miestami aj vyššie ako naši vzoroví susedia. Ale tie platy stále nič. Možno aj niektorí dobehli platmi západ ale to platí pre našu elitu ale 80% obyvateľstva si to nemyslí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže podľa mňa, sa za tých dvadsať rokov nič významne nezmenilo.Môžete namietať a čo sloboda? Áno, môžeme hovoriť čo chceme, ale kto nás počúva?Má to zmysel, len ak ste majiteľ televízie alebo vlastníte printové médium.A cestovať po svete môžete, len keď na to máte. Ak nie ste nemecký dôchodca, tak nemáte.

Zväčšila sa len priepasť medzi arogantnou elitou a pracujúcim obyvateľstvom.Kedysi vám nehrozilo, že by vás niekto obehol v mega aute v rýchlosti 150km/h a takmer vytlačil z cesty.(prosím nebrať doslovne viem, že v tedy takú rýchlosť bolo takmer nemožne dosiahnuť)Kradne sa rovnako a ešte vo väčšom merítku. Dokonca sa ani nehanbia všetkým to vo veľkom štýle vystavovať na oči.

SkryťVypnúť reklamu

Takže keď to zhodnotím, všetky tie problémy, ktoré pán Kňažko spomenul v 1989 tak tieto problémy stále pretrvávajú a sú dokonca väčšie. Dnes máme napríklad určite viac chémie v potravinách. A s priemyslom to tiež nie je boh vie aké.Zmenilo sa hádam to, že už nie je len jedna politická strana ale sa pri moci striedajú.
A tak môžu na seba navzájom prehadzovať vinu za to či ono.
Majú to perfektne zariadene.
A občan sa môže aj na hlavu postaviť. Chránení sú tí, ktorým sa nechce robiť a tí čo celé dni len špekulujú. Pred 1989 takí sedeli vo väzení. Dnes sa im my ostatní na to v každom prípade skladáme. Istá skupina spoluobčanov nás zas označuje ako rasistov a diskriminátorov. Popri tom by som to videl opačne s tým, kto je tu diskriminovaný. Ak si zlikvidujem byt, ktorí mam na hypotéku a za nič nebudem platiť, zrejme ma navštívi exekútor a môžem sa začať tešiť z bezdomoveckej slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Verím, že tu bude veľa opačných názorov ako ten môj. Zrejme od pracovníkov v štátnom sektore, ktorí nemajú celé dni nič na práci. A samozrejme od tých ktorým prevrat pomohol dostať sa ľahko k peniazom a majetku. Nebolo to celé o ničom inom.
Politici a zlodeji zrejme takéto články nečítajú veď čo ich po nás, hlavne že z nás peniažky tečú. O tom akí sme pre nich dôležití nás vedia presviedčať len raz za štyri roky.

UpDate:Príklad z dnešnej doby na margo slobody. Pani sudkyňa, ktorá sa opovážila mať vlastný názor a dokonca ho aj verejne prezentovala dopadla tak ako dopadla. Všetci, ktorí sledujú správy vedia o čom píšem.
Stále a vždy bude diktovať svoje pravidla ten kto je pri moci (a pri peniazoch) a vždy svoju moc bude zneužívať.
Preto nevidím rozdiel medzi komunistami a tými čo prezliekli kabáty a šéfujú nám dnes.Až na to, že nám dali možnosť šomrať si popod nos to čo chceme. Či nám to nejako pomôže nech si odpovie každý sám.

Patrik Špaňo

Patrik Špaňo

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lepšie byť prekvapený pesimista, ako sklamaný optimista.Vzdelaní a inteligentní ľudia si uvedomujú dôležitosť ochrany životného prostredia.Podľa súčastného stavu sveta však musím konštatovať,že väčšinu peňazí majú v rukách úplní hlupáci.Ktorým je dokonca ľahostajný osud aj ich vlastných detí.                                                         (Pa4k) Zoznam autorových rubrík:  FictionSúkromnéPoéziaPrózaNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu