Viete lúštiť krížovky?

Stavím sa o mesačný plat primátora Skalice, že väčšina z vás odpovie kladne. Veď vylúštiť krížovku dnes dokáže už i prváčik z ľudovej. Dovolím si však tvrdiť, že sa mýlite.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)

Trochu histórie

Žiaľ, pri skúmaní pôvodu krížovky sa môžeme spoľahnúť iba na nie celkom hodnoverné zdroje. Vznik tejto najrozšírenejšej hádanky je sprevádzaný množstvom legiend.
Jedna z nich hovorí o istom Victorovi Orvillovi, ktorý si v Kapskom Meste odpykával päťročný trest. Ten z nudy, keď už prečítal celú väzenskú knižnicu, začal písať kriedou slová na šachovnicovú dlažbu svojej cely, a to tak, že ich spájal vo vodorovnom a zvislom smere. Tak vraj vznikla prvá krížovka.

Stále viac krížovkárskych teoretikov sa však zhoduje v tom, že otcom krížovky je Arthur Wynne, ktorý pracoval v denníku New York World, kde viedol rubriku Fun. V novembri roku 1913 si ho zavolal šéfredaktor a chcel, aby do vianočnej prílohy vymyslel niečo nové, čo ešte nebolo, čo by vzbudilo záujem čitateľov.
Wynne sa úlohy zhostil výborne, a tak sa 21. decembra 1913 objavila prvá krížovka pod názvom Word-Cross.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento nový druh zábavy si čitatelia veľmi rýchlo obľúbili a krížovka sa natrvalo usadila na stránkach novín New York Worldu a čoskoro sa stala najobľúbenejšou "hádankou" vo svete, populárnym zdrojom zábavy a poučenia pre široké vrstvy.

Prvá slovenská krížovka bola uverejnená v rubrike Hádanky v časopise Slovenský ľud decembri v roku 1925. Od roku 1927 ju viedol Vlado Kulčický, významný teoretik a propagátor slovenskej umelej hádanky a krížovky.

Bolo len otázkou času, kedy začnú vychádzať prvé krížovkárske časopisy.

V roku 1941 začala Matica slovenská vydávať časopis Krížom-krážom a jeho šéfredaktorom sa stal profesor Július Marschalko. Z toho obdobia hodno ešte spomenúť časopis Slovenská krížovka, Hlavolam a Krížovkár a hádankár.
V roku 1958 vyšla v Smene príručka Zo zákutia krížoviek a hádaniek od trojice autorov Tibor Jaššo, Vlado Kulčický a Pavol Štefánik. Boli v nej návody a pravidlá tvorby a riešenia krížoviek a hádaniek.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1961 vydal Obzor dvojtýždenník Krížovkár a hádankár, ktorý v roku 1967 zmenil názov na Lišiak a ktorý vychádza dodnes ako mesačník. Tento časopis už bol na pomerne vysokej odbornej úrovni, vypisoval rôzne autorské súťaže, ktoré hodnotila odborná komisia. Taktiež na svojich stránkach prinášal minikurzy na riešenia a tvorby krížoviek a hádaniek.

Súčasnosť

Krížovka za takmer 100 rokov svojej existencie prešla obrovským vývojom. Dnes už prakticky nenájdete časopis, v ktorom by chýbala.
A prívržencov tejto zábavy stále pribúda. Je len logické, že takto "postihnutí" ľudia hľadali možnosti, ako sa stretávať, a tak začali v mestách vznikať krížovkársko-hádankárske krúžky. Spomeniem len tie najznámejšie - v Bratislave krúžok Dunajci, v Žiline Žilinci, v Banskej Bystrici Hron, v Košiciach Maratónci, v Prešove Torysek, či v súčasnosti najúspešnejší krúžok Tatranci z Popradu.
Krúžky sa raz v roku stretávajú v Žiline na majstrovstvách Slovenska družstiev.
Súťaže zastrešuje Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov , ktorý je od svojho vzniku v roku 1990 registrovaný na ministerstve vnútra ako Občianske neziskové združenie.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti je veľa druhov krížoviek, je to ozaj ťažko spočítať a nové druhy neustále pribúdajú.

V zásade ich môžeme rozdeliť na písmenové (hláskové), slabikové, striedavé, mozaikové, šikmé a švédske. Švédske sú dnes medzi masami riešiteľov asi najobľúbenejšie.

Krížovky majú prísne pravidlá. Každá musí mať tajničku, musí byť symetrická (švédska nie) podľa niektorej z osí a prísne sa dodržiava diakritika.
To, prirodzene, uľahčuje ich lúštenie, ale veľmi sťažuje ich tvorbu.

Smernice tvorby krížoviek sú poriadne hrubé...

Krížovkárske súťaže

Ročne sa v rozličných mestách podľa vopred pripraveného kalendára uskutoční na Slovensku niekoľko krížovkársko-hádankárskych súťaží.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prebiehajú?

Riešia sa tu logické úlohy, hádanky, ale my sa zameriame na krížovky.

Každá súťaž je rozdelená do dvoch kategórií - začiatočníci a pokročilí. Pokročilí riešia výlučne dokresľovky. To znamená, že lúštiteľ dostane len raster, čistý štvorčekovaný papier bez rozdeľovacích liniek a legendu. Čas na riešenie býva 30 - 40 minút. A aby to lúštiteľ nemal až také ľahké, v krížovke sú zvyčajne podľa logického kľúča ukryté časti tajničky alebo nejaké heslá.
Zadanie úlohy potom môže vyzerať napríklad takto:
Striedavá mozaiková šikmá figurálna dokresľovka so skrytým heslom. Po stanovenom čase sa krížovky zhodnotia, za každý nesprávne vyplnený štvorček, za každý prehrešok voči diakritike alebo nevyznačený oddeľovací znak sú trestné body. Riešiteľ, ktorý ich nazbiera najmenej a za najlepší čas, vyhráva.

Ukážky súťažných krížoviek

Obrázok blogu

Figurálna polomozaiková dokresľovka, ktorej skryté heslo tvoria vnútorné oddeľovacie znaky (28)


Obrázok blogu

Figurálna polomozaiková dokresľovka

Obrázok blogu

Striedavá dokresľovka, v ktorej skryté heslo (Heine) tvoria dvojpísmenné políčka

Obrázok blogu


Hlásková dokresľovka, v ktorej skryté heslo tvoria dvojnásobné políčka (aforizmus)

Obrázok blogu


Polomozaiková dokresľovka, v ktorej skryté heslo tvoria dvojnásobné políčka (Fernandel)

Za dlhý čas, ktorý sa venujem krížovkám, som sa stretol s krížovkami, ktoré pokojne možno nazvať umeleckými dielami. Najmú figurálne, obrys ktorých tvorí nejaký tvar, majúci vzťah k tajničke sú prekrásne. Takéto krížovky sú veľmi náročné na riešenie, ale nesmieme zabúdať ani na autorov, ktorí pri ich tvorbe strávia niekedy aj mesiac.

Krížovke vďačím za veľa. Neuveriteľne mi rozšírila slovnú zásobu, získal som veľa vedomostí o úplne neznámych veciach. Napríklad ak mi vyšlo, že austrálsky vačnatec je vombat, hľadal som v knižniciach a bohviekade informácie o tom, ako vyzerá a ako žije, kým som to zviera poriadne nespoznal.

Dnes je to, pochopiteľne, vďaka Internetu podstatne jednoduchšie.
O krížovkách by sa dalo napísať oveľa viac, ale už ma bolia prsty.

Prajem vám pri ich lúštení veľa radosti, zábavy a poučenia.

Poznámka: V článku sú použité krížovky z archívu SZHK.

Ivan Rias

Ivan Rias

Bloger 
  • Počet článkov:  263
  •  | 
  • Páči sa:  66x

Spýtajte sa Ondra... Zoznam autorových rubrík:  AforizmyKultúraZábavaMôj názorEpigramyPoéziaPrózaLiterárne maličkostiPolitikárčenieOdpozorovanéOndroSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu