Krátky predaj, po anglicky „short sell“, je predaj cenné papiere ktoré investor ešte nevlastní. Normálny krátky predaj spočíva v tom, že si investor požičia cenné papiere, predá ich a neskôr za požičané akcie zaplatí, aby pokryl svoju „krátku pozíciu“, akcie,dlhopisy alebo iné finančné inštrumenty ktoré predal. Tento spôsob predaja dáva zmysel keď si investor myslí, že cena daných cenných papierov pôjde dole. Tak napríklad ak sa akcia predáva za desať dolárov, investor ju za toľko predá, a keď cena padne na osem dolárov, kúpi akcie aby pokryl svoju pozíciu a získal dva doláre na akciu.
Samozrejme, keď cena akcie pôjde hore, investor bude mať stratu. Keďže sa cena akcie môže znížiť maximálne na nulu ale môže sa zhodnotiť neobmedzene, investori ktorí krátia akcie sú vystavení oveľa väčšiemu riziku ako investori, ktorí stavia na zhodnotenie akcií. Nielen to: investori s krátkymi pozíciami sú často nútení uzavrieť svoje pozície keď nechcú. Za požičanie akcií musia totiž zaplatiť isté percento hodnoty akcií vopred („margin“), a doplniť tento vklad keď cena akcií vzrastie. Často sa stane, že investori nie sú schopní alebo ochotní vložiť viac peňazí, a sú nútení svoje pozície uzavrieť za cenu strát.
V takýchto riskantných podmienkach nie je prekvapujúce, že iba okolo 4% akcií na trhu je krátených. Krátenie sa častejšie používa v prípade derivátov, ako opcií a futures kontraktov na zaistenie zisku („hedging“). Napriek pomerne nízkej popularite krátenia akcií, krátenie má niekoľko dôležitých funkcií.
V prvom rade, krátenie akcií môže identifikovať firmy s problémami. Tak napríklad Fannie-Mae, aj Freddie-Mac boli silne krátené dlho pred ich znárodnením. To slúžilo ako upozornenie ďalším investorom, ktorí by chceli do týchto podnikov investovať. Samozrejme, investori by sa nemali držať názorov iných, ale vysoké percento krátených akcií by malo investora prinútiť venovať analýze danej firmy väčšiu pozornosť. To je presne to, čo som ja urobil, a hoci dôkladne analyzujem firmy aj bez toho (aspoň si myslím), v tomto prípade som bol ešte dôslednejší a nakoniec som do nich neinvestoval.
Druhá dôležitá funkcia krátenia akcií, oveľa dôležitejšia ako prvá, je poskytovanie likvidity na trhu keď ceny akcií klesajú. V prípade negatívnych správ o firme ktoré väčšina trhu neočakáva, majú akcie prirodzenú tendenciu sa rýchlo oslabiť. Väčšina investorov bude chcieť svoje pozície alebo aspoň ich časť predať, ale málokedy sa nájde človek, ktorý by akcie kúpil po zlých správach. Prvými kupcami zväčša bývajú držitelia krátkych pozícií, ktorí chcú svoje pozície uzavrieť. Týmto poskytujú likviditu trhu s akciou skôr ako by ju poskytli investori ktorí by chceli kúpiť akcie firmy.
Krátenie akcií sa však stále démonizuje; niekedy právom. Overstock.com (OSTK) napríklad už roky zvádza vojnu s investormi, ktorí krátia až 25% akcií firmy. (Osobne sa týmto investorom nečudujem; OSTK nikdy nevykázal zisk, a pochybujem že ho niekedy dosiahne.) Prezident firmy je veľmi vokálny vo svojej kritike „zlých“ krátiteľov akcií. Osobne som sa s takýmto útokom stretol keď som držal akcie firmy American Capital Strategies (ACAS). V tom prípade sa zopár veľmi mocných investorov (Jim Crammer a jeho firma TheStreet.com) snažila potopiť akcie firmy, ale neuspeli. Firma ponúkala také vysoké dividendy že ľudia akcie naďalej kupovali, a cena sa zvyšovala až kým sa množstvo investorov rozhodlo uzavrieť svoje krátke pozície, ktoré poslali cenu akcií ešte vyššie. Takéto prípady sa vyskytujú, ale je ich málo. Bohužiaľ sú tak zmedializované, že si väčšina obyčajných ľudí teraz myslí, že krátiť akcie je hriech.
(Poznámka: Ešte stále hovoríme o normálnom krátení akcií. Existuje tiež takzvané „nahé krátenie“ - naked short selling – kde si investori nemusia požičať akcie. Tento spôsob je však limitovaný na iba tri dni, po ktorých si investor musí požičať alebo kúpiť akcie, a od roka 2005 je prísne regulovaný, a tak vplyv takého krátenia na ceny akcií je v súčasnosti minimálny.)
Kto teda naozaj stráca keď sa akcie firmy krátia? Málokto. Ak je krátenie naozaj tak mohutné že sa cena akcií stlačí dolu, stratia investori ktorí investujú krátkodobo a rozhodnú sa predať so stratou. Firmy sa pokles ceny akcií dotkne najmä nepriamo: hodnota akcií a opcií ktoré držia zamestnanci a manažment poklesne, a firma môže čeliť nebezpečenstvu že kľúčoví zamestnanci, ktorí sú čiastočne ohodnotení opciami, sa môžu rozhodnúť odísť. Niektoré firmy, ako napríklad už spomenutá ACAS alebo Diana Shipping (DSX), môžu mať s krátením akcií väčšie problémy, lebo pravidelne predávajú nové akcie aby financovali svoju expanziu, a výnosy z týchto predajov sú závislé na cene akcií. A môžeme hovoriť aj o istej duševnej strate: keď si myslím že cena akcií je podhodnotená a investujem do týchto akcií, nepáči sa mi, keď si niekto myslí opak.
Vlády rôznych štátov sa teda rozhodli konať, aby vyzerali, že im ide o ich blaho investorov. V Spojených štátoch je moratórium na krátenie akcií finančných firiem do začiatku októbra. Ceny finančných akcií vzrástli, iba aby skolabovali v pondelok. Vlastním akcie niektorých takýchto firiem, a taký veľký rozdiel medzi ponúkanou predajnou a nákupnou cenou ako v pondelok ráno som ešte nevidel. Poukazuje to na nedostatok likvidity, keď nikto nechce nakupovať akcie (v tomto prípade ani investori s krátkymi pozíciami nechcú nakupovať, lebo by aspoň do začiatku októbra nemohli opäť krátiť). Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko, Británia a Taiwan tiež zaviedli moratóriá na krátenie akcií, niektoré krajiny až na tri mesiace. Austrálie zakázala krátenie akcií úplne.
Krátkodobo má tento krok šancu spomaliť pád akciových trhov. Vlády týmto hovoria investorom, že nebudú tolerovať „špekulantov“ na akciových trhoch, ale iba ľudí, ktorí veria že ceny akcií budú rásť (hoci som nikdy akcie nekrátil, ja sa považujem za špekulanta už iba preto že investujem). Dlhodobo však tento krok výrazne podkope dôvery investorov voči akciovým trhom a vládnym kontrolným úradom. Nielen to; týmto krokom vlády úplne zmenili výpočty pre riziko a výnos, a investorom môže riadnu chvíľu potrvať kým prehodnotia svoje stratégie. A nakoniec nezabudnime na funkcie, ktoré krátenie akcií poskytuje. Bez krátenia budú cenové šoky smerom nadol väčšie a likvidita trhov nižšia. A ja budem mať viac práce s analýzou potenciálnych investícií...