Vlastné piesočky.
Po 15 rokoch stagnácie a udržiavania statusu quo vo verejnej správy na Slovensku máme na stole viaceré stanoviská a podklady. Zásadné postoje sú tak rozporné, že momentálne neexistuje sila (tá politická), ktorá sa do tohto komplikovaného údelu pustí.
ZMOS zásadne odmieta zlučovanie obcí, bojí sa straty identity obce. Je na zváženie pre koho a akú identitu chcú zachovať. Obce s desiatkou občanov nad 65 rokov bez zabezpečenia základných služieb, sú jednoducho nefunkčné. Vedia to aj volení predstavitelia, ktorí tieto pozície zastávajú skôr ako dobrovoľnícku aktivitu, než službu občanovi.
Únia miest chce vytvoriť mestské regióny, no keď sa pozrieme na príklady zo zahraničia, zistíme, že do tejto kategórie budú spadať 2 územia na Slovensku: Bratislava a Košice.
SK8 chce prebrať kompetencie štátu v regióne, čím sa dostáva do sporu so štátom, ktorý sa tvári, že okresné úrady sú pomyselnou predĺženou rukou štátu v regióne.
Ministerstvo vnútra za zatvorenými dverami pripravuje "akúsi" reformu, ktorú na facebooku odprezentovali vetou:
"Členovia komisie uvítali odborný a apolitický prístup pri spracovaní výstupov, ktorých konzistentnosť vychádzala z využitia objemných dát a overených vedeckých metód."
Čo to ale znamená?
Aj laikovi je zrejmé, že výsledkom nebude žiaden posun. Žiadna reforma.
Reforma, ktorú potrebujeme zasiahne do všetkých sfér spoločnosti. Zmeniť musíme komunálnu aj krajskú samosprávu, štátnu správu s jej predĺženou rukou štátu v regióne.
Zaslúžime si profesionálnu štátnu správu a decentralizovanú samosprávu.
Obmedzí sa vplyv neodborných politických zásahov. Tých sme v poslednej dobe častými svedkami. Faktom je, že mnohé malé malé obce, do 2000 obyvateľov, v lepšom prípade stagnujú, v horšom upadajú a klesá im počet obyvateľov. V stave, keď majú všetky samosprávy rovnaké povinnosti, je tento stav neudržatelný finančne, materiálne a ani personálne.
Riadenie takejto komplexnej reformy si vyžaduje silnú politickú vôľu a sústredenie odborníkov na verejnú správu pod nezávislú (od politických nominácií) inštitúciu.
Cieľom je:
- vytvorenie väčších samosprávnych orgánov na všetkých úrovniach samosprávy
- decentralizácia kompetencií na miestnej a regionálnej úrovni
- vytvorenie funkčného systému viacúrovňovej spolupráce: štát <-> kraj <-> obec/mesto
- zmena financovania samospráv s cieľom zlepšenia fiškálnej samostatnosti a zavedenie vyrovnávacích mechanizmov
- zlepšiť účinnosť interných a externých auditov a kontrol
- podporiť spoluprácu medzi samosprávami
Dosiahnutie týchto cieľov je nemožné, pokým každý z vyššie spomenutých aktérov vníma len svoju pozíciu a nie verejnú správu ako jeden celok poskytujúci služby občanom. Prvý krok je brániť zmenám na vlastné politické účely.