Trianon rozpútava vášne, zahmlieva rozum

Výročie Trianonu opäť rozpútalo vášne (a zahmlievalo rozum). V správach slovenských médií a v komentároch slovenských publicistov sa donekonečna opakovalo: Maďari prišli Trianonom o dve tretiny územia. Je to hlúposť. Po takmer tisícročnom spolužití nebolo možné určiť, čo patrí Maďarom, čo Slovákom (Rumunom, Chorvátom, Srbom, Rusínom...). A Uhorsko určite nepatrilo len Maďarom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Uhorsko vzniklo ako mnohonárodnostný štát. V 19. storočí sa začalo budovať ako jednotný štát podľa vzoru Francúzska. Aj Francúzsko vzniklo z mnohých etník, ktoré sa buď prispôsobili, alebo boli proste vykynožené. Francúzi to stihli skôr ako unikol z fľaše džin nacionalizmus. Dnes je Francúzsko svetovou veľmocou a nikto sa nezamýšľa nad osudom zaniknutých etník. A Francúzi sa čudujú problémom s menšinami v strednej Európe.
Motorom myšlienky jeden Boh, jeden národ bol vznikajúci kapitalizmu. Štát s jedným štátnym jazykom, s občanmi jednej národnosti sa ľahšie, jednoduchšie spravuje. Preto boli nositeľmi maďarizácia aj Židia, hybná sila rozvíjajúceho sa kapitalizmu. Aj väčšina podnikateľov slovenského pôvodu prijala myšlienku jednotného Uhorska. Z pragmatických dôvodov. Také Uhorsko malo mnoho praktických výhod. Okrem toho mohlo byť mocné Uhorsko hrádzou medzi rozpínavými Nemcami a Rusmi. 
Aj napriek démonu nacionalizmu sa myšlienku veľkého Uhorska darilo celkom úspešne realizovať. Rakúsko-Uhorsko nebol žiaden žalár národov, ako to tvrdia komunisti a nacionalisti. Keby neboli nenažranci vohnali staručkého cisára do vojny, mohlo dopadnúť inak. Ale vojnu chceli kapitalisti všade, málilo sa im zarábať pomaly, ale iste. Na vojnu sa chystali všetci, problém bol v tom, že víťazi chceli porazených potupiť, zničiť. Vypuknutie ďalšej vojny bola iba otázkou času.
Vytýčiť spravodlivé hranice štátov vznikajúcich na troskách c.k. monarchie nebolo možné. O ich vytýčení rozhodovali víťazi. Na haniciach Československa mal zásluhu najmä český nacionalista Edward Beneš, starý lišiak. Oklieštil rovnako Rakúsko i Maďarsko, prispôsobil hranice uceleným železničnej sietiam. Ale hájil predovšetkým české záujmy, resp. záujmy českých podnikateľov. 
Maďari, celkom pochopiteľne, cítia Trianon ako národnú traumu. Osobne mi vadí, že nepripúšťajú svoj podiel viny. A tiež mi prekáža, že si urobili z maďarstva najvyššiu hodnotu človečenstva. A Viktor Orbán sa to snaží využiť. Mimochodom, pamätíte si ho, ako priletel po „nežnej“ do Prahy? V dlhom koženom kabáte, vlasy po plecia, brada po prsia. Maďarský liberál. Dnes je z neho ulízaný maďarský konzervatívec. Takúto vývrtku urobili maďarskí liberáli aj v roku meruôsmom. Teraz ide o to, aby sa Maďari z Trianonu poučili. Lebo národ, ktorý sa z dejín nepoučí, si ich musí zopakovať.

Štefan Ráchela

Štefan Ráchela

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Skeptik s kritickým myslením. Zoznam autorových rubrík:  FejtónySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

235 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu