Dovoľme mužom aby boli muži

Písmo: A- | A+

Keď som bola mladšia, hovorila som, že chcem niekoho ako Aragorn, či William Wallace. Hľadala som, nenašla som. Namiesto toho som objavila celý zástup mužov, ktorým niečo chýba. A nečudujem sa. Však, ktorý chlapec síva o tom, že keď vyrastie bude mať každý deň ostrihané čisté nechty? Že bude viac telefonovať, ako sa rozprávať. Že sa naučí počítať, z ktorej banky je hypotéka najvýhodnejšia. Že pani učiteľka ho pokarhá, keď to s hrou na indiánov trochu preženie. Že krásky, ktoré má ohúriť tancujú každý piatok na divnú hudbu a tvária sa, že niečo chcú, no netuší čo. Že sa poháda s manželkou, lebo zabudol, že jeho dcéra má narodeniny. Duša odmieta byť takto zviazaná. Nepozná termíny, diáre, grafy, či firemné pravidlá. Duša túži po slobode, po živote. Inak začne rozmýšľať prečo sa dusí.

Nechcem dávať rady. Neviem, nikdy som mužom nebola. Len som si všimla, že viacero mužov v mojom okolí to nejakým spôsobom rieši. Že chcú rásť, že zabudli snívať, že sa boja riskovať, že nevedia kadiaľ. A takisto veľa žien rieši, že nepoznajú nikoho, kto by ich ohúril. No zatiaľ čo pre mužov to je téma, o ktorej radšej mlčia, ženy kričia zoznam nových a nových požiadaviek. A tak sa muži smejú, čo nové si žena zas vymyslí. (predsa len jednu radu dám- žena nechce aby ste ju brali ako nejakú úlohu, ktorú treba vyriešiť. Na ktorú treba nájsť odpovede. Žena nechce byť riešená, chce byť poznaná)

O akej mužnosti tu rozprávam? O mužoch, ktorí idú do boja. Ktorí riskujú. Ktorí majú svoje túžby, ale vedia prijať zodpovednosť za rodinu, v momente, keď je to potrebné. Ktorí vedia narúbať drevo, aj. Ktorí vedia ako vyzerá žena keď je spotená a nenamaľovaná. Ktorí jej vtedy povedia, že je krásna. Ktorí idú do divadla. Ktorí majú veľa otázok. A veľa sa učia. Ktorých sa rady pýtame. Ktorí žijú v pravde, verní svojej vízií o sebe aj o svete. Ktorí nás vedia rozosmiať. Ktorých obdivujeme za ich odvahu a ktorí vedia, že ich odvaha nie je taká veľká. Ktorých chceme chytiť v tme za ruku, lebo sa trochu bojíme.

A tu prichádza druhá vec: ženy, dovoľte mužom byť mužmi. Nie len spoločnosť bojuje proti nim, aj my. Však sme zobrali ich úlohy na seba. Pod hlavičkou rovnosť pohlaví sa sťažujeme, že nevieme kedy je ideálny čas mať deti. Chceme aby sa nám venoval a nedovolíme mu túlať sa po horách. Závratnou rýchlosťou sa vypytujeme na všetky nepodstatné podrobnosti a je nám jedno, že motorku vždy chcel. Nečudujem sa, že je unavený. Že už nesníva o cestovaní. Že prestal o tom rozpávať. Nechajte mu to. Čokoľvek chce a akokoľvek sa vám to zdá detské, divné, či hlúpe. A ak má v blízkej dobe narodeniny, kúpte mu meč. Alebo lietadlo na diaľkové ovládanie. Alebo stavebnicu. Prípadne, 15. mája výjde Diablo III (asi sa s vami pár dní nebude rozprávať). A vlastne, aj ak tie narodeniny nemá.

Že vraj je v srdci každého muža túžba po boji, ktorý môže bojovať.  Po prežívaní dobrodružstva a po kráske, ktorú môže ochraňovať. No dnes sa kráska tvári, že sa ochráni sama, muž si myslí, že bojovať nevie a keď chce spraviť niečo dobrodružné, vravia, že je blázon. Nedajte sa tým oklamať! Chceme byť uchvátené, aj chránené. Bojovať viete, však to od mala robíte a dobrodružstvo je to najlepšie, čo môžete spraviť, aby ste nás získali! Vlastne, pozvite nás do toho dobrodružstva! Ktoré nepoznáme, ktoré je väčšie ako my sami.

A áno, naozaj také dačo dokážete robiť, ak ste práve zapochybovali.

 

-------

Áno, viem, že to nemám prežité a v danej téme som rovnako stratená. Ale, mám rada mužov.

 

Skryť Zatvoriť reklamu