Štefan Ráchela
Pred 70-timi rokmi sa začala najväčšia tanková bitka na území Slovenska
Dnes je tomu 70 rokov od začatia najväčšej tankovej bitky na území Slovenska. O operácii Südwind sa toho do roku 1989 veľa nenapísalo.
Dnes je tomu 70 rokov od začatia najväčšej tankovej bitky na území Slovenska. O operácii Südwind sa toho do roku 1989 veľa nenapísalo.
Dnes je tomu presne 70 rokov, čo príslušníci Nitrianskej partizánskej brigády prešli frontovú líniu v priestore medzi Orovnicou a Tekovskou Breznicou a spojili sa s vojskami 2. ukrajinského frontu. Prechod rieky Hron si vyžiadal životy 60-tich partizánov. Okolnosti tragickej udalosti dodnes nie sú objasnené.
Ukrajina je slobodná, demokratická krajina. Demokracia nie je ideálne zriadenie, iba ukazuje skutočnú tvár spoločnosti. To je prvý predpoklad pre nápravu.
Kandidatúra Róberta Fica na post prezidenta Slovenskej republiky spôsobila priam hystériu. Aj keď právomoci prezidenta sú značne obmedzené, pri súčasnej parlamentnej prevahe strany SMER--SD vzbudzuje kandidatúra jej predsedu oprávnené obavy. Najsmutnejšie však je, že okrem nenávisti voči Ficovi sa slovenská pravica nedokáže dohodnúť na ničom. Namiesto toho, aby spoločným koordinovaným postupom dala voličovi reálnu alternatívu, zmohla sa len hysterické povyky. Aj počmárané bilboardy s Ficom (počmárané bilboardy pravicových kandidátov som ešte nevidel) svedčia o „kultúre“ časti elektorátu pravičiarov.
Aj pre voľby do orgánov samosprávnych krajov bol zvolený väčšinový volebný systém. Aké problémy to prinesie v Nitrianskom samosprávnom kraji a v Levickom okrese, kde je zhruba 30-percentné zastúpenie maďarskej menšiny, musel predpokladať každý mysliaci človek. Ukázala so to už v prvých voľbách v roku 2001 a potvrdilo v každých nasledujúcich. Skomplikovala sa tým cesta k občianskej spoločnosti.
Ignác Sirka patril k nadšencom sociálnych sietí. Dokázali mu ozvláštniť nudu v robote. V úrade sa nikdy netrhal a na sociálnej sieti mu čas utekal rýchlejšie a príjemnejšie. Najmä s priateľkami si rád „pokecal“ o všetkom medzi nebom a zemou. Doma s manželkou a v úrade s kolegyňami nebolo veľmi o čom. Tak jedno predpoludnie len tak „mlátil prázdnu slamu“ s Ickou. Ani s Ickou nebolo veľmi o čom diskutovať, naozaj len „mlátili prázdnu slamu“, ale vždy lepšie ako s inteligentnou ženou. S takými sú len problémy, ako sa presviedčal Ignác doma.
Po ceste do Mochoviec na slávnostné uvedenie prvého bloku EMO na stopercentný výkon už zďaleka vidíme stúpať z prvých dvoch chladiacich veží oblaky vodnej pary. Neklamný to znak, že prvý blok už vyrába elektrinu. Na odbočke na Nový Tekov nás zastavujú policajti, ktorí rázne ale slušne usmerňujú každého, kto nemá pozvánku na slávnosť. Aj na každej ďalšej križovatke stojí policajná hliadka. Bezpečnostné opatrenia istia, že žiadny narušiteľ nepokazí tento veľký sviatok „atomčíkov“. „Grínpísáci“ nemajú v tento deň šancu.
Školský systém v Slovenskej republike prešiel od roku 1993 viacerými reformnými zmenami. Najvýraznejšie ho však ovplyvnili zmeny po roku 2002, ktoré realizovala pravicová Dzurindova vláda. Boli to zmeny týkajúce sa decentralizácie, zriaďovateľských kompetencií a spôsobu financovania. Tieto pravicové reformy mali okrem sprehľadnenia financovania a efektívnejšieho riadenia podnietiť súťaživosť. Dobré, perspektívne školy mali prežiť a prosperovať, slabé postupne zaniknúť. Na to mali citlivo dohliadať zriaďovatelia. Všetko vyzeralo logické, samé dobré myšlienky. Politici a úradníci však dokážu aj tie najlepšie idey pokaziť.
Zakaždým, keď prejdem Slovenskou bránou do hlbokých karpatských dolín, kde žijú tí najlepší odborníci na slovensko-maďarské vzťahy, dostávam naliehavú otázku: „Tak čo? Maďari poslúchajú? Poslúchajú, reku, poslúchajú, akurát tí čo vstúpili do SNS sa nevpracú do kože a robia neplechu.
Pred 94 rokmi, 1. júna 1919, na Turičnú nedeľu, začali obsadzovať Levice jednotky maďarskej Červenej armády, ktoré postúpili od Šiah. Malé jednotky československej brannej moci ustúpili bez boja. Ešte dva dni predtým boli evakuované československé úrady, ani nie po piatich mesiacoch od obsadenia mesta československým vojskom (21. januára).
Oznámenie o opätovnom vytvorení "Slovenskej koalície" pre voľby do samosprávnych krajov v Nitrianskom kraji vyvolalo vlnu rozhorčenia a diskusie plné emócií na všetkých fórach. Dnes podpísali koaličnú zmluvu zástupcovia SMER-SD a KDH. Keďže SDKÚ-DS odmieta podporiť spoločného kandidáta Milana Belicu, dali mu partneri dva týždne na rozmyslenie. Pre pochopenie situácie sa musíme vrátiť 12 rokov dozadu, pred prvé voľby do samosprávnych krajov.
November 1989 sa pomaly stráca v hmlách. Len niekoľko pamätníkov ešte na výročie zanovito zapaľuje sviečky na levickom Námestí hrdinov. Tie isté tváre rok čo rok. Nezaškodí si však pripomenúť, ako to bolo, lebo človek je tvor zábudlivý. Aj mladým ľuďom nezaškodí poznať pohľad priameho účastníka.
Dnes, 14. augusta, uplynulo 83 rokov od obsadenia Petržalky československým vojskom a pripojenia k Československu. Túto udalosť si už nikto nepripomína. Lebo onej len málokto vie. Takéto udalosti si však treba pripomínať. Možno lepšie pochopíme súčasnosť.
Aby som bol konkrétny: čítam knihu spomienok vynikajúceho rakúskeho spisovateľa Stefana Zweiga Svet včerajška a počúvam „cédéčko“ vynikajúceho českého pesničkára Jaromíra Nohavicu Divné století. A sadá na mňa nostalgia za koncom 19. storočia, keď ľudia ešte verili tradičným hodnotám, keď Európa po stáročiach vojen našla krehkú stabilitu, keď Rakúsko-Uhorsko - zväzok malých národov pod vedením cisára z rodu Habsburgovcov bolo hrádzou medzi Ruskom a Nemeckom. Habsburgovci dokázali udržať na uzde malé národy v strede Európy, aby sa navzájom nevykynožili – Maďari a slovanské národy v Uhorsku, Poliaci, Rusíni a Ukrajinci v Haliči, južní Slovania medzi sebou na Balkáne, udržať z hlbín Transylvánie večne sa búriacich Maďarov i sudetských Nemcov nasiaknutých veľkonemectvom.
Kauza Gorila odhalila to, čo sa dalo tušiť. Že výkonná moc na Slovensku nie je subjektom, ale iba objektom diania.Je tomu tak od samotného vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
Prepojenie politických špičiek a vplyvných finančných skupín, ktoré odhalilo prevalenie sa kauzy Gorila nie je špecialitou postkomunistických krajín a už tobôž nie malého, prispatého Slovenska, ako sa to často konštatuje. Deje sa tak všade. Kapitalizmus proste dospel do štádia, keď moc silných finančných skupín začína ovplyvňovať chod štátov. Je to veľmi nebezpečný trend. Kapitalizmus je požehnaním a prekliatím demokracie súčasne. História nás učí, že sloboda podnikať je hnacím motorom pokroku, na druhej strane ľudská nenažranosť po čase dovedie ľudstvo na pokraj záhuby. Uvedomuje si to aj Hnutie Obsaďte Wall Street.
Azda najväčšou vymoženosťou Novembra 89 mal byť právny štát. Dnes sa presviedčame, že ľudská vynaliezavosť nepozná hranice, a tak v našom právnom štáte je najdôležitejšie mať každé svinstvo správne právne ošetrené. A k tomu treba mať veľa peňazí a silný žalúdok. Názornou ukážkou je štrajk lekárov v réžii Lekárskeho odborového zväzu.
Kapitalizmus doviedol demokraciu do štádia, keď už slobodné voľby prestali byť súťažou myšlienok – zápasom medzi konzervativizmom, socializmom a liberalizmom, ale sa zvrhli na zápas silných záujmových skupín o moc v štáte. Zjednodušene sa dá povedať, že v USA sú prezidentské voľby o tom, či bude štát riadiť zbrojárska loby alebo farmaceutická loby, na Slovensku sú zase parlamentné voľby o tom, či bude pri koryte Penta alebo JT. Nové finančné a hospodárske zoskupenia sa snažia vkliniť medzi nich.
Nápad zaťažiť víno spotrebnou daňou láka úradníkov z ministerstva financií a ekonomických suchárov ako spôsob dokŕmiť nenažratú štátnu byrokratickú hydru. Nedáva im spávať fakt, že víno má ako jediné z alkoholických nápojov výnimku.
V súvislosti s možnou privatizáciou nemocníc zaznievajú iba dva úplne protichodné názory: buď že to bude znamenať pre pacienta katastrofu, alebo že zažije v sprivatizovanej nemocnici raj na zemi. Situácia však vôbec nie je taká jednoznačná.