Sklamania
Anglická slovenčina
„Excelentne to zvládol.“ „On je artist!“ Každý deň tu musím počúvať takéto hlášky. Čo sa stalo so slovami ako „výborne“ a „umelec“? Netvrdím že mi slovenčina ide tak ako pred desiatimi rokmi, ale vždy sa snažím nájsť slovenské výrazy. Bohužiaľ, som v menšine. Médiá nás kŕmia poangličtenou slovenčinou, a politici nie sú o nič lepší. Najhorší z nich je premiér Dzurinda, ktorý snáď okrem spojok a predpôn slovenčinu už ani nepoužíva. Potom niet divu, že sa prechádzam po meste a neviem či som v Bratislave alebo v Manchestri.
Káblová televízia
O jedenástej večer mi prestane vysielať ORF 1, a namiesto toho mám akési porno. ORF 2 a Novu nemám vôbec. Ak sa sem raz vrátim, tak ostanem na západnom Slovensku, kde budem môcť na anténu chytať čo chcem, a nie čo mi neservíruje káblová spoločnosť.
Trestný zákon
Podľa Ústavného súdu môžem pokojne strieľať po svojom susedovi. Keď sa netrafím, ostanem na slobode, aby som mohol opäť skúsiť. Toto ani nepotrebuje komentár.
Bankové poplaty
Jeden podnikateľ, ktorý mesačne zaplatí okolo dvesto faktúr v troch menách mi povedal, že za mesiac ušetrí až 50 000 korún tým, že peniaze osobne vyberie zo svojho účtu a vloží na účty svojich veriteľov. Niekedy, keď platí dvadsať alebo viac faktúr, blokuje okienko v banke vyše hodiny. Zdá sa, že si bežní ľudia zvykli na to, že platia aj za používanie bankomatov vlastnej banky (toto viem iba o Tatrabanke; niektoré banky možno neúčtujú až toľko). Za posledných desať rokov som platil jediný poplatok: 25 dolárov za to, že som zaplatil viac, ako som mal na účte. Banky by mali zarábať dávaním úverov, a nie vyciciavaním vlastných zákazníkov.
Legálna korupcia
Starosta Púchova si dal odsúhlasiť polmiliónovú odmenu. Poslanci v parlamente, ktorých opätovne nezvolia, si odsúhlasili odstupné. Takéto veci ma vždy dokážu rozrušiť. Z USA som zvyknutý na korupciu, ale ľudia majú v sebe aspoň toľko slušnosti, že sa netvária ako by im tie peniaze právom patrili. Hodil by sa zoznam takýchto ľudí, s informáciami o koľko peňazí svojich daňových poplatníkov okradli. Keby bol tento zoznam prístupný pred voľbami, možno by sa našlo dosť rozumných voličov na to, aby takíto skorumpovaní ľudia už nikdy nemali možnosť kradnúť z daní.
„Kto neokráda iných, okráda sám seba“
Toto je snáď najväčší problém, s ktorým som sa stretol. Niektorí ľudia na Slovensku podvádzajú kedy môžu. Možno pri tom neporušia zákony, ale určite zneužívajú dôveru iných. Nie som bez viny, a preto kameňom nehodím a nebudem moralizovať. Ale musím podotknúť, že takéto správanie je nesmierne hlúpe. Len si pozrite tieto tri príklady:
Nedávno sa v SME písalo o pokazenom mäse v Tescu. Predavačka ho chcela vziať naspäť, ale jej šéf jej to zakázal, a redaktor novín ostal so starým mäsom. Pán mäsiar tým zvýšil tržbu Tesca o niekoľko korún, a možno dokonca pridal zopár halierov zisku, ale v konečnom dôsledku spôsobil zverejnenie daného článku a odliv zákazníkov.
Istá firma dostala finančnú a materiálnu pôžičku od jej najväčšieho zákazníka. Potom, čo sa opäť postavila na nohy odmietla túto pôžičku splatiť s tým, že nikdy nebola podpísaná zmluva, a pôžička bola daná v hotovosti. Toto prinieslo tejto firme krátkodobý zisk, ale jej najväčší zákazník odišiel, a firma onedlho skončila.
V istom kolektíve jeden človek rád podráža iných. Tento človek tým získava krátkodobé výhody, a pretože je dôležitý pre ostatných členov kolektívu, asi sa cíti nedotknuteľný, a preto v tomto správaní pokračuje. Čo tá osoba nevie je to, že niektorí členovia kolektívu pred ňou stratili všetok rešpekt, a keď bude potrebovať skutočnú pomoc, nebude sa mať na koho obrátiť.
Všetky príklady majú jedno spoločné: ľudia podvádzajú, aby si zabezpečili krátkodobý zisk, ale pritom stratia všetku dôveryhodnosť a v konečnom dôsledku stratia. Som teraz na Slovensku iba týždeň, ale už viem v ktorých obchodoch nenakupovať, s kým sa nerozprávať a s kým neobchodovať. Okrem mňa to vedia všetci známi poškodených. Niektorí ľudia možno naozaj nemajú ani poňatia o morálke, ale sklamalo ma, že sú natoľko hlúpi že za sebou pália všetky mosty.
Nedostatok dôvery
S predošlým bodom súvisí aj môj posledný, nedostatok dôvery. Ľudia mi tu hovoria, že až príliš verím iným. Niektorí nemôžu uveriť, že všetko okrem jedla a topánok kupujem na internete. Mám na Slovensku veľa známych, ktorí mi povedali, že sa boja nakupovať cez internet. Nie však preto lebo majú strach že im nejaký hacker ukradne číslo kreditnej karty; oni sa boja že ich kartu zneužije priamo obchodník. Nejak sa musí ten nedostatok dôvery skončiť, a nevidím dôvod prečo by jeho koniec nezačal zákazníkmi, prípadne ich bankami, ktoré by prispôsobili ich prístup k zneužitiu platobných kariet k danej situácii.
Potešenia
Našťastie nie všetko je na Slovensku zlé. Dokonca by som povedal, že väčšina vecí, ktoré som tu videl a zažil, sa mi páčila. Ale toto už očakávam; veď každý deň čítam slovenské noviny, a naučil som sa vyberať z nich skutočné správy. Viem, ako sa slovenské ekonomika zlepšuje, ako na Slovensko prúdia zahraničné investície, a ako sa obnovujú mestá a dediny. Každý rok keď sem prídem vidím výrazné zlepšenie, a každý rok som viac a viac presvedčený, že sa sem chcem vrátiť natrvalo. Niektoré veci som však nečakal, a príjemne ma prekvapili:
Andrásy a Vacvalová
Títo dvaja sú nezničiteľní. Po všetkých tých rokoch sú ešte stále rovnako zábavní ako vždy, ako v Aj múdry schybí, tak aj v Dereši.
Historická Revue
Toto je jediný časopis ktorý pravidelne čítam, ktorý nikdy nestratil na kvalite. Myslím, že si ho nechám cez rok odkladať.
Vylovení
Nie priamo Vylovení, ale ich pozeranosť ma príjemne prekvapili. Najmä to, že deň pred Vianocami dostali dokopy iba 46 000 SMS správ, čo je dôkazom že ľudia ešte majú vkus a radšej pozerajú vianočné vysielanie.
Vianočné trhy v Bratislave
Konečne sa ich podarilo dobre zorganizovať. Jedlo je umiestnené smerom dovnútra, a v strede sú kryté stoly, zatiaľ čo ostatné sa predáva smerom navonok. Veľmi dobre to funguje; aj som sa najedol, aj nakúpil.
Hodnotenie televíznych programovTerminator bol hodnotený od 15 rokov, Smrtonosná pasca od osemnástich. Akýsi film s plnou nahotou a sexom bol hodnotený rovnako ako Terminátor. Takéto hodnotenie mi je viac po chuti ako pozerať Payback o šiestej večer, a polonahý prsník v televízii vyvolá škandál. V niektorých oblastiach majú Slováci ďaleko viac rozumu ako Američania.
Vôbec by mi nevadilo sa prisťahovať naspäť na Slovensko. Pred niekoľkými rokmi by som robil všetko preto, aby som skončil v Amerike alebo v Západnej Európe, ale teraz by som si možno našiel trvalé bydlisko tu. Bohužiaľ, životné pohodlie, na ktoré som si zvykol, tu ešte nie je. Nemám tu dostatočný výber bánk; tie ktoré tu sú sa so svojimi poplatkami správajú skôr ako kartel. Nákup cez internet tu tiež ešte nie je taký na aký som zvyknutý, a miestni politici by ma privádzali do nepríčetnosti vždy, keby som ich cez tú ich angličtinu rozumel. Možno o rok sa toho opäť dosť zmení, a tieto problémy už mať nebudem.