Ako mi vysvetlili, niekedy v 50tych až 70tych rokoch bolo v USA (a vraj aj v Kanade a Západnej Európe) všeobecne rozšírené presvedčenie, že z hygienických a zdravotných dôvodov je obriezka veľmi dobrá vec a dával to svojim synom robiť vtedy skoro každý bez ohľadu na náboženstvo. Boli teórie o tom, že pod predkožkou sa držia nebezpečné baktérie a teda z hygienockých dôvodov je obriezka zdravá a tiež že obrezaní muži menej masturbujú a masturbácia je nezdravá. Dnes sa všeobecne vie, že teória o masturbácii sa nikdy nedokázala a pokiaľ sa chlap pravidelne umýva, nemá mať prečo problémy s baktériami.
Takže dnešné americké páry, ktoré čakajú syna, často riešia dilemu. Keď odpadnú zdravotné a hygienické dôvody a nemajú dôvody náboženské, ostávajú im len také akési dôvody osobné a spoločenské, t.j. že považujú za lepšie, ak chlapec vyzerá rovnako ako otecko – a zrejme aj rovnako ako veľká časť jeho spolužiakov. Kamaráti sa ma teda pýtali, či by som na ich mieste takéto dôvody považovala za dostatočné.
Zaujímavé ale je, že v posledných rokoch sa objavujú teórie o tom, že obriezka je zdravá, t.j. že znižuje riziko prenosu AIDS. Vedci štatisticky dokázali, že v komunitách v Afrike (robili tie štatistiky v Ugande a Keni - išlo najmä o moslimské komunity a príslušníkov kmeňa Bagisu vo východnej Ugande), kde sú muži obrezaní sa HIV šíri menej a pomalšie. Teoreticky sa to zdôvodňuje tým, že iba predkožka obsahuje bunky, cez ktoré sa HIV môže dostať do krvi a po jej odstránení sa HIV do krvi dostane ťažšie. Ale toto je iba teória, ktorá nie je vedecky dokázaná a ozývajú sa aj hlasy, ktoré vravia, že možno sú štatistiky šírenia HIV v moslimských komunitách a medzi príslušníkmi kmeňa Bagisu nižšie jednoducho preto, že tieto komunity sú menej promiskuitné a s obriezkou to nemá nič spoločné.
Tiež je nebezpečné, keď sa v Afrike medzi nevzdelanými ľuďmi šíria fámy o tom, že obriezka ochráni pred AIDS – obrezaní chlapi si budú myslieť, že sa nemusia ničoho báť, a budú si veselo užívať...
Ale nemyslím si, že by sa propagácia obriezky mohla v Ugande stať súčasťou štátnej politiky v boji proti AIDS. Prezident Museveni celú teóriu nedávno verejne zavrhol, tvrdiac, že to nie je ochrana stopercentná a ľudí treba vychovávať k sexuálnej abstinencii a všetko bude v poriadku. Museveni má ale podobný negatívny názor názor aj na kondómy ako ochranu pred AIDS (ako keby bolo možné jednoducho vychvať ľudí k sexuálnej abstinencii), takže tento názor nikoho neprekvapil.
Ale aby som sa vrátila k dileme mojich amerických kamarátov. Oni sa nakoniec rozhodli, že dôvod „aby vyzeral rovnako ako otecko“ je pre nich dostatočný a svojho syna obrezať dali. V čase, keď som s nimi na túto tému debatovala, som ešte netušila, že iba o dva roky neskôr sa vydám za Američana a v mojom tehotenstve budeme riešiť podobnú dilemu.
Je niečo na týchto nových zdravotných teóriach? Záleží nám na tom, aby náš syn vyzeral ako otecko? Vzhľadom na to, že dodnes nevieme, či budú naše deti chodiť do školy v Európe či USA, či nebodaj Afrike (momentálne žijeme v Ugande), naozaj netuším, ako budú vyzerať jeho kamaráti či spolužiaci...
Z tohto pohľadu som veľmi veľmi rada, že sa mi nakoniec narodili dve dcéry a túto otázku som vyriešiť nemusela. Pretože, úprimne povedané.... neviem.