(hore)rost(červený) Salisburskej (postup)iny v južnom Anglicku sa týči veľkolepý mega(svietiť)ický kruh z obrovských ka(mužský)ných kvádrov - Stonehenge. Necelých 13 kilo(stretnúť sa)rov od mesta Salisbury. Mimochodom, tu sa nachádza jedna z najkrajších ka(čechrať)rál v Anglicku, (pošta)avená p(červeň) 700 rokmi. (10)to jej vek úplne vy(krvácať)ne pri porovnaní s od(musel)ovaným vekom obrovských kameňov Stonehenge. (drobček)o monu(muži)tálne dielo našich p(krvavý)kov spája mladšiu dobu ka(ľudia)nú so (hviezda)šou dobou bronzovou.
Je pravda, že dnes mož(nie) vidieť len (skala)zo z pôvodnej stavby, väčšia polovica sa dávno zrú(sezam)a, alebo jednoducho zmizla. So stavbou sa začalo asi okolo roku roku 2800 p(ryšavý) našim le(vrchol)očtom. Asi v roku 2100 pred n. l. sem dopravili, ktovie ako, z (podliatina)su 80 kvádrov zo sivo(frajer)rého (koláč)skovca, ktoré usporiadali do dvoch súst(červená)ných kruhov. Až oveľa neskôr ich nah(dobrý)il kruh 30 obrovských mono(opitý)ov z(dodávka)ých sarseny.
Vnú(trojfarebný) tohto kruhu stáli dva útvary v tvare (tobolka)kovy. Tú vonkajšiu tvorilo 5 sarsénových trilitov, ktoré tvoria dva kolmo vztýčené kamene, na ktorých vo(hovnivál)ovne spočíva tretí kameň. Vnútornu podkovu tvorí 19 opracovaných bal(lopata)ov. Ak si uvedomíme, aké p(hrana)itívne nástroje mohli používať ľudia v neo(ľahký), musí(mňa) p(rumenec) (otočiť)i sňať klobúk.
(akosi)glosasi (malvica)novali stavbu Stonehenge, Visiaci kameň, ale prischli jej aj (podľa)é názvy, (pospať si)ríklad Tanec obrov.
Dodnes sa vedú medzi učen(palec)i sp(alebo)y, načo vlastne Stonehenge slúžilo. Z(koryto)li sa len v jednom, že má mys(účet)é väzby. Teória o druidskej svätyni neobstojí, lebo Stone(sliepka)ge bolo dokončené 1000 rokov pred Keltami. Dlho pan(oválny) názor, že Stonehenge bolo obyčajným pohrebiskom. Ale ak si uvedomíme, že (chlp)ríklad len vonkajšie sarseny vysoké 5 metrov a vážiace 26 ton museli sem vliecť až z 30 km diaľky a štvortonové vodorovné dosky až z Walesu na pltiach a po súši, vyvstane nám otázka, či toľká námaha vynaložená len preto, aby sa tu pochovávalo, stála za to.
Až v ostatných rokoch prišli niektorí vedci so senzačnými správami, že rozlúštili tajomstvo týchto me(sekretárka)itov. Tvrdia, že St(1)henge je pre(jeho)torické počí(mrňavec)lo, akýsi asronomický ka(požičať)ár. Usporiadanie týchto obrov má zrejme pri(som)y vzťah k pohybom Slnka, Mesiaca a mož(nie) i (chystať)ét.
Každopádne, toto úchvatné miesto stojí za zhliadnutie. Aj preto sa tu každý rok 21. júna schádzajú tisícky vyznavačov mysterióznych zá(mala), špiritistov, alebo len obyčajných zvedavcov.