Štefan Ráchela
Pred 70-timi rokmi sa začala najväčšia tanková bitka na území Slovenska
Dnes je tomu 70 rokov od začatia najväčšej tankovej bitky na území Slovenska. O operácii Südwind sa toho do roku 1989 veľa nenapísalo.
Dnes je tomu 70 rokov od začatia najväčšej tankovej bitky na území Slovenska. O operácii Südwind sa toho do roku 1989 veľa nenapísalo.
Dnes je tomu presne 70 rokov, čo príslušníci Nitrianskej partizánskej brigády prešli frontovú líniu v priestore medzi Orovnicou a Tekovskou Breznicou a spojili sa s vojskami 2. ukrajinského frontu. Prechod rieky Hron si vyžiadal životy 60-tich partizánov. Okolnosti tragickej udalosti dodnes nie sú objasnené.
Chcel by som vzdať hold kapitalizmu. Sila slobodného ducha nakoniec predsa zvíťazila. Tak, ako tráva prerazí cez vrstvu asfaltu či betónu, porazila podnikavosť ľudského ducha všetky totalitné režimy. Kapitalizmus víťazí na všetkých frontoch. Aj na Slovensku.
Ukrajina je slobodná, demokratická krajina. Demokracia nie je ideálne zriadenie, iba ukazuje skutočnú tvár spoločnosti. To je prvý predpoklad pre nápravu.
Kandidatúra Róberta Fica na post prezidenta Slovenskej republiky spôsobila priam hystériu. Aj keď právomoci prezidenta sú značne obmedzené, pri súčasnej parlamentnej prevahe strany SMER--SD vzbudzuje kandidatúra jej predsedu oprávnené obavy. Najsmutnejšie však je, že okrem nenávisti voči Ficovi sa slovenská pravica nedokáže dohodnúť na ničom. Namiesto toho, aby spoločným koordinovaným postupom dala voličovi reálnu alternatívu, zmohla sa len hysterické povyky. Aj počmárané bilboardy s Ficom (počmárané bilboardy pravicových kandidátov som ešte nevidel) svedčia o „kultúre“ časti elektorátu pravičiarov.
Napriek tomu, že 20. storočie bolo preplnené veľkými tragédiami, len máloktorá krajina ich zažila toľko, čo Ukrajina. Pripomeňme si aspoň niektoré.
Aj pre voľby do orgánov samosprávnych krajov bol zvolený väčšinový volebný systém. Aké problémy to prinesie v Nitrianskom samosprávnom kraji a v Levickom okrese, kde je zhruba 30-percentné zastúpenie maďarskej menšiny, musel predpokladať každý mysliaci človek. Ukázala so to už v prvých voľbách v roku 2001 a potvrdilo v každých nasledujúcich. Skomplikovala sa tým cesta k občianskej spoločnosti.
Zaujal ma stĺpček “Slová” od Ľubomíra Feldeka v jednom z našich denníkov, v ktorom vyzýval za zachovanie krás slovenčiny. Nemali by sme zabúdať, že k slovenčine patria aj nárečia. Už poldruha storočia zápasia slovenskí jazykovedci s nárečiami za tú našu spisovnú slovenčinu. Našťastie sa im nepodarilo ich zúrivý boj úplne vyhrať. Bola by ich škoda (tých nárečí). Majú svoj pôvab a sú situácie, keď sa vyslovene žiada použiť nárečie.
Ignác Sirka patril k nadšencom sociálnych sietí. Dokázali mu ozvláštniť nudu v robote. V úrade sa nikdy netrhal a na sociálnej sieti mu čas utekal rýchlejšie a príjemnejšie. Najmä s priateľkami si rád „pokecal“ o všetkom medzi nebom a zemou. Doma s manželkou a v úrade s kolegyňami nebolo veľmi o čom. Tak jedno predpoludnie len tak „mlátil prázdnu slamu“ s Ickou. Ani s Ickou nebolo veľmi o čom diskutovať, naozaj len „mlátili prázdnu slamu“, ale vždy lepšie ako s inteligentnou ženou. S takými sú len problémy, ako sa presviedčal Ignác doma.
Po ceste do Mochoviec na slávnostné uvedenie prvého bloku EMO na stopercentný výkon už zďaleka vidíme stúpať z prvých dvoch chladiacich veží oblaky vodnej pary. Neklamný to znak, že prvý blok už vyrába elektrinu. Na odbočke na Nový Tekov nás zastavujú policajti, ktorí rázne ale slušne usmerňujú každého, kto nemá pozvánku na slávnosť. Aj na každej ďalšej križovatke stojí policajná hliadka. Bezpečnostné opatrenia istia, že žiadny narušiteľ nepokazí tento veľký sviatok „atomčíkov“. „Grínpísáci“ nemajú v tento deň šancu.
Školský systém v Slovenskej republike prešiel od roku 1993 viacerými reformnými zmenami. Najvýraznejšie ho však ovplyvnili zmeny po roku 2002, ktoré realizovala pravicová Dzurindova vláda. Boli to zmeny týkajúce sa decentralizácie, zriaďovateľských kompetencií a spôsobu financovania. Tieto pravicové reformy mali okrem sprehľadnenia financovania a efektívnejšieho riadenia podnietiť súťaživosť. Dobré, perspektívne školy mali prežiť a prosperovať, slabé postupne zaniknúť. Na to mali citlivo dohliadať zriaďovatelia. Všetko vyzeralo logické, samé dobré myšlienky. Politici a úradníci však dokážu aj tie najlepšie idey pokaziť.
Zakaždým, keď prejdem Slovenskou bránou do hlbokých karpatských dolín, kde žijú tí najlepší odborníci na slovensko-maďarské vzťahy, dostávam naliehavú otázku: „Tak čo? Maďari poslúchajú? Poslúchajú, reku, poslúchajú, akurát tí čo vstúpili do SNS sa nevpracú do kože a robia neplechu.
Pred 94 rokmi, 1. júna 1919, na Turičnú nedeľu, začali obsadzovať Levice jednotky maďarskej Červenej armády, ktoré postúpili od Šiah. Malé jednotky československej brannej moci ustúpili bez boja. Ešte dva dni predtým boli evakuované československé úrady, ani nie po piatich mesiacoch od obsadenia mesta československým vojskom (21. januára).
Oznámenie o opätovnom vytvorení "Slovenskej koalície" pre voľby do samosprávnych krajov v Nitrianskom kraji vyvolalo vlnu rozhorčenia a diskusie plné emócií na všetkých fórach. Dnes podpísali koaličnú zmluvu zástupcovia SMER-SD a KDH. Keďže SDKÚ-DS odmieta podporiť spoločného kandidáta Milana Belicu, dali mu partneri dva týždne na rozmyslenie. Pre pochopenie situácie sa musíme vrátiť 12 rokov dozadu, pred prvé voľby do samosprávnych krajov.
Jeden zo sviatkov, ktoré k nám prišli z Ameriky a uchytili sa, je Svätý Valentín - Deň zaľúbených. A tak namiesto februárového víťazstva pracujúceho ľudu slávime februárové víťazstvo lásky. Červené päťcípe hviezdy nahradili červené srdiečka. Veľmi dobrý sviatok. A potrebný. Na konci zimy, keď zásob vitamínov už ubúda, aj hormóny už poslabšie pracujú, nezaškodí si pripomenúť, že existuje aj čosi také ako láska. Najmä keď okolo seba vidíme toľko nenávisti.
Patrím ku generácii, ktorá dostala vyžrať od všetkých vymožeností modernej vedy a techniky. Začalo sa všetkých živočíšnych parazitov ničiacim DDT (dichlórdifenyltrichlóretánom). Používal sa všade. Až neskôr sa zistilo, aké je to svinstvo. A potom začali nachádzať jeho zvyšky v ľadovcoch v Arktíde a Antarktíde. Ďalším hitom bol tetracyklín, ktorý mal ničiť všetky škodlivé mikroorganizmy (najistejšie ničil ľudské zuby). Nahradili ho modernejšie antibiotiká, ktoré sa zdali byť liekom na všetko a lekári ich predpisovali ako na bežiacom páse.
Igor Chlad oblažený koštovkou mladých vín vyšiel z hajloku na svieži, mrazívý vzduch decembrovej noci. Koštujúc božský mok z tohtoročnej úrody zabudol na ťaživé problémy života v ranom kapitalizme. Kráčajúc nocou k rozsvietenému mestu žiadalo sa mu vzlietnuť. Voľakedy, pred 25-timi rokmi. mu to išlo, keď Tónovi Hykischovi pózoval. Ale to mal takmer o 30 kilogramov menej.
Dostala sa mi do rúk ľúbostná korešpondencia spred 90-tich rokov. No, ľúbostná... Určite nie v súčasnom zmysle slova. Veľmi jednoduché, ale vrúcne, krásne a dojímavé vyznania medzi dvoma mladými ľuďmi. Krásne čítanie. Nedá mi nezverejniť úryvok z jedného listu 26-ročného Jána o desať rokov mladšej Izke. Ján bol už zrelý muž s bohatými životnými skúsenosťami. Ako študent gymnázia v Banskej Bystrici dobrovoľne narukoval s ostatnými spolužiakmi na front bojovať za cisára pána. Na východnom fronte padol do zajatia, potom sa prihlásil do československých légií, prešiel transsibírskou anabázou a do vlasti sa vrátil cez Vladivostok v júni 1920. V roku 1922 sa zaľúbil do o 10 rokov mladšej Izky. Tu je teda úryvok z jedného listu.
November 1989 sa pomaly stráca v hmlách. Len niekoľko pamätníkov ešte na výročie zanovito zapaľuje sviečky na levickom Námestí hrdinov. Tie isté tváre rok čo rok. Nezaškodí si však pripomenúť, ako to bolo, lebo človek je tvor zábudlivý. Aj mladým ľuďom nezaškodí poznať pohľad priameho účastníka.
Dnes, 14. augusta, uplynulo 83 rokov od obsadenia Petržalky československým vojskom a pripojenia k Československu. Túto udalosť si už nikto nepripomína. Lebo onej len málokto vie. Takéto udalosti si však treba pripomínať. Možno lepšie pochopíme súčasnosť.