Hrubé výsledky výskumu nemajú takmer žiadnu štatistickú výpovednú hodnotu. Ako ukazuje Graf 1, naozaj to vyzerá tak, že Fico má najvyššiu dôveru, nasledovaný Gašparovičom a Bugárom. Neberie sa však do úvahy to, že niektorí politici sú viditeľnejší ako iní. Tak napríklad premiér Dzurinda je v súčasnosti náš najviditeľnejší politik, a preto si naňho najviac ľudí urobilo vlastný názor.
Graf 1 - Výsledky výskumu
Viditeľnosť politikov ukazuje Graf 2. Toto je sčítanie počtu ľudí, ktorí si na daného politika spravili názor. Tu môžeme rozdeliť politikov do niekoľkých skupín. Tí polarizujúci sú Dzurinda, Mečiar a Fico. Druhá skupina sú Gašparovič a Mikloš, ktorých väčšina ľudí vníma cez ich funkciu. Nasledujú traja predsedovia druhotných strán, a nakoniec dvaja mini-politici do počtu.
Graf 2 - Viditeľnosť politikov
Najdôležitejší je posledný graf. Ukazuje pomer ľudí ktorí im veria k tým, ktorí im neveria. Toto považujem za oveľa lepší ukazovateľ dôvery k politikom ako pôvodný graf. Ani tento však nie je dokonalý, a mal by sa brať s ohľadom na predošlý graf. Tu badať tri skupiny politikov. Tí, čo majú pomer menej ako 1, sú Dzurinda, Mečiar, Mikloš a Slota. Slota je až v tretej skupine v predošlom grafe, lebo je väčšine ľudí ľahostajný, ale ostatní traja sú pomerne významní v druhom grafe. Povedal by som, že Dzurindovi a Mečiarovi väčšina ľudí neverí ako osobám, zatiaľ čo Mikloš ľudí klame najmä ako Minister Financií.
Graf 3 - Dôvera politikom
V strede dôveryhodnosti máme Hrušovského, Bugára a Fica. Hrušovský a Bugár, ako predsedovia straničiek majú dôveru ich členov a približne rovnaký počet nepriaznivcov; nevyvodzoval by som z ich čísiel nejaké veľké dôsledky. Fico, ktorý však patrí medzi najviditeľnejších politikov, sa umiestnil veľmi dobre (takmer dvakrát toľkok ľudí mu verí ako neverí), čo je významné, a preňho dobrá správa.
Najdôveryhodnejší sú Martináková, Gašparovič a Kaliňák. Dvaja z nich sú však bezvýznamní, a v prípade Gašparoviča to skôr vyzerá tak, že ľudia skôr veria funkcii prezidenta ako jeho osobe. Dôkazom je aj to, že podľa Štatistického Úradu dôveruje úradu prezidenta dve tretiny opýtaných, zatiaľ čo vláde a NR SR menej ako štvrtina.
S ohľadom na tieto informácie by som povedal, že Dzurinda a Mečiar sú na tom oveľa horšie ako ukazuje pôvodná informácia. Fico naozaj patrí medzi najdôveryhodnejších politikov. Gašparoviča by som bral s rezervou, hlavne preto že ako osoba je ďaleko menej viditeľný ako jeho dvaja predchodcovia, ale asi sa to Slovákom páči, lebo opäť začali veriť jeho úradu.
Toľko o štatistike. Ako čitateľa pôvodného článku a mojich štatistík ma stále však prekvapuje akú slabú dôveru má Dzurinda. Zaujímalo by ma, čo si myslí. Snaží sa z toho vyvodiť dôsledky a zmeniť svoj prístup k ľuďom, prípadne sa stiahnuť, alebo ich bude ignorovať presne tak, ako to robili politici, ktorých kritizoval? Osobne si neviem predstaviť žiť s takou nízkou dôverou bez pocitu viny a byť natoľko arogantný, že by som neodišiel, prípadne sa nesnažil zmeniť, alebo aspoň nešiel na televízne obrazovky sa ospravedlniť a sľúbiť, že sa zmením.