Každý môže byť v TOP správe televízneho spravdajstva

Čoraz častejšie sa hlavnými udalosťami televízneho spravodajstva stávajú surové vraždy, lúpežné prepadnutia či vlámania  spôsobené bezdomovcami či inými skrachovanými jedincami z okraja spoločnosti. Človiečik sediaci pred televíznou obrazovkou si už zvykol na krv v správach, ale podvedome sa zvedavo, bažiac po krvi, pred ňu usádza každodenne znova. Jeho zhnusenie je stále väčšie. Najradšej by bol, aby sa obnovil trest smrti a popravy, aby sa vykonávali verejne. Pověšte ho vejš, ať se houpá! - by si schuti zaspieval.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V každej slovenskej dedine či meste žije komunita ľudí, ktorí padajú stále hlbšie, mravy sú stále drsnejšie, správanie zvlčilejšie. Je len otázkou času, keď niekto z nich spácha nejaký strašný zločin. A vôbec to nemusia byť Rómovia. V takýchto komunitách prekvitá alkoholizmus, niekedy aj tvrdšie drogové závislosti. Väčšinová, normálna komunita sa na nich pozerá s opovrhnutím. 

Pritom nie každý sa do takejto spoločnosti narodil, ako sa to stalo Rómom v rómskych osadách. Mnohí žili úplne normálne, ale postupne sa zosúvali, keď prišli o prácu, alebo ich postihlo iné nešťastie. Nevolali o pomoc, lebo aj tak by ich nikto nepočúval. Na väčšinovú spoločnosť zanevreli. Nie každý bol v správnom čase na správnom mieste, ako politickí nominanti či tí, čo dostávali mestské byty za babku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z väčšiny z nich sa stávajú alkoholici. Čím padajú nižšie, častejšie sa stávajú pacientmi rýchlej zdravotnej pomoci a nemocníc. Zdravotníci sú z nich zhnusení a zúfalí. Alkoholizmus je však choroba, alkoholik je pacient. A mimochodom, keby sa všetci alkoholici išli dať liečiť, tento štát skrachuje.

Chcelo by to rozbehnúť mravčiu sociálnu prácu, zachrániť aspoň deti z okraja spoločnosti. Vlani bola na to aj príležitosť. Rok 2010 vyhlásila Európska únia za Rok chudoby. Na Slovensku sme si to ani nevšimli. Veď je kríza a v kríze sa najľahšie uťahuje opasok chudobným. Takže ľudí na okraji spoločnosti pribúda, pribúda aj zločinnosť v týchto komunitách.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem redaktorov televízneho spravodajstva sú ľudia zo sociálne vylúčených komunít vďačnou klientelou aj pre policajtov. Vraha, lúpežníka či zlodeja z týchto komunít vypátrajú spravidla do 24, najneskôr do 48 hodín. Nebyť takéhoto zločinu, zostal by iba organizovaný zločin a policajné štatistiky by vypadali zúfalo. Aj súdom vylepšujú štatistiku. Súdne konania s „neorganizovanými zločincami“ sú spravidla hladké a rýchle.

My, čo nie sme chránení múrmi, kamerami, nevypúšťame na noc hladných rotvajlerov, sme potenciálnymi obeťami „neorganizovaného“ zločinu. Tí ostatní, čo boli v správnom čase na správnom mieste sú potenciálnymi obeťami organizovaného zločinu. Každý môže byť v TOP správe televízneho spravodajstva.

Štefan Ráchela

Štefan Ráchela

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skeptik s kritickým myslením. Zoznam autorových rubrík:  FejtónySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

235 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu