Jozef Purdeš
Argument proti Euru
Nedávno sa pán Junker vyjadril, že si želá aby všetci členovia EÚ adoptovali Euro. Dovolím si uviesť dôvod, prečo by to bol pre krajiny ktoré majú vlastnú menu pomerne nešťastný krok.
Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisto onemiem... Zoznam autorových rubrík: Biznis, Hyde park, Zelený ostrov, Ameeerika, Technofóbia, Ľudia, Obrázky, Hry a hračky, Len tak, Súkromné, Nezaradené
Nedávno sa pán Junker vyjadril, že si želá aby všetci členovia EÚ adoptovali Euro. Dovolím si uviesť dôvod, prečo by to bol pre krajiny ktoré majú vlastnú menu pomerne nešťastný krok.
Tento týždeň prišlo za mnou do Bratislavy deväť cudzincov. A každému jednému som odporučil použiť Uber alebo mestskú dopravu, a vyhnúť sa taxikárom.
V poslednom čase prešlo médiami niekoľko správ o poľských vodičoch kamiónov, ktorí spôsobili vážne dopravné nehody. Okamžite začali niektorí ľudia na sociálnych sietiach kritizovať poľských vodičov ako veľmi nebezpečných.
Tak nám to tie firmy zase pekne zavarili. V piatok trinásteho sa rozhodli polovičke Európy znížiť rating a tým ostatným vystaviť negatívny výhľad. A ako predtým v USA, aj teraz sa ozvali hlasy že ide o politické rozhodnutie, a možno dokonca treba tieto agentúry zrušiť alebo dostať pod verejnú kontrolu. Nie sú to však ratingové spoločnosti ktoré by mali byť kontrolované verejnosťou, ale iné „firmy“ vo vlastníctve finančných inštitúcií.
Po týždni rôznych správ o elektronickom mýte (dobrých od prevádzkovateľa a vlády a zlých od užívateľov) som sa rozhodol celému systému trocha pozrieť na zúbok. Keďže sa pohybujem v rovnakej branži – mám na starosti uvádzanie nových produktov na trh pre firmu, ktorá tiež monitoruje nákladné autá – môžem trochu špekulovať ako slovenský systém funguje, a čo v ňom nejde.
Pred časom som kritizoval ministra Počiatka za jeho rozpočet na tento rok, ako nadhodnotil príjmy, aby mohol zvýšiť výdavky. Niektorí čitatelia mi vyčítali, že som nenavrhol vlastné riešenie. Ja som ho však navrhol: bolo treba defenestrovať Počiatka kým nenarobil viac škôd. Teraz je už neskoro.
Minulý týždeň konečne takmer praskla finančná bublina na amerických trhoch, ktorá sa spokojne nadúvala takmer desať rokov. Bohužiaľ, americká vláda sa ju na poslednú chvíľu rozhodla zachrániť a jej úplné spľasnutie oddialiť pre budúcu vládu. Za cenu okolo tritisíc dolárov na každého obyvateľa Spojených štátov... Ako daňový poplatník som samozrejme z toho nešťastný. Nie tak moc ako z financovania vojny v Iraku, ale vzhľadom na to ako súčasná administratíva zvykne podceňovať budúce výdavky, môže sa stať že ma to bude stáť viac ako nezmyselná invázia. Ako investora ma však trápi niečo iné: zákaz krátkeho predaja akcií.
Cena ropy opäť láme historické rekordy a ceny benzínu na Slovensku klesajú. Nasledovný obrázok vysvetlí ako je to možné.
Nedávno sa v novinách objavila správa, že dve percentá najbohatších ľudí vlastní polovicu svetového majetku. Najbohatšie jedno percento vlastní 40% a najbohatších 10% má 85%. Reakcie čitateľov na seba nenechali dlho čakať. Všetkému sú na vine Američania, ich vojny ich obohacujú, a podobne. Toto ma zaujalo, a tak som sa pozrel na danú štúdiu a jej štatistiky. Výsledky nie sú tak jednoznačné ako by ste si mysleli.
Povedzme, že máte ambície založiť budúci Microsoft. Alebo máte nápad, ktorý by ste chceli speňažiť. V prvej časti môjho seriálu o tom ako sa zakladajú nové firmy v Amerike hovorím o tom ako sformulovať dobrý nápad a ako naplánovať okolo neho firmu.
Včera som navštívil moju bývalú školu, kde som mal prednášku o tom ako napísať dobrý podnikateľský plán. V sále bolo asi štyridsať študentov, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa súťaže o najlepší plán, a keďže som viedol tím, ktorý minulý rok vyhral, dostal som šancu sa s nimi podeliť o moje skúsenosti. Za ten rok sa však toho veľa zmenilo: niekoľko mesiacov som strávil zakladaním nových firiem pre ľudí, ktorí mali dobré nápady ale nevedeli ako ich speňažiť, a od mája robím v jeden rok starej firme, ktorá nedávno získala pomerne veľkú finančnú infúziu. A tak som mojim poslucháčom toho povedal viac ako očakávali, a rozhodol som sa o svoje skúsenosti podeliť aj s vami.
Včera sa začalo vyšetrovanie najväčších svetových ropných spoločností Americkým senátom. Naši milí politici totiž tvrdia, že ropné spoločnosti majú privysoké zisky, a tak ich treba potrestať špeciálnymi daňami. Ten hvízdavý zvuk ktorý počujete je Ronald Reagan, rotujúci v hrobe na vysokých obrátkach.
Boh sa rozhodol založiť si vlastnú firmu a predať jej akcie. Nie, nevymýšľam si; čoskoro si budete môcť kúpiť akcie Jeho firmy na americkom akciovom trhu NASDAQ.
Minulý týždeň ohlásila druhá najväčšia letecká spoločnosť na svete (v počte pasažierov) bankrot. Skončila tak ročné trápenie, keď stratila vyše šesť a pol miliardy dolárov, zvyšok svojej už aj tak naštrbenej povesti a svoju pobočku, ASA, ktorú predala za polovicu trhovej hodnoty. Príčin bankrotu je niekoľko.
Tržby z filmov v amerických kinách klesli o vyše desať percent oproti minulému letu. Filmové štúdiá obviňujú kiná, tvrdiac že dvadsať minút reklám pred filmami odrádza návštevníkov. Majitelia kín tvrdia, že problém je v nízkej kvalite filmov. A nezávislí komentátori sú presvedčení, že si ľudia našli iné zábavy; napríklad pozeranie filmov na DVD alebo hranie video hier. V tomto článku rozoberám niektoré z týchto tvrdení, ako aj niektoré mýty o filmoch, ktoré je na čase vyvrátiť.
Cena benzínu včera dosiahla psychologicky dôležitú hodnotu 2,599 dolára za galón. Dôležitú pre mňa; väčšina ostatných ľudí si iba posťažovala, keď tankovala. V mojom prípade je to však to prvý raz, čo ma galón mlieka stojí menej, iba 2,59 dolára.
Europska Centralna Banka ma na krku zalobu za porusenie patentu tykajuceho sa ochrannych prvkov na bankovkach. Kto vie; mozno budu musiet Europania platit Americanom za pouzivanie vlastnych penazi...