S dobrákmi sú problémy

Dobrý človek - hotové nešťastie,” - hovorí sa v Kozárovciach. V Rykynčiciach sa zasa hovorí: “Dobrý človek - hotovô nešťasťja.” História, ale i súčasnosť, dávajú tejto ľudovej múdrosti Tekova a Hontu za pravdu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Keď ste v deväťdesiatych rokoch minulého storočia prišli na stretnutie s podnikateľmi, uvideli ste tam samých čudných ľudí. “Ani z očú im dobré nehľadí” - povedal by Kozárovčan. “Fain človek je tu úzkoprifilovo zbožja,” - povedal by Rykynčičan. Nuž, roztáčať zahrdzavené koleso kapitalizmu nemohli veru dobráci.

V časoch, keď sa u nás rodil kapitalizmus, rozhodli sa niektorí zamestnanci štátnej firmy, ktorá bola pred zánikom, podnikať. Založili eseročku. Keďže všetci z nich boli bývalí komunisti, potrebovali medzi seba aspoň jedného bývalého nekomunistu. Preto oslovili Bándyho a pozvali ho na prvé stretnutie budúcich spoločníkov. Tam budúci konateľ predniesol návrh, že všetko, čo v tom roku urobili, si dajú ešte raz zaplatiť štátnej firme ako výkony eseročky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Chlapi, ale veď to je zlodejina! - ozval sa dobrý človek Bándy, v ktorom sa ozvali hlboko vštepené prvky kresťanskej výchovy.

- Chlapi, toho debila nám bol čert dlžen! - skonštatoval budúci konateľ spoločnosti, keď Bándy odišiel.

Aj ostatní budúci členovia eseročky, bývalí komunisti, boli síce kresťania, absolvovali náboženstvo, niektorí aj miništrovali, ale život - socializmus i kapitalizmus, ich poučil, že s dobrotou to neslobodno preháňať.

Budúci spoločníci si potom vyhliadli iného budúceho spoločníka - bývalého nekomunistu Slava. Aj Slavo bol síce kresťan, ale u neho neboli prvky kresťanskej výchovy tak hlboko vštepené. Stal sa z neho plnohodnotný úspešný spoločník. Spomínaná eseročka už 15 rokov úspešne funguje na našom prekvitajúcom ranokapitalistickom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Keby boli spoločníci prijali výčitku dobrého človeka Bándyho a boli by peniaze nechali štátu, bola by si ich privlastnila dáka iná vznikajúca eseročka, alebo by ich bol prešustroval štát na prikŕmenie svojej nenásytnej byrokratickej hydry. Takto ich úspešne točia na našom peňažnom trhu naši “žraloci”. A z daní, čo zaplatia sa ujde aj nenásytnej štátnej byrokratickej hydre.

Najbohatší človek novodobej histórie John D. Rockefeller nebol žiadny dobrák. Začínal v divokom americkom kapitalizme 19. storočia s “gumovými” pravidlami obchodu. A v biznise nepoznal zľutovania. Počúvol však svojho poradcu duchovného Fredericka T. Gatesa, keď mu povedal: Pán Rockefeller, váš majetok sa nabaľuje ako lavína. Musíte ho distribuovať rýchlejšie než rastie. Ak nie, rozdrví vás, vaše deti aj deti vašich detí. V “Big Rockovi” sa ozvali hlboko vštepené prvky náboženskej výchovy a v rámci filantropie začal podporovať hlavne školstvo a lekársky výskum, ale i umenie. Pre všetkých konzervatívnych pravičiarov by mal byť mottom jeho odkaz: “Verím, že je náboženskou povinnosťou získať všetky peniaze, čo len môžeš, férovo a čestne, nechať si všetko, čo môžeš, a rozdať všetko, čo môžeš.”

SkryťVypnúť reklamu

V čase najväčšieho boja o Standard Oil sa “Veľký Rock” psychicky zosypal, prišiel o vlasy i obočie. Napriek tomu sa zozbieral a prežil ešte štyri plodné desaťročia. Dožil sa 97 rokov a aj jeho potomkovia sa dožili požehnaného veku.

Štefan Ráchela

Štefan Ráchela

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skeptik s kritickým myslením. Zoznam autorových rubrík:  FejtónySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

320 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu