„Zvyknite si, je po voľbách!“ povedal pred takmer tridsiatimi rokmi Vladimír Mečiar, keď naštartoval Valec zo Zlatej Idky a počas jednej dlhej noci zvalcoval slovenskú demokraciu. Naštartoval však aj niečo viac: vzostup Roberta Fica, ktorý sa zviditeľnil ako jediný opozičný politik ktorý ostal v parlamente počas tej noci, ale aj postupné mobilizovanie opozície, ktorá ho nakoniec poslala do politického hrobu. Už po štyroch rokoch skončil a na osem rokov ho nahradil Mikuláš Dzurinda, na čele opozičného „zlepenca“, ktorý bol ľuďom prijateľnejší ako Mečiarova arogancia moci.
Potom prišiel, s menšou prestávkou, Robert Fico. Jeho arogancia moci sa postupne stupňovala, až kým ho protesty po vražde Jána Kuciaka zlomili, a nakoniec bol svojimi majiteľmi prinútený odovzdať žezlo svojmu podriadenému, Petrovi Pellegrinimu. No ten neskôr prehral voľby, a Ficovi ľudia išli do opozície. Jedno však treba Robertovi Ficovi nechať: vie sa učiť zo svojich chýb. Už sa nehrá na arogantného mocipána. Nie, teraz sa hrá na obeť, a necháva iný typ ľudí odvádzať pozornosť od seba: arogantných hlupákov.
Dunningov-Krugerov efekt hovorí že „osoby s nízkymi schopnosťami a kompetenciami v danej oblasti výrazne nadhodnocujú svoje schopnosti a výkon v porovnaní s ostatnými.“ Neil deGrasse Tyson to v nedávnom videu pekne opísal: jedinci ktorí sa čo-to naučia o danej problematike si myslia že sú experti, a ako jediní majú pravdu, zatiaľ čo všetci ostatní odborníci sa mýlia. Títo ľudia nemajú dostatočné vzdelanie uvedomiť si že sa mýlia, a teda ani schopnosť priznať si chybu. Presne tento efekt som krásne videl v akcii nedávno, keď Peter Kotlár (oficiálny titul „Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19“) povedal že tri mesiace študoval danú problematiku, je odborník, odmieta vedecké fakty a realitu, a chce svoju vlastnú realitu. Toto je taký nádherný príklad D-K efektu, že všetci psychológovia čo sa tomuto javu venujú si musia u pána Kotlára podávať kľučku.
Peter Kotlár však nie je jediný. Tomáš Taraba chce klčovať lesy aby sa medvede nemali kam skrývať. Lukáš Machala, ktorý sa tlačí do novej televízie, tvrdí že zem je plochá. O hlúposti jeho šéfky by sa dala napísať kniha... Potom tu máme ešte arogantných hlupákov ktorí sú natoľko hlúpi že im chýba ešte aj to základné vzdelanie v danej problematike o ktorej by si mohli myslieť že sú experti. Takmer všetci všetci boli na kandidátke SNS, ale to mohla byť náhoda...
Tak prečo dal premiér Fico pozície takýmto očividným hlupákom, a v niektorých prípadoch (najviac zreteľné s Kotlárom) im dokonca vymyslel pozície kde by svojou hlúposťou mohli spraviť čo najviac škôd? Na odpútanie pozornosti. Robert Fico po svojich dlhých rokoch v politike vie kto sú jeho voliči, a kto bude voliť opozíciu. Svojich voličov zamestnal svojim údajným atentátom a hraním sa na obeť. Opozícia potrebuje trošku silnejší intelektuálny podnet, tak im podhodil kosť vo forme pseudo-intelektuálov ktorí trepú nezmysly, a všetci sa z nich buď smejú alebo rozčuľujú. A zatiaľ si premiér schvaľuje doživotný dôchodok zatiaľ čo škrtá dôchodky ostatným, obmedzuje protesty, a najnovšie pripravuje orbanizáciu volebného systému.
Profesionálni politici z opozície si uvedomujú čo sa deje a bijú na poplach. Hŕstka ich priaznivcov túto taktiku tiež prekukla a chodí na námestia, ale bohužiaľ ich je málo. Väčšina opozičných voličov, ako aj voliči Smerohlasu, sa však bavia alebo hnevajú nad očividnými hlúposťami Ficovych obetných baránkov zo SNS. Napomáhajú tomu aj médiá, sociálne aj tradičné, ktoré venujú týmto hlupákom pozornosť. Bolo by treba ich ignorovať a sústrediť sa na témy na ktorých naozaj záleží. A tým tiež nemyslím futbal a vládne špeciály...