Uhorsko vzniklo ako mnohonárodnostný štát. V 19. storočí sa začalo budovať ako jednotný štát podľa vzoru Francúzska. Aj Francúzsko vzniklo z mnohých etník, ktoré sa buď prispôsobili, alebo boli proste vykynožené. Francúzi to stihli skôr ako unikol z fľaše džin nacionalizmus. Dnes je Francúzsko svetovou veľmocou a nikto sa nezamýšľa nad osudom zaniknutých etník. A Francúzi sa čudujú problémom s menšinami v strednej Európe.
Motorom myšlienky jeden Boh, jeden národ bol vznikajúci kapitalizmu. Štát s jedným štátnym jazykom, s občanmi jednej národnosti sa ľahšie, jednoduchšie spravuje. Preto boli nositeľmi maďarizácia aj Židia, hybná sila rozvíjajúceho sa kapitalizmu. Aj väčšina podnikateľov slovenského pôvodu prijala myšlienku jednotného Uhorska. Z pragmatických dôvodov. Také Uhorsko malo mnoho praktických výhod. Okrem toho mohlo byť mocné Uhorsko hrádzou medzi rozpínavými Nemcami a Rusmi.
Aj napriek démonu nacionalizmu sa myšlienku veľkého Uhorska darilo celkom úspešne realizovať. Rakúsko-Uhorsko nebol žiaden žalár národov, ako to tvrdia komunisti a nacionalisti. Keby neboli nenažranci vohnali staručkého cisára do vojny, mohlo dopadnúť inak. Ale vojnu chceli kapitalisti všade, málilo sa im zarábať pomaly, ale iste. Na vojnu sa chystali všetci, problém bol v tom, že víťazi chceli porazených potupiť, zničiť. Vypuknutie ďalšej vojny bola iba otázkou času.
Vytýčiť spravodlivé hranice štátov vznikajúcich na troskách c.k. monarchie nebolo možné. O ich vytýčení rozhodovali víťazi. Na haniciach Československa mal zásluhu najmä český nacionalista Edward Beneš, starý lišiak. Oklieštil rovnako Rakúsko i Maďarsko, prispôsobil hranice uceleným železničnej sietiam. Ale hájil predovšetkým české záujmy, resp. záujmy českých podnikateľov.
Maďari, celkom pochopiteľne, cítia Trianon ako národnú traumu. Osobne mi vadí, že nepripúšťajú svoj podiel viny. A tiež mi prekáža, že si urobili z maďarstva najvyššiu hodnotu človečenstva. A Viktor Orbán sa to snaží využiť. Mimochodom, pamätíte si ho, ako priletel po „nežnej“ do Prahy? V dlhom koženom kabáte, vlasy po plecia, brada po prsia. Maďarský liberál. Dnes je z neho ulízaný maďarský konzervatívec. Takúto vývrtku urobili maďarskí liberáli aj v roku meruôsmom. Teraz ide o to, aby sa Maďari z Trianonu poučili. Lebo národ, ktorý sa z dejín nepoučí, si ich musí zopakovať.
11. jún 2010 o 08:07
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 123x
Trianon rozpútava vášne, zahmlieva rozum
Výročie Trianonu opäť rozpútalo vášne (a zahmlievalo rozum). V správach slovenských médií a v komentároch slovenských publicistov sa donekonečna opakovalo: Maďari prišli Trianonom o dve tretiny územia. Je to hlúposť. Po takmer tisícročnom spolužití nebolo možné určiť, čo patrí Maďarom, čo Slovákom (Rumunom, Chorvátom, Srbom, Rusínom...). A Uhorsko určite nepatrilo len Maďarom.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(53)