Víno je naozaj alkoholický nápoj. Kto tvrdil, že nie je, skončil ako alkoholik. Ale je naozaj ušľachtilý nápoj, čo však ekonomickí suchári pokladajú iba za páčivú demagógiu. To, že sa v Biblii víno spomína cca dvestokrát je asi neznabohom z ministerstva financií tiež zbytočné pripomínať.
Spotrebná daň nie je určená výhradne pre alkoholické nápoje. Je to nepriama daň selektívneho charakteru, ktorá sa vzťahuje na vybraný druh tovaru, napríklad na pivo, tabak a tabakové výrobky, lieh, minerálne oleje – benzín a naftu. Cigarety neobsahujú alkohol. Čerta starého je spotrebná daň na alkohol a cigarety ochranou zdravia ľudu pred následkami alkoholizmu a fajčenia. Je uvalená na výrobky, na výrobu ktorých sú relatívne nízke náklady, takže aj zdanením daňou z pridanej hodnoty je ešte možné z nich vyžmýkať ďalšie peniaze. Toto nie je, na rozdiel od tvrdého alkoholu, piva, či cigariet, prípad vína. Pri jeho výrobe, či skôr tvorbe, nedochádza k žiadnemu nadmernému obohacovaniu sa vinárov. Dobré víno sa však rodí vo vinici. Preto ide najmä o pestovateľov hrozna. Jeho pestovanie na severnej hranici je menej výnosnejšie a rizikovejšie ako v teplých oblastiach. Preto zdanenie vína vo Francúzsku by sme nemali brať ako príklad.
Nie, nie som z vinárskej loby. Viem, že aj medzi vinármi sa nájdu podvodníci, čo dovážajú lacné mušty z Maďarska a Talianska a víno z nich vyrobené predávajú ako slovenské. Po zvýšení nákupných cien za hrozno sú aj vinári, čo majú vlastné vinohrady a hrozno v nich vypestované predávajú a víno vyrábajú z lacných muštov dovážaných zo zahraničia. Ďalšie zdanenie len podporí a zvýhodní nekalo podnikajúcich vinárov. A sťaží situáciu vinohradníkov kultivujúcich krajinu, ktorá nám pred očami zarastá náletmi krovísk.
Nie som z vinárskej loby, ale som z konzumentskej loby. Víno si občas vypijem, lebo mierne pitie vína je podľa lekárov zdravé. Vládni úradníci a ekonomickí suchári si ho bez problémov kúpia aj silno zdanené. Ale ten, kto nevie, koľko fortieľa a potu je za výrobou kvalitného vína, nevie ho ani vychutnať.