Ako na dobrovoľníčenie v Afrike?

Zhruba pred rokom som na blogu uverejnila článok , v ktorom som vysvetľovala, ako je možné, že od mladého človeka, ktorý sa rozhodol, že je ochotný bez nároku na mzdu ísť pomôcť v rozvojovej krajine aj tak niekto požaduje uhradenie nákladov – letenky, či ubytovania a stravy. Tak aby som nielen odradzovala, ale aj povzbudila, tu sa snažím ponúknuť pár tipov, že ako si dobrovoľnícky pobyt zorganizovať a zabezpečiť – či už taky, kde letenku a pobytové náklady niekto hradí, alebo taký, kde si to dobrovoľník uhradí sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Snívateo Afrike a rozhodli ste sa, že chcete obetovať niekoľko mesiacov,rok, dva, ísť, vidieť, zažiť, pomôcť a pochopiť niečo o svetea živote... Fajn, to je začiatok. Následne sa začnete obzerať po organizáciach,ktoré v Afrike pomoc organizujú, či zabezpečujú a zistíte, že aj keďpríležitostí pre pomoc je veľa, iba veľmi málo ponúk a možností je takých,kde by ste si nemuseli sami platiť letenku a možno aj časť pobytovýchnákladov. Prečo to tak je som vysvetľovala v spomínanom vlaňajšom článku.

A organizácie,ktoré hradenie letenky ponúkajú majú často veľmi špecifické požiadavky na vek,vzdelanie, schopnosti a skúsenosti uchádzačov a na dobrovoľníckemiesta usporadúvajú priam konkurzy, pretože záujemcov majú väčšinou oveľa viacako miest.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, niekaždý mladý človek, ktorý chce ísť pomáhať oplýva finančnými prostriedkami,preto hľadanie organizácie, ktorá by aspoň niečo z cestovných čipobytových nákladov uhradila je pre väčšinu záujemcov o dobrovoľníčenieprvým krokom.

Tu je pár tipovna organizácie, kde sa dá skúsiť šťastie:

Na Slovensku:

Neziskováorganizácia Tabita, ktorá pre Slovensko koordinuje program GLEN (GlobalEducation Network of Young Europeans)

http://www.tabita.sk/index.php?kat=glen&c=cele&id=121&sub=d&sk=1

Ideo trojmesačné pobyty v rozvojových krajinách (nielen Afrika) premladých ľudí od 21 do 30 rokov, s hradenou letenkou a poskytnutýmštipendiom...

SkryťVypnúť reklamu

Tiež je možné sadostať do Afriky, či inej rozvojovej krajiny cez študentskú výmennú organizáciuAIESEC

http://www.aiesec.org/slovakia

Pritýchto pobytoch si študent väčšinou hradí časť nákladov sám, ale nie všetko.

Mimochodom,tu sú webstránky dvoch dievčat, ktoré strávili nejaký čas dobrovoľníčením vAfrike cez AIESEC a podelili sa so svojimi zážitkami:

Jedna Nigérii - http://daniela.kmetkova.googlepages.com

Druháv Ghane – http://hausitta.blogspot.com

Ďalej sa dajú skúsiť oragizácie v zahraničí, ktoréprijímajú dobrovoľníkov z celej EU.

NapríkladVSO – britská charitatívna organizácia Voluntary Service Overseas, ktorá berieprihlášky od dobrovoľníkov z celej EU, t.j. aj zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

http://www.vso.org.uk/volunteering/

VSOhlavne ponúka dobrovoľnícke pobyty v dĺžke rok až dva, pre ľudí od 20 do 75rokov. Tiež ponúka šesťmesačné a ročné pobyty pre mladých ľudí od 18 do 25 rokov.Svojim dobrovoľníkom VSO hradí letenky, ubytovanie a dáva im štipendium nastravu. Dobrovoľníci tu ale prechádzajú konkurzom, jednotlivé ponuky vyžadujúšpecifické kvalifikácie, či schopnosti. Stretla som tu viacero VSOdobrovoľníkov, myslím že výber robia dobre, lebo to všetko boli zodpovedníľudia, snažiaci sa pomôcť.

Ak neuspejetev konkurzoch, či nenájdete takto dobrovoľnícky pobyt, aký by Vámvyhovoval, musíte sa zmieriť s tým, že si nejakú časť nákladov budetemusieť uhradiť svojpomocne. Potom máte dve možnosti. Buď sa pokúsiť nájsť naSlovensku organizáciu, ktorá má v Afrike kontakty a vie Vám pobytzorganizovať a dohodnúť. Existujú komerčné agentúry, venujúce sa takúmutosprostredkovaniu. Tu musíte počítať s tým, že okrem svojich nákladovzaplatíte aj agentúre nejaký ten poplatok za spostredkovanie (komerčná agentúramusí vytvárať nejaký zisk, z ktorého žije). Slušná agentúra by Vám alemala poskytnúť informácie o tom, koľko z poplatku, ktorý od Vásžiadajú ide na Vaše náklady (aj keď toto sa dá odhadnúť, ak ide o Ugandu,letenka by mala byť približne 1000 USD, náklady na ubytovanie a stravu cca10 USD na deň) prípadne aj koľko bude možná povinná dotácia pre projekt

SkryťVypnúť reklamu

Vždy je ale dobrenájsť pre sprostredkovanie pobytu organizáciu, ktorá má aj človeka v danejkrajine, t.j. niekoho, za kým môžte v mieste pobytu ísť, v prípade,že nie ste počas pobytu s niečím spokojní, máte problém s ubytovaním,stravou, Vašou prácou atď.(toto platí hlavne v prípadoch, že je od Vás požadovanézaplatiť vopred za ubytovanie a stravu na celý pobyt). Vzhľadom na to, žeVám informácie o mieste pobytu, ubytovaní, strave a práci podáva inánež hostiteľská inštitúcia, môže dôjsť k skresleniu niektorých informáciíaj v prípade, že sa má organizácia najlepšie úmysly.

Známou komerčnousprostredkovateľskou organizáciou je napríklad britská Real Gap:

http://www.realgap.co.uk/

Ponúka mladýmľuďom do 30 rokov pobyty od niekoľkých týdňov do jedného roka, kombinovanés cestovaním. Stretla som v Ugande niekoľko mladých Britov, ktoríprišli prostredníctvom tejto organizácie, všetci boli spokojní.

Alebo môžte nájsťmimovládnu neziskovú organizáciu, ktorá sa venuje pomoci africkým projektoma ktorá Vám nebude účtovať sprostredkovacie poplatky.

Takáto je naSlovensku napríklad Malaika:

http://www.malaika.sk/VolunteerProgram.html

A dve SMEblogerky cestovali do Kene po dve leta práve takto a aj nejaké článkyo tom napísali:

http://mariauhlikova.blog.sme.sk/

http://melna.blog.sme.sk/

No ak stedostatočne dobrodružní, tak môžte obísť sprostredkovateľov úplne môžte siskúsiť a kontaktovať priamo projekt v Afrike.

Týmto spôsobom samusíte o seba postarať sami, ale na druhej strane viete presne do čohoidete, viete komu a za čo a koľko platíte, nemusíte platiť peniazevopred a tým pádom, ak sa Vám zdá, že projekt, kde pracujete si vašu prácuneváži, neposkytuje Vám adekvátne ubytovanie, či stravu, tak sa môžte zbaliťa nájsť si iný projekt.

Veľa mladých ľudíto dnes takto robí – prídu do Afriky s letenkou s otvoreným dátumomodletu, najprv čosi pocestujú, zistia aké sú pomery a možnosti, potom sina niektorom z projektov dohodnú dobrovoľníčenie na mieste. Vedia taktopresne, čo a pre koho budú robiť, ako budú bývať a jesť atď.A ak neskôr zistia, že im to nevyhovuje, tak sa bez problémov môžu zbaliťa presunúť o dom ďalej, alebo sa vátiť domov – nakoľko nezaplatili zacelý pobyt vopred, je to jednoduché. A rovnako je takéto usporiadaniejednoduché aj pre majiteľa projektu – ak sa takýto dobrovoľník fláka, môžu hoveľmi jednoducho požiadať, aby odišiel...

Tu je niekoľkopríkladov liniek na projekty v Ugande, ktoré prijímajú dobrovoľníkov. Stretla som dobrovoľníkov, ktorína týchto projektoch pracovali a boli s prácou a podmienkamispokojní.

TRC = Tekera Resource Centre

http://www.ugandavillage.org

Malý komunitnýprojekt v dedine Tekera v Ugande, prijíma dobrovoľníkov na 3 mesiacea viac. Dobrovoľníci si musia sami hradiť cestu a iba čiastočneprispieť na svoje ubytovanie a stravu.

InvisibleChildren

http://www.invisiblechildren.com
Americká nezisková organizácia, ktorá pracuje s deťmi na severe Ugandy,postihnutými dlhotrvajúcim vojnovým konfliktom. V tomto čase neberú dobrovoľníkov,ale ponúkajú trojmesačný Intership program v Gulu v Ugande http://www.invisiblechildren.com/themission/go

Stránka neuvádza podrobnosti, ľudia z tejto organizácie,ktorých som stretla, vraveli, že by to mohlo byť aj pre ne-američanov – možnosa nemýlili…

Soft Power Education

http://www.softpowereducation.com

Britská charitatívna organizácia, pracujúca so školami vovýchodnej Ugande v okolí mesta Jinja. Dobrovoľníkov berú na akýkoľvek čas – napár dní, týždňov, na niekoľko mesiacov. Žiadajú od nich uhradenie nákladov amalú dotáciu pre projekt. Sú ochotní podať presné informácie o tom, na čo sadaná dotácia využije.

Edirisa projekt

http://www.edirisa.org

Rozvojový projektso sídlom v meste Kabale a najazere Bunyonyi v Ugande. Každý dobrovoľník si musí uhradiť cestovnéa absolvovať 10dňový program Learn from Africa v cene 400EUR. Dobrovoľník, ktorý potom ostane dlhšie ako tri mesiace má ubytovaniea stravu zdarma, pri kratšom pobyte si treba ubytovanie a stravuhradiť.

Stretla somväčšie množstvo dobrovoľníkov projektu Edirisa (je neďaleko toho nášho) –niektorí si pobyt veľmi pochvalovali, niektorí sa sťažovali na príliš veľapráce a hysterické výstupy majiteľa, iní na ubytovanie zdieľanés potkanmi, či monotónnu stravu.

Vyberte si sami,pri troche času strávenom na Internete nájdete možností neúrekom. Veľa šťastia.

Dodatočne ešte pridávam linku na projekt Byoona Amagara

http://lakebunyonyi.net

Malýkomunitný projekt v juhozápadnom kúte Ugandy tiež na jazere Bunyonyi -projekt na ktorom s rodinou momentálne pracujeme a žijeme. Pridávam hoako dodatočnú linku, nakoľko tu prijímame dobrovoľníkov málo a iba našpecifické projekty. Momentálne hľadáme niekoho, kto by mal skúsenostia schopnosti začať a manažovať literacy program pre miestny komunity,alebo projektové vyučovanie s učiteľmi a študentami miestnych strednýchškôl.

Katarina Pisutova

Katarina Pisutova

Bloger 
  • Počet článkov:  127
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Komunitný projekt v Ugande (www.lakebunyonyi.net), americký manžel, dve dcéry, online vzdelávanie a chuť cestovať a objavovať nové veci... Zoznam autorových rubrík:  africký životamerický životlen tak kecamSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu