Johnson nebola prvá a nebude ani posledná kto bezdôvodne zahynie vo vojne proti drogám. Policajti použili taktiku, ktorá sa im už niekoľkokrát nepodarila: na základe výpovede policajného informátora vtrhli do domu neohlásene a v civilnom oblečení, a s vytiahnutými zbraňami sa snažili všetkých prítomných zatknúť. Nie je divu, že podaktorí ľudia sa cítia ohrození a chcú sa brániť. Lepšie vycvičení policajti však často nevinnú obeť zastrelia.
Zoberme si napríklad takého Johna Adamsa. Tento 64-ročný manžel a otec večer oddychoval doma pri televízore v štáte Tennessee. Vtom mu ktosi vykopol dvere a napadol manželku. Adams zobral pušku a stihol na útočníkov raz vystreliť predtým ako ho zastrelili. Policajti v civilnom oblečení, ktorí podnikli rovnaký útok ako proti pani Johnson, si pritom pomýlili dom. Na danej ulici stali iba dva domy, Adamsov a ten, na ktorý mali zaútočiť. Dokonca jeden z policajtov, ktorý pozoroval ten správny dom sa zúčastnil útoku bez toho, aby komukoľvek povedal že robia chybu.
Rovnaké scény sa odohrávajú všade v Spojených Štátoch. V Georgii, kde zastrelili pani Johnson, zastrelili policajti Lynette Gayle Jackson v jej posteli. V meste Baltimore, policajt čo dorazil postreleného človeka z blízkosti guľkou do hlavy dostal ocenenie za hrdinstvo. V New Yorku, policajný provokatér zastrelil človeka keď sa mu snažil predať drogy, a jeho obeť namiesto toho aby ich kúpila sa rozhodla policajta zadržať a odovzdať policajtom v uniforme. V Pennsylvánii poslal policajt muža do kómy po tom čo si pomýlil tričko ktoré muž držal, so zbraňou, a vystrelil naňho.
V každom z týchto a mnohých ďalších prípadov bol scenár predchádzajúci tragédii podobný. Policajti si myslia že v dome sa nachádzajú drogy, a keďže majú v takom prípade veľkú slobody konať tak ako uznajú za vhodné, vtrhnú do domu neohlásene, v civilnom oblečení. V rukách majú zbrane a kričia aby sa všetci vzdali. Často si ich potom obyvatelia domov pomýlia s násilníkmi a bránia sa. A aj keď sa policajti pomýlia, väčšinou sa im nič nestane.
Vráťme sa k pani Johnson. Policajný informátor povedal policajtom že v jej dome kúpil od neznámeho muža marihuanu. Muž bol tak neznámy, že ho informátor ani nedokázal opísať. Policajti o niekoľko hodín prišli k domu s oprávnením na domovú prehliadku, a keďže išlo o drogy, rozhodli sa zaútočiť namiesto toho aby zaklopali. Spravili tak napriek tomu aby sa presvedčili že v dome bol ktokoľvek iný ako 92-ročná žena na invalidnom vozíčku, čo okrem susedov prezradila aj rampa pre vozíček, ktorá viedla k domu.
Bohužiaľ, na obyvateľov prepadnutého domu platí iný meter. V meste Macon v Georgii zastrelili jedného z policajtov. Akonáhle sa však ostatní policajti identifikovali, obyvatelia zložili zbrane. Piati, vrátane jedného čo celú aféru prespal a ďalšieho čo ani nebol doma, boli vzatí do väzby, a dvaja teraz čelia trestu smrti. Keď ide o drogy, všetci sú vinní kým nedokážu svoju nevinu.
Netreba ani strieľať, či dokonca mať podozrenie že sa v dome nachádzajú drogy. Stačí, keď má človek pri sebe väčšiu hotovosť. V máji 2003 zastavil policajt v Nebraske vodiča za rýchlu jazdu. Pri prehliadke auta našiel takmer 125 000 dolárov. Vodič, ktorý rozprával iba po španielsky, sa mu snažil vysvetliť že peniaze mal pri sebe lebo išiel kúpiť dom, ale nakoniec mu boli peniaze zhabané, lebo mohli byť použité na nákup drôg. To isté sa stalo pred dvoma mesiacmi v Severnej Karolíne. Tiež išlo o peniaze na kúpu domu; tentoraz policajti zhabali 66 000 dolárov. Takéto čiastky sú však výnimkou. Okolo štyroch pätín zhabaného majetku je pod 50 000 dolárov. V Atlante môžu policajti zhabať peniaze pre podozrenie že by mohli byť použité na nákup drôg ak má človek pri sebe v hotovosti viac ako 500 dolárov. Nebolo mi teda všetko jedno keď som pred niekoľkými mesiacmi mal pri sebe hotovosť na kúpu auta, najmä keď som vedel o niekoľkých incidentoch keď boli takéto peniaze zhabané. A keďže väčšina zhabaného majetku ostane v rukách policajného okresu kde sa incident odohral, policajti zneužívajú svoj mandát vo vojne proti drogám veľmi často. Svedčí o tom aj štatistika, podľa ktorej 80% ľudí ktorým zhabali majetok nebolo nikdy obžalovaných.
Ročne je zhabaný majetok v hodnote okolo pol miliardy dolárov v rámci vojny proti drogám. Okolo 1,8 milióna ľudí bude tento rok zatknutých (takmer polovica za vlastníctvo marihuany) a 11 000 z nich skončí vo väzení dlhodobo, často dlhšie ako ľudia odsúdení za násilné trestné činy. Vládu tento špás stojí okolo 60 miliárd dolárov. Samozrejme, za také veľké peniaze sa dajú stvárať všelijaké vylomeniny, nielen prepady dôchodcov a zadržanie majetku. Jeden z absurdnejších prípadov sa stal v júni minulého roku v severnej Georgii.
Najnovšia droga, na ktorú sa bojovníci proti drogám sústredia, je metamfetamín, tiež známy pod názvom pervitín. K jeho výrobe sa dajú použiť voľne dostupné lieky proti prechladnutiu. Z tohto dôvodu sa dané lieky môžu v súčasnosti predávať iba v obmedzenom množstve, dve krabičky za deň na zákazníka. V Georgii sa policajti rozhodli zistiť, či predavači neporušujú tento zákon a nasadili provokatérov do obchodov. Provokatéri sa snažili kúpiť väčšie množstvo liekov a keď ich nedostali, chceli aspoň najvyššie povolené množstvo a pritom hovorili ako si z neho „uvaria“ drogy. Predavači, ktorí im akékoľvek množstvo predali, boli potom zatknutí.
44 zo 49 zatknutých predavačov bolo Indov. Ukázalo sa, že nerozumeli slangu, ktorý provokatéri použili keď chceli naznačiť že použijú nakúpené lieky na výrobu drôg. Hoci väčšinu predavačov vyšetrovatelia čoskoro prepustili z väzby, niektorí boli natoľko vystrašení že svoje obchody zatvorili.
Američania sa sťažujú na odbúravanie svojich základných práv v rámci boja proti terorizmu. Ľudia sú odpočúvaní, ich finančné transakcie sú sledované a tí čo sú podozriví z pomáhania teroristom sú často väznení bez súdu. Čo si mnohí neuvedomujú je že hoci zámienka je iná, metódy sú rovnaké najmenej od roku 1969 keď prezident Nixon zahájil vojnu proti drogám. Keď ide o drogy, policajti môžu strieľať nevinné obete bez následkov, brať ľuďom majetok a zatvárať ich aj preto lebo nerozumejú slangu výrobcov drôg. Obete vojny proti drogám, ak sú ešte nažive, však nemusia utápať svoj žiaľ v alkohole. Na rozdiel od legálneho alkoholu, ceny nelegálnych drôg sa výrazne znížili na hladinu dostupnú takmer všetkým. Pouličná cena heroínu spadla o 81% za posledných 12 rokov, cena kokaínu o 77% a metamfetamínu o 62%. Iba cena marihuany vzrástla, o 75%, ale v rovnakom období sa množstvo drogy THC v grame marihuany takmer strojnásobilo.
Mimochodom, keď náhodou budete v Atlante tak by ste mali vedieť, že polícia ponúka odmenu za informácie ktoré povedú k dolapeniu černocha, ktorý používa meno Sam, meria medzi 1,60 a 2,10 metra a má medzi 18 a 35 rokmi. Naposledy bol vraj videný ako v dome pani Johnson predal policajnému informátorovi drogy.