Spiš je známy svojou rozmanitosťou prírodných krás. Okrem známych Vysokých a Belianskych Tatier na jeho územie siahajú aj Spišsko-gemerské rudohorie na juhu, Levočské vrchy (najvyšším je Čierna Hora – 1290 m.n.m.) na východe regiónu a dravé Pieniny na poľsko-slovenskom pohraničí. Pieniny, patriace medzi nesporné turistické atrakcie, sa stali už v roku 1932 prvým Medzinárodným prírodným parkom v Európe. Od roku 1967 dostali štatút Pieninského národného parku (PIENAP).

Splavovanie Dunajca na plti

Červený Kláštor
Nebyť Dunajca so svojimi dravými zákutiami, nebolo by Pienin! Ten sa využíva na atraktívne splavovanie v dĺžke 9 km prístupné pre zvedavých nadšencov, ktorí sú ochotní zaplatiť si. Ako sa s Pieninami spája Dunajec, tak je ich nedeliteľnou súčasťou Červený Kláštor siahajúci do úctyhodného roku 1344. História tohoto miesta je viac ako pohnutá. Od prvých majiteľov (rehoľa kartuziánov) prešiel rukami husitov, mníchov kamaldulského rádu, stal sa súkromným majetkom (Thököly, Rákóczi) až bol napokon zrušený Jozefom II. v roku 1782.
Ďalší známy kláštor kartuziánov na Spiši (a vôbec prvým – rok 1305) bolo Kláštorisko.

Spišský hrad po prvé
Človeku až vyráža dych množstvo kultúrnych a historických pamiatok Spiša. Z nich niektoré, ako Spišský hrad, Podhradie, Žehra, Spišská kapitula..., sú zapísané v zozname pamiatok UNESCO.
Medzi ne patrí aj Dobšinská ľadová jaskyňa.

Spišský hrad po druhé - v celom svojom majestáte
O Spišskom hrade (vo výške 634m) sa hovorí aj ako o najrozľahlejšom v strednej Európe. Jeho rozlohu tvoria viac ako 4 hektáre. Hrad pochádza z 12.storočia. Spišské Podhradie sa v 14.storočí stalo významným cestrom remesiel. Históriu dokumentuje románsky kostolík s gotickými prestavbami.

Spišská Kapitula - kostol sv. Martina
Spišská Kapitula je známa hádam každému pri pohľade na dvojicu vežičiek kláštorného komplexu. Jedná sa o katedrálu sv. Martina, ktorú stavali takmer 30 rokov (1245-1273). Celý komplex je obohnaný hradbami, medzi ktorým múrmi sa akoby zastavil čas. Po stáročia bol kontrolovaný počet obyvateľov (preláti a služobníctvo). Od roku 1776 sa stala sídlom spišského biskupa. V Žehre môžu návštevníci okrem ranogotického kostolíka nájsť aj významnú archeologickú lokalitu.

Kostolík v obci Žehra
Veľké množstvo pamiatok v sebe skrývajú kedysi hrdé mestá ako Levoča, Kežmarok či Stará Ľubovňa. Levoču si každý spojí s majstrom Pavlom, ktorého diela zdobia najmä kostol sv. Jakuba s gotickými a renesančnými oltármi. Najvyšší z nich je najvyšším gotickým oltárom na svete vôbec (18,6 m).

Levoča - kostol sv. Jakuba

Levoča - evanjelický kostol
V bývalej radnici z 15.-17.storočia sa nachádza mestské múzeum. Väčšina meštiackych domov sa zachovala s pôvodnom stave. Nad mestom sa vypína tzv. Mariánska hora s bazilikou, ktorá bola a je cieľom celoslovenských pútí. Za zmienku stojí, že už v roku 1271 bolo sídlom samosprávy 24 spišských miest. Dnes je metskou pamiatkovou rezerváciou.

Levoča - Mariánska hora

Evanjelický kostol v Kežmarku
Kežmarok získal práva mesta v roku 1269. Jeho história sa odráža v najrôznejších slohoch a štýloch od románskeho, cez gotický, renesančný až po barokový. Najvýznamnejšími pamiatkami sú evanjelický artikulárny kostol z roku 1717 a evanjelické lýceum z roku 1775. V meste žili viaceré osobnosti vedeckého a kultúrneho života.

Kežmarok - Radnica


Lýceum a hrad v Kežmarku
Stará Ľubovňa leží v údolí rieky Poprad. Dominantou mesta je hrad, týčiaci sa nad ním. Hrad bol postavený v 14.storočí, zatiaľčo mesto poznáme už z roku 1292. Pod hradom je vybudovaný Ľubovniansky skanzen s ukážkami ľudovej architektúry Šariša a Spiša.

Ľubovniansky hrad
Ja osobne som mal možnosť navštíviť aj banské mesto Gelnica, učupené medzi horami Spišsko – gemerského rudohoria. Medené, strieborné a železné rudy po stáročia ťažili najmä Thurzovci, ktorí v meste postavili i hrad.
V súčasnosti sú významnými mestami spišského regiónu i Poprad a Spišská Nová Ves. Poprad, známy aj pod menom Poprad-Tatry je regiónom, ktorému dominujú naše veľhory. Konečnú stanicu majú v meste aj Tatranské železnice. Námestie Popradu zase zdobí gotický kostol sv. Egídia z 13. storočia s rensančnou zvonicou. Zo súčasných atrakcií zaujme geotermálny areál AquaCity s výhľadom priamo na končiare Tatier. Spišskej Novej Vsi dominuje neogotická veža najvyššia na Slovensku. Okrem nej tu návštevník nájde napríklad evanjelický kostol v klasicistickom slohu alebo Galériu Spiša v budove z obdobia baroka.


Dobové drevenice v Ždiari
Spiš dotvárajú rázovité obce ako Lendak, Ždiar, Ľubica, Podolínec, Mlynčeky a mnohé ďalšie. Takmer v každej sa nachádza pamiatka v podobe historického kostolíka, či dreveníc, ktoré sú strážkyňami dychu histórie. Mnohé obce stavajú i v súčasnosti na dobových zvyklostiach a tradíciách (folklór, kroje, remeslá).



Fragmenty zo skanzena spišskej dediny
O Spiši by sa hádam dali napísať celé knihy, čo nie je cieľom môjho článku. Verím, že poodhalil aspoň kúsok z tohto bohatého regióna alebo dodal chuť vybrať sa na Spiš. Ja, zakaždým, keď som sa ocitol v malebnej časti Slovenska na severo-východe, odišiel som obohatený o nové krásy, ktoré Spiš svojim návštevníkom rozdáva plnými priehrštím.