Centrálna dogma: od DNA k pevným zadočkom

Vedeckí velikáni každej doby si musia pri medializácii svojich názorov dávať pozor na názvoslovie. Môže sa im stať, že dajú vzniknúť veľkej vedeckej myšlienke, ktorej názov bude mať celkom inú „príchuť“, ako pôvodne zamýšľali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (36)

To sa stalo napríklad v roku 1949 kozmológovi Fredovi Hoylovi, ktorý chcel vo vysielaní BBC, ako popredný zástanca stacionárneho modelu vesmíru, trocha podpichnúť oponentov. Tí verili, že vesmírny časopriestor expanduje a kedysi dávno teda musel vzniknúť z nepredstaviteľne (presnejšie nekonečne) hustej, horúcej a malej singularity. Tak trocha posmešne túto hypotézu nazval Veľký tresk (Big Bang). Čo čert a ani Hoyle nechcel, táto teória sa v ďalších desaťročiach spolu s pôvodne trocha pejoratívnym názvom stala všeobecne akceptovanou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobná nepríjemnosť postretla deväť rokov po Hoylovi svetoznámeho biológa Francisa Cricka, ktorý je spolunositeľom Nobelovej ceny za rozlúštenie priestorovej štruktúry (dvojzávitnice) molekuly DNA. Tri roky po tomto epochálnom objave postuloval iné, nesmierne dôležité pozorovanie. Aby mu dodal vážnosti, nazval ho Centrálna dogma molekulárnej biológie. Kým s vedeckým obsahom takto nazvanej hypotézy, ktorú si o chvíľu predstavíme, žiadne problémy neboli, voľba názvu sa ukázala ako dosť problematická, hoci marketingovo nesmierne zaujímavá. F. Cricka stálo nemálo úsilia vysvetľovať, že pojmom dogma nemal, na rozdiel od cirkevného ponímania, na mysli nejaké nespochybniteľné zjavené tvrdenie. Nespochybniteľnosť je predsa v priamom rozpore s princípmi modernej vedy, ktorej bol jagavou hviezdou. Lenže, nobelovka sem, nobelovka tam, prvé slovo platí... Názov hypotézy sa veľmi rýchlo ujal a dnes ju takto pozná celý vedecký svet.

SkryťVypnúť reklamu
Bunka. Ružová DNA je vo fialovom jadre. Modré 'ikry' okolo jadra sú ribozómy, kde sa neustále realizuje Centrálna dogma.
Bunka. Ružová DNA je vo fialovom jadre. Modré 'ikry' okolo jadra sú ribozómy, kde sa neustále realizuje Centrálna dogma. 

Podstatnejšie je, že zatiaľ si svoj názov „dogma“ celkom zaslúži. Ani po takmer 60 rokoch nestratila na aktuálnosti. Aby sme pochopili, čo hovorí, musíme si stručne a zjednodušene povedať niečo o „bunkovom priemysle“, ktorý vyrába bielkoviny. Začnime od Adama, teda od bunky.

Telo je z buniek. V bunkách je DNA- strašne dlhá retiazka chemických písmen. Poradím písmen DNA sú ako kapitoly v knihe zapísané gény. Gény sú návody, podľa ktorých sa vyrábajú bielkoviny. Bielkoviny zabezpečujú prevažnú časť stavby a fungovania živého organizmu. Toto je najstručnejší popis genetiky života od človeka, baktérií v jeho ústach a čreve, až po sinice v jazere, kde sa práve kúpe.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhý rad písmen DNA sa pomerne komplikovaným, ale nesmierne zaujímavým, spôsobom mení na dlhý rad aminokyselín, ktoré tvoria funkčnú bielkovinu. Napríklad taký kolagén alebo inzulín. Ide teda o prepis jednej retiazky molekúl (polymér DNA báz) do inej retiazky (polymér aminokyselín tvoriacich bielkovinu).

Ribozóm - fabrika na výrobu bielkovín. Vstupujú do neho: kópia génu z DNA (ako plán stavby) a aminokyseliny (ako tehly). Vystupuje reťazec aminokyselín - bielkovina (ako zrealizovaná stavba)
Ribozóm - fabrika na výrobu bielkovín. Vstupujú do neho: kópia génu z DNA (ako plán stavby) a aminokyseliny (ako tehly). Vystupuje reťazec aminokyselín - bielkovina (ako zrealizovaná stavba) 

Výroba bielkoviny z DNA v najhrubšom zjednodušení prebieha v dvoch krokoch. Prvým je prepis – transkripcia. Vtedy sa časť DNA - gén - prepíše do mRNA (mediátorová RNA). Je to akoby si niekto zo vzácneho a dobre chráneného literárneho diela z knižnice (DNA v jadre) skopíroval konkrétnu kapitolu. Nasleduje druhý krok, ktorý sa volá preklad – translácia. RNA vyrobená v predošlom kroku sa naviaže na prekladací strojček – ribozóm – ktorý z nej ako z diernej pásky číta vždy 3 písmená naraz - tzv. kodón. Každému kodónu RNA zodpovedá vždy konkrétna aminokyselina budúcej bielkoviny. Existujú aj špeciálne znaky znamenajúce inštrukcie pre ribozóm: Štart! (kodón AUG) a Stop! (napr. kodón UAA). Ktorý kodón znamená akú aminokyselinu určuje genetický kód – je to vlastne prekladový slovník z reči DNA s písmenami A,C,G,T do reči bielkovín s písmenami tvorenými aminokyseliami.

SkryťVypnúť reklamu

Do ribozómu, na ktorý je už naviazaná mRNA, sa metódou just-in-time dostávajú potrebné aminokyseliny. Ich dodávku majú na starosti malí pracovití dodávatelia zvaní tRNA – transferová RNA. Ribozóm prečíta kodón, na ten sa naviaže špecifická tRNA, ktorá nesie potrebnú aminokyselinu a posunie sa na ďalší kodón. Takto reťaz písmen RNA prechádza obdivuhodne veľkou rýchlosťou ribozómom ako priemyselným strojom, kde sa jednotlivé aminokyseliny za sebou peptidovou väzbou spájajú do polyméru, ktorý voláme bielkovina.

Translácia mRNA do výslednej bielkoviny.
Translácia mRNA do výslednej bielkoviny. 

Hotové bielkoviny sa postáčajú do funkčného tvaru (daného ich chemickými vlastnosťami) a nakoniec, napríklad v podobe kolagénutvoria až prekvapivo veľkú časť nášho tela. A propos, kolagén. Nachádza sa v najrôznejších tkanivách tela, pričom niektoré funkcie ešte len teraz objavujeme, ako predvčerom písal v blogu MUDr. Peter Žiak, PhD. V šeobecne zodpovedá za pružnosť a tvárnosť našich tiel, ktorú si chceme udržať čo najdlhšie, o čom sme marketingom neustále presviedčaní v podobe usmiatych tvárí bez vrások, vlasov, ktoré žiaria ako zváračská elektróda a pevných zadočkov v značkových bikinách. 

Výsledný tvar bielkoviny - kolagénu. Jeho úbytok pozorujeme navonok ako starnutie :-(
Výsledný tvar bielkoviny - kolagénu. Jeho úbytok pozorujeme navonok ako starnutie :-( 

No, to som sa ale nechal uniesť, späť k dogmatike. Podčiarknuté, sčítané – existujú tri molekuly života: DNA, RNA a bielkoviny. Z informačných molekúl DNA a RNA sa v živých organizmoch vytvárajú funkčné molekuly - bielkoviny. Toľko rýchlokurz prepisu génov do podoby a fungovania tela. Kto túži po množstve detailov, pozrite napr. články na portáli Biopedia.

Teraz už môžeme prejsť k samotnej Dogme. Tá by mohla znieť nejako takto: „Neučiníš kyselinu ribonukleovú, ani deoxyribonukleovú z bielkoviny u žiadnych živých tvorov, ktorými sa hmýria vody a moria, ktoré chodia po tvári zeme alebo lietajú pod nebeskou oblohou. Tak sa aj stalo. A Crick videl, že je to dobré. A bol večer a bolo ráno, rok 1958.“

Inými slovami, bielkoviny sa v prírode vyrábajú vždy z DNA (za pomoci RNA). Nikdy nie naopak.

Život, ako ho poznáme v tomto naozaj nepripúšťa výnimky. U žiadneho živého tvora sme doteraz nenašli mechanizmus, že by sa z bielkoviny spätne vyrábala jedna či druhá informačná molekula. Dokonca ani vírusy (formálne neživé), ktoré stvárajú s DNA a RNA našich buniek psie kusy, to nedokážu. Dogma zodpovedala biológom zásadnú otázku z polovice 20. storočia - že informačnou molekulou života je DNA a funkčnou bielkovina. Vyplýva z nej, že hotové bielkoviny a tkanivá z nich postavené nemôžu spätne priamo ovplyvniť genetickú informáciu a teda napr. syn kulturistu nemôže zdediť svaly, ktoré nadobudol otec za života zdvíhaním činiek (takáto predstava sa volala Lamarckizmus). Toto poznanie je dôležité ale aj preto, že na ňom ležia základy genetiky, molekulárnej biológie aj biochémie, ktoré sú hádam najdynamickejšími vednými odbormi dneška a majú cez medicínu celkom konkrétne dopady na náš život a zdravie.

Ako dezert na záver dnes podávame video práce ribozómu pri zostavovaní bielkoviny (rýchlosť je reálna):

Tomáš Paulech

Tomáš Paulech

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Aký ľudský tvor! Skoro ako človek.... (RND) Zoznam autorových rubrík:  ZázrakyRodinaAstronómiaeGovernmentVýkrikyZajtrajšie správy

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu