Kalendár
Sumeri bolijednou z prvých spoločností, ktoré sa dajú nazvať civilizáciou. Vyvinuliklinové písmo, odlievanie bronzu, umelé zavlažovanie a mnohé inétechnológie. No jeden z rozhodujúcich objavov predstavuje sumerskýkalendár a meranie času. Napadlo vás už, prečo má minúta 60 sekúnd, hodina 60minút, deň 24 hodín a rok 12 mesiacov? Nuž je to preto, lebo sumeripoužívali 6-kovú sústavu (čísla vyjadrovali v šiestich symboloch namiestonašich desiatich). Časové jednotky teda vyjadrili v násobkoch šestkya toto rozdelenie sa zachovalo až dodnes.
Lúčová zbraň
Kde by bola dnesEurópa bez gréckej civilizácie? Antická filozofia, matematika a geometriaboli akceptované ešte dlho po zániku starovekých gréckych štátov. Pre tentočlánok som si vybral objav antického mysliteľa Archimeda. Podľa legiend použilpri obrane Syrakúz pred Rimanmi sériu zrkadiel (alebo vyleštených platní),ktorými dokázal sústrediť slnečné lúče a zapáliť tak rímsku flotilu.Dodnes sa vedú diskusie, či je takáto zbraň vôbec skonštruovateľná, ale už samotná existencia tejto legendy vravío vysokej technickej úrovni starovekých Grékov.
Grécky oheň
Byzantská ríša sapokladala v stredoveku za nositeľku rímskej a gréckej tradície.Bohužiaľ mala tú smolu, že sa ocitla medzi dvoma mlynskými kameňmi.Z jednej strany tlačená Arabmi a inými moslimskými národmi,z druhej strany kresťanská Európa so svojimi križiackymi výpravami. Ríšaby dávno zanikla nebyť jedného geniálneho vynálezu. Grécky oheň – jednaz najobávanejších zbraní stredoveku. Podľa svedectiev sa nedal uhasiťvodou (dokonca vraj dokázal horieť istý čas aj pod vodou) a bol úspešnepoužívaný najmä v námorných bitkách. Na lodiach sa používal ako plameňomet,na súši sa vrhal katapultmi, alebo ako ručné granáty. Svedectvá križiakovvraveli, že keď začali páliť katapulty s gréckym ohňom, jedinou obranoubolo kľaknúť si a modliť sa. Tajomstvo ohňa bolo dobre stráženéa zaniklo spolu s Byzantskou ríšou. Dodnes sa nevie, z akýchzložiek sa táto zbraň skladala.
Ďalšiecivilizácie sa snažili preberať technológie od svojich vyspelejších susedov,a to s väčším, či menším úspechom. Známy je napríklad príbeh prvýchslnečných hodín v Ríme. Tieto hodiny boli korisťou z vojnovej výpravyproti Sicílii (ovládanej Féninčanmi) a boli umiestnené na hlavné námestie.Až o storočie neskôr sa zistilo, že pre odlišnú geologickú dĺžkua šírku ukazujú nesprávny čas. Zaujímavý bol tiež prvý pokus európskych panovníkovnahradiť rímske počítanie arabskou matematikou. Arabské knihy boli preloženédoslovne, teda aj arabské číslice boli nahradené rímskymi. Počítacie postupyopísané v knihe týmto stratili všetok zmysel a celé príručka bolanepoužiteľná.
Mnoho civilizáciízaniklo v čase, spolu so svojimi vynálezmi. V čom je teda tá našaodlišná? Prečo práve teraz prežíva veda taký rozvoj? Odpoveď jev komunikáciách. Parný stroj a neskôr benzínový motor umožnili rýchluprepravu. Telegraf, telefón a televízia dovolili rýchlo zdieľať informácie. Uvedomme si preto, aký obrovskývýznam má dnešná mobilná komunikácia a internet, a to nielen prejednotlivca, ale aj pre celú spoločnosť.