Jedna z velmi typickych tradicii pre deti v Amerike je v lete predavat citronadu. Tak ako skauti stavaju vatry a predavaju kolaciky, rovnako ako Halloween a skolske baseballove zapasy, mat maly citronadovy stanok je takmer povinnostou kazdeho dietata. Otec vacsinou da dokopy stanok, zatial co matka pozicia krcah a pohare. A hoci vacsina deti teraz miesa praskovu citronadu, najdu sa aj taki, co este stale pouzivaju citrony.
Ked som byval v New Jersey, v lete som denne videl dva, ci tri taketo stanky. Vacsinou som sa aspon pri jednom zastavil; stvrtnik za pohar nebol pre mna najlepsi obchod, ale patrilo sa pomoct detom, hlavne v susedstve. Deti boli na seba velmi hrde, hned mi hovorili kolko zarobili, a tvarili sa tak dospelo, ze som im skoro uveril. Coskoro som si uvedomil, ze neplatim za pohar citronady, ale za moznost zdvihnut si naladu po dni v praci, a zrazu ta cena nebola tak vysoka.
Bohuzial, onedlho mozno nebudeme mat ziadne citronadove stanky. Statna byrokracia a policajti sa snazia zrusit tuto cinnost. Tuna na juhu maju ludia este dostatok rozumu na to, aby pohopili ze mat citronadovy stanok je nielen neskodne, ale moze sluzit aj na ukazanie trhovej ekonomiky detom. Okrem predaja citronady sa deti ucia urcovat ceny podla pocasia a lokality, lepit plagaty na viditelnych miestach, a sem-tam sa dohodnut s ostatnymi predajcami v okoli na spolocnej cene. V niektorych statoch, najma na severovychode krajiny, sa vsek niekomu takato trhova ekonomika nepaci.
Zoberme si napriklad Salem, Massachusetts. Pred zopar storociami tam upalovali carodejnice, teraz chcu od dvoch chlapcov, 9- a 11-rocneho, poplatok 2000 dolarov za povolenie na predaj citronady. Chlapci predavali citronadu “nelegalne”, bez povolenia, na co policajtov upozornil pracovnik nedalekeho obchodu, ktory tvrdil ze kvoli nim mal mensie trzby.
Skoda, ze chlapci nebyvaju o kusok dalej, v Bostone. Ak tam niekto chce mat citronadovy stanok, povolenie stoji “iba” 335 dolarov, ale majitel musi mat poistku vo vyske pol miliona dolarov, za pripadne skody sposobene zakaznikom. V Colorade su poplatky este nizsie: staci 110 dolarov. Ale treba mat aj umyvadlo, ako zistilo 11-rocne dievca, ktore bolo prichytene hygienickou kontrolou, ked predavalo citronadu pred svojim domom. Dve ine dievcata, 10- a 12-rocne, mali rovnaky problem v St. Louis, lebo vraj pouzivali nehygienicky lad, ktory kupili v miestnom obchode. A samozrejme, nemali povolenie na predaj.
Ale podme naspat k predmetu trhovej ekonomiky. Na predmesti Clevelandu v Ohiu stoji John Carroll University. Dvaja chlapci, ktori sa chceli zucastnit na letnych sportovych aktivitach na univerzite a chceli si na to sami zarobit, si teda otvorili citronadovy stanok. Tito bratia, jeden devatrocny a druhy jedenastrocny, si vybrali na to najlepsi den: promocie. Bohuzial, rovnaky den si vybrala univerzita, ktora otvorila vlastne stanky s obcerstvenim pre vsetkych navstevnikov. Konkurencia od chlapcov asi bola moc velka, lebo na nich poslali policajtov, ktori stanok zatvorili.
Dalsie stanky boli zatvorene v Californii, Minnesote, New Yorku a na Floride. Coskoro detom neostane nic ineho ako predavat citronadu v pocitacovych hrach, pripadne poprosit rodicov aby sa prestahovali na juh (s vynimkou Floridy, ktora ma tolko severanov, ze by sa nemala povazovat za juzny stat), kde ludia este maju rozum.