Office
Open Office 2.0 . Open Office používam hlavne preto, lebo môžem zadarmo nainštalovať slovníky pre cudzie jazyky. Microsoft za to chce extra peniaze. Okrem toho som si na OO Writer zvykol; ďaleko ľahšie sa mi na ňom upravuje vzhľad dokumentu ako vo Worde.
Acrobat Reader. Tento program nemusím predstavovať; používa ho snáď každý. Ja by som rád používal staršiu verziu, ale väčšina dokumentov ktoré sťahujem potrebuje aspoň verziu 6.0.
PDFCreator. Tento malý program dovolí každému tvoriť dokumenty pre Acrobat Reader. Hoci Open Office má túto funkciu zabudovanú, PDFCreator je na nezaplatenie keď chce človek „vytlačiť“ niečo z internetovej stránky alebo e-mailu. Ja ho používam najmä na uchovanie účtov, keď niečo kúpim na internete.
Notepad++. Toto nenahradzuje iba Notepad, ale aj iný softvér ktorý som používal, ako napríklad Allaire HomeSite. Notepad++ rozoznáva takmer štyridsať jazykov, ako napríklad HTML, PHP, C++ a XML. V každom jazyku správne kóduje text v rôznych farbách, má nástroje na kontrolu uzavretých elementov a iné funkcie. Neviem si predstaviť programovať v niečom inom.
Teepad. Treepad je kombinácia textového procesoru a Windows Explorer. Môžete si tu vytvoriť stromovú štruktúru dokumentov a uchovať koľko len chcete textu. Ja používam Treepad ako jednoduchý databázový softvér pre články. Mám niekoľko súborov, každý ma vyše 20MB, a zatiaľ som nezbadal žiadne problémy s rýchlosťou tohto softvéru.
Internet
Opera 9. Firefox sa neustále zlepšuje, ale Opera je ešte stále oveľa rýchlejšia. Používam ju od verzie 5, a doteraz sa nemám na čo sťažovať.
Thunderbird. Donedávna som používal Eudora Light 3.0, ale konečne som našiel e-mailový program, ktorý je rovnako jednoduchý na ovládanie. S kalendárom, ktorý sa dá tiež nainštalovať, je Thunderbird rovnako dobrý ako Outlook.
FileZilla. Toto je jednoduchý, ale veľmi kvalitný FTP program. Často inštalujem nový kód na môj server, a preto si veľmi cením funkciu, ktorá mi umožňuje ostať pasívne pripojený na server aj hodinu či viac.
Skype. Môžem volať zadarmo kdekoľvek v USA, a väčšina mojich priateľov používa Skype aj na chatovanie. Tak ako som musel mať ICQ v deväťdesiatych rokoch a MSN pred piatimi rokmi, teraz musím mať Skype.
Grafika
GIMP. Mám jednu dobrú a jednu zlú správu. Tá dobrá správa je, že GIMP, ktorý je zadarmo, dokonale nahradí Photoshop. Zlá správa je, že na jeho ovládanie treba veľmi pevné nervy. Trvalo mi štvrť roka kým som si na GIMP zvykol, ale teraz naňho nedám dopustiť.
Terragen. Niekto rád hraje Solitaire; ja radšej tvorím trojrozmerné krajinky. Tento softvér je pomerne jednoduchý aj pre začiatočníkov, ale aj po takmer piatich rokoch používania v ňom objavujem nové veci.
Multimédiá
Winamp 2.95. Staršie verzie Winampu sa dajú stiahnuť na Oldversion.com. Verzia 2.95 je dokonalý prehrávač mp3 súborov: je pomerne malý, ale ponúka všetko, čo potrebujem. A ako je zvykom so staršími verziami, „netelefonuje“ svojmu výrobcovi s informáciami o mne.
Exact Audio Copy. Neexistuje lepší nástroj na sťahovanie hudby z CD nosičov. Mal som albumy,ako napríklad ERA II a ERA: The Mass, ktoré odolali všetkým iným programom, ale EAC si s nimi hladko poradil.
Audacity. Toto je softvér na manipuláciu hudobných súborov. Musím sa priznať že ho moc nepoužívam, len niekedy keď musím skombinovať Power Point prezentáciu s hovoreným slovom.
Media Player Classic. Tento video prehrávač nahradil MS Media Player na mojom počítači. Je veľmi malý a rýchly, čo sú funkcie ktoré si cením viac ako pekný interfejs. MPC som nainštaloval spolu s K-Lite Codec Pack, ktorý ponúka všetky potrebné video dekodéry.
Ochrana počítača
AVG Antivirus. Už roky používam AVG, a doteraz som nemal jediný problém s vírusmi. Každý deň dostávam nové definície vírusov, a zatiaľ sa mi nestalo, že by sa vírus prešmykol na môj systém.
Ad-Aware. S Operou a vypnutým JavaScriptom je ťažko nainštalovať spyware, ale radšej mám Ad-Aware, ktoré každý týždeň skontroluje môj počítač a povie mi, že nič škodlivé na ňom nemám.
Iné
7-Zip. Namiesto WinZip alebo WinRar mám tento drobný program, ktorý je zadarmo, veľmi rýchly, otvára zip, rar a tar súbory, a má lepšiu mieru kompresie ako komerčné programy.
DOSBox. Sem-tam sa aj zahrám, a na to tu je DOSBox, emulátor MS-DOSu. Nie je dokonalý, ale umožňuje mi hrať takmer všetky moje hry, ako napríklad Civilization, Warlords, Dungeon Master a Settlers II.
Tak tu to máte. Softvér, za ktorý netreba platiť, ktorý je nainštalovaný na mojom počítači. Neviem si predstaviť mať počítač bez týchto programov, a pravdu povediac, ťažko si viem predstaviť čokoľvek, čo by mi ešte chýbalo.