Rozdelenie moci, dodržiavanie zákonov a iné nezmysly

Súd nariadil zastaviť práce na ceste pre automobilku Kia. Rozhodnutie bolo ignorované. Majitelia pôdy zavolali policajtov, tí prišli a nič nespravili. Všetko je po starom; život ide ďalej. Asi som naivný, ale vždy som si myslel, že na Slovensku boli lepšie zákony.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Priznám sa, že toho moc o situácii okolo vykupovania pozemkov a automobilke Kia neviem. Čítam síce noviny každý deň, ale keď som bol naposledy na Slovensku, namiesto toho aby som to využil a zistil viac, nadával som na Ruska a jeho ego, kvôli ktorému oznámil že Kia príde na Slovensko ešte predtým, ako vykúpil pozemky. Tak mi odpusťte, ak sa budem riadiť iba informáciami z tlače.

Pred dvoma dňami súd rozhodol o zastavení pozemných prác na súkromných pozemkoch ľudí, ktorí ich ešte nepredali. Ako prvú som videl reakciu Jana Slotu, ktorý povedal, „Je pre mňa nepochopiteľné, keď štátny orgán, ktorým určite okresný súd je, neguje rozhodnutia vlády SR.“ Samozrejme, že som ho nebral vážne. Pre mňa by bolo nepochopiteľné, keby súdy nenegovali rozhodnutia vlády, lebo potom by sme už naozaj nemali nikoho kto by nás ochránil pred takými ako Rusko, Dzurinda, Kukan, Simon, ale aj Mečiar, Slota a iní. Nikto nie je dokonalý, a súdy máme na to, aby našich nedokonalých politikov kontrolovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od Slotu som dnešné správy bral vážne. Stavbári rozhodnutie súdu ignorovali, a pokojne stavajú ďalej. Policajti im v tom tiež nebránia. Porušil niekto zákon? Neviem; v zákonoch sa nevyznám. Ale mám také tušenie, že zákon nebol porušený, aspoň kým súd nepovie inak. Firma aj policajti by určite priamo neporušili zákon; skôr našli nejakú medzeru. Najskôr to bude tá, ktorá nedáva súdom žiadne právomoci.

Keď policajti prišli, povedali, že nemôžu zasiahnuť, pretože nemali „oprávnenie zasiahnuť a zastaviť presun áut po pozemku.“ To oprávnenie im mohol dať iba prokurátor, nie sudca. Prokurátor, známy tiež ako štátny zástupca, je splnomocnenec vlády. Tej istej vlády, ktorú majú súdy kontrolovať, a proti ktorej majú rozhodovať, keď sú porušované práva občanov. Takže tu máme typický konflikt záujmov: súd síce rozhodne proti vláde, ale iba vládny splnomocnenec môže nariadiť policajtom, aby vykonali rozhodnutie súdu.

SkryťVypnúť reklamu

V podaktorých krajinách funguje rozdelenie moci na exekutívu, legislatívu a súdy. Všetky tri články moci sú v rovnováhe, a ľudia majú väčšinou pocit, že sú pred politikmi ako-tak chránení. Slovensko je členom Európskej únie, kde rozdelenie moci nie je v móde. Práve tento problém bol jedným z dôvodov prečo Francúzi odmietli prijať Európsku ústavu. S rovnakým problémom sa stretávam často, keď čítam, že ten či ktorý parlament rozhodol niečo, a ľudia na to reagujú, že aj tak sa nič nezmení, lebo vláda sa môže rozhodnúť úplne inak, bez väčších následkov. Kvôli tomu neviem, čo by som na Slovensku zmenil, aby rozdelenie moci fungovalo a chránilo občanov. Možno sa nič nedá zmeniť, lebo súčasný systém je ten, ktorý nám diktuje Európska únia. Ale ak máme možnosť, mohli by sme dať súdom právomoc prikazovať policajtom. Bol by to prvý krok k ochrane občanov, ich majetku a mojich nervov.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  583x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisto onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu