Návrh nariadenia na úpravu ochrany autorských práv sa stretol s vlnou kritiky. Najhoršie body som opísal v tomto článku, tak len stručne: vďaka tomuto nariadeniu by sa výrazne obmedzila sloboda prejavu (virtuálny monopol na prejav by mali staré média), obmedzila by sa umelecká kreativita a Google by sa zabetónoval ako monopolný vyhľadávač správ. Proti tomuto návrhu sa postavili stovky organizácií a desiatky tisíc ľudí, ktorí zorganizovali demonštrácie v desiatkach miest. Hoci tento návrh neprešiel, ľudia sa teraz mobilizujú aby volili proti tým poslancom, ktorí za návrh hlasovali.
Slovenskí poslanci boli rozdelení. Za návrh hlasovali traja, piati boli proti a piati sa zdržali.
Za návrh nariadenia hlasovali:
Vladimír Maňka (SMER)
József Nagy (Most)
Monika Smolková (SMER)
Proti návrhu hlasovali:
Monika Beňová (SMER)
Richard Sulík (SaS)
Branislav Škripek (OĽaNO)
Boris Zala (SMER)
Jana Žitňanská (NOVA)
Zdržali sa:
Pál Csáky (SMK)
Eduard Kukan (Nezávislý)
Miroslav Mikolášik (KDH)
Ivan Štefanec (KDH)
Anna Záborská (KDH)
Tu treba spomenúť, že parlamentná skupina ku ktorej patrí aj SMER odporučila svojim poslancom hlasovať proti zákonu, tak Maňka a Smolková išli proti svojej strane. Všetci tí, ktorí sa zdržali, patria ku frakcii EPP, ktorá odporučila hlasovať za návrh.
Slovensko malo, po Česku, druhé najvyššie zastúpenie medzi poslancami, ktorí sa hlasovania zdržali. V našom prípade išlo o 38,5% našich zástupcov. Pre porovnanie, celkovo sa hlasovania zdržalo 4,9% poslancov Európskeho parlamentu. Hoci sa veľa poslancov frakcie EPP hlasovania zdržalo, vyše 10% našlo odvahu hlasovať proti návrhu nariadenia. Nikto však v našom prípade.
Tak tu to máme. Vážení poslanci Maňka, Nagy a Smolková, vás už rozhodne nebudem voliť a odporučím všetkým koho poznám aby spravili to isté. Vážení poslanci ktorí sa zdržali hlasovania, ak vám chýba politická odvaha, môže vám chýbať aj poslanecký plat.