Bohémky rock and rollu

Ženy. Nežné pohlavie. Mnohokrát porovnávané s mužmi. Už oddávna si museli budovať postavenie a oveľa viacej bojovať za svoje práva ako ich mužskí kolegovia. Niekedy boli akceptované, inokedy zatracované. Ako to je v rock and rollovej hudbe? Presadila sa i žena vo svete plnom rock and rollu, v ktorom vždy dominovali muži? Vpustili ju medzi seba a považovali za rovnocennú? Nechali ju stať sa leaderkou kapely, ktorá  všade udávala tón? Dokázala žena v tomto hudobnom biznise natoľko zaujať, že sa zapísala do muzikantskej histórie v dobrom svetle?  Ale áno, v tomto článku sa takým priekopníčkam ,,drsného rocku“ budem (s radosťou) venovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)
Joni Mitchell
Joni Mitchell 

Začnime chronologicky. Prelom 50-tych a 60-tych rokov priniesol celú radu folkových pesničkárov, medzi ktorými bez pochýb zažiarila Joan Baez. Hrala na gitaru, mala jasný a znelý hlas a svojím prejavom odpovedala vtedajšiemu folkovému ideálu. Už v mladosti mala hlavu plnú svojráznych myšlienok, nápadov a predstáv. Tak ako jej mladá študentská generácia. Za prvý väčší úspech sa považuje jej vystúpenie na Newportskom folkovom festivale v roku 1959 a o 12 mesiacov neskôr už mala na konte premiérovú LP platňu. Svoj debut ju natoľko naštartoval, že po ňom nasledovalo mnoho iných dosiek. Bola zaujímavá svojím exotickým zovňajškom (otec bol mexického a mama škótskeho pôvodu, pozn. aut.) a v živote bojovala proti daniam, z ktorých štát (USA, pozn. aut.) financoval poplatky za zbrane. Podporovala mladých, aby nemali strach a pálili svoje povolávacie príkazy do armády. Trvala hlavne na tom, aby vstupenky na jej koncert nestáli viac ako 2 doláre. Bola zapojená do všakovakých projektov. Jej fanúšikovia ju obdivujú kvôli jej čistému hlasu a umeniu. Alebo ju uznávajú pre jej zásadové názory, protesty a stanoviská. Alebo oboje. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rok 1968 bol pre Američanku Janis Joplin osudovým. Vydala sa totiž na sólovú kariéru, ktorá bola úspešná, ale i tragická zároveň. O 3 roky neskôr zomrela na následky nadmerného požitia drog, čo však postihlo aj iných umelcov z tej oslavovanej ,,woodstockovej či inej éry“ (napr. Brian Jones, Jim Morrison alebo Jimi Hendrix). Spolupracovala s významnou formáciou na vtedajšej san franciscskej pôde- a to s kapelou Big Brother and the Holding Company. Jej hlas je nezabudnuteľný, skladby sú večné. Bola jej veľká škoda, veľmi by ma zaujímalo, ako by sa jej muzikantská dráha vyvíjala a aké skladby by pribudli na jej konto. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch takto končia tie najúspešnejšie hviezdy. Teda aj Janis Joplin.

SkryťVypnúť reklamu

60-te roky boli nezabudnuteľné. Ale ako hovorí Paul Kantner z kultovej kapely Jefferson Airplane: ,,Ak si pamätáš na šesťdesiate roky, nikdy si v nich v skutočnosti nemohol žiť “. Chcelo to však zmenu. A tá prišla s nástupom 70-tych rokov. Na scénu sa totiž dostala ďalšia postava , ktorá jednoznačne stojí za spomenutie. Patti Smith. Žena, ktorá prednášala svoje básne na literárnych večeroch sa ich neskôr rozhodla zhudobniť. Založila si (legendárnu) kapelu. V tej dobre určite netušila, čo jej tvorba na svete spôsobí. Ona je tá, čo to ,,natrela“ všetkým chlapom- muzikantom. Svojím vzhľadom divokej žienky so strapatými vlasmi, kravatou a veľkou košeľou každému pripomínala niečo, čo spoločnosť vidieť nechcela. Preto nebola ideálom chcenej ,,superženy“. Nikto neveril, že práve ona bude tá, ktorá bude viesť punkovú kapelu a dostane ženské osadenstvo opäť do povedomia na hudobnej scéne. Debut Horses vyšiel v roku 1975 a zožal obrovský úspech. V súčasnosti má 62 rokov a energie na rozdávanie. Angažuje sa do rôznych projektov – koncertuje s kadekým, fotí, skladá muziku, hlása proti vojne v Iraku a všeličo možné. A 17. júla presne o 20 hodine vystúpi na trenčianskom hudobnom festivale Pohoda. Fantastické, nie?

 

Spomeňme však aj kapely, v ktorých dominovali dievčatá. V roku 1976 sa na scénu dostala proto- punková čisto dievčenská skupina The Runaways. Pôsobila síce len 3 roky a niektoré členky sa odhodlali a skúsili ísť ďalej do sveta ako ,,sólo“ interpretky. Tak to bolo i v prípade punkovej divy Joan Jett, ktorá si založila kapelu Joan Jett and The Blackhearts. Skladba I love rock and roll, ktorú pozná aj ten, čo rock and roll nepočúva ju dostala na popredné priečky hitparád a dodnes patrí medzi základné skladby v tejto brandži (originálne je táto pieseň od The Arrows, pozn. aut.). Piesne ako I hate myself for loving you, Bad reputation či Do you wanna touch me patria medzi medzi staré punkové klasiky. Táto ženská síce naspievala pár coverov svojím originálnym štýlom, napriek tomu však patrí medzi najúspešnejšie rockerky na svete.  

SkryťVypnúť reklamu

 A nesmieme zabudnúť aj na chlapčenské formácie, ktoré mali frontmanku práve vplyvnú interpretku. Napríklad taká post-punková americká skupina Blondie, ktorá stála pri rozvoji rock and rollového new yorkského klubu CBGB či tunajšej scény. Na čele Blondie stála blond vokalistka Debbie Harry. Avšak s Blondie to bolo trochu inak, pretože ich krásna Debbie bola reklamným ťahom pre všetky hudobné spoločnosti (čo sa napríklad nepáčilo česko-slovenskému gitaristovi Ivanovi Kralovi, ktorý prestúpil z Blondie do Patti Smith group, pozn. aut.) a zaujala najmä svojím vzhľadom. Ich songy predávala ona, ale podľa môjho názoru tie skladby boli samé o sebe hodne dobré. Mali také tie chytľavé melódie, peknú rytmiku post punku A nesmieme zabudnúť aj na chlapčenské formácie, ktoré mali frontmanku práve vplyvnú interpretku. Napríklad taká post-punková americká skupina Blondie, ktorá stála pri rozvoji rock and rollového new yorkského klubu CBGB či tunajšej scény. Na čele Blondie stála blond vokalistka Debbie Harry. Avšak s Blondie to bolo trochu inak, pretože ich krásna Debbie bola reklamným ťahom pre všetky hudobné spoločnosti (čo sa napríklad nepáčilo česko-slovenskému gitaristovi Ivanovi Kralovi, ktorý prestúpil z Blondie do Patti Smith group, pozn. aut.) a zaujala najmä svojím vzhľadom. Ich songy predávala ona, ale podľa môjho názoru tie skladby boli samé o sebe hodne dobré. Mali také tie chytľavé melódie, peknú rytmiku post punku a boli iné. Blondie je klasika. 

SkryťVypnúť reklamu

 Akoby sme ukončili túto kapitolu rockovej hudby, v ktorej dominujú dámy? Tieto ženy prerazili ako sólové interpretky alebo ako vodkyne čisto dievčenských či chlapčenských kapiel. Dokázali si vybudovať postavenie, presadiť sa či udávali tón v obliekaní a podobne. Ukázali svetu, že aj ony sú schopné viesť pozíciu, ktorá je pôvodne určená mužom. Zvládli to však bravúrne, čo poviete?

Zoznam ženských interpretiek alebo ich kapiel, ktoré stoja za zmienku:

1. Aretha Franklin
2. Tina Turner
3. Janis Joplin
4. Bonnie Raitt
5. Joni Mitchell
6. Billie Holiday
7. Chrissie Hynde
8. Madonna
9. Annie Lennox
10. Carole King
11. Patsy Cline
12. Debbie Harry
13. Ella Fitzgerald
14. Stevie Nicks
15. Patti Smith
16. The Supremes
17. Chaka Khan
18. Gladys Knight
19. Etta James
20. Grace Slick
21. Linda Ronstadt
22. Emmylou Harris
23. Mamas & The Papas
24. Dusty Springfield
25. Marianne Faithfull
26. Bessie Smith
27. Joan Baez
28. Carly Simon
29. Karen Carpenter
30. Rickie Lee Jones
31. Barbra Streisand
32. Joan Jett
33. k.d. lang
34. Dolly Parton
35. Sinéad O'Connor
36. Björk
37. Donna Summer
38. Diana Ross
39. Pat Benatar
40. Heart
41. Patti LaBelle
42. Dionne Warwick
43. Cher
44. Sheryl Crow
45. Roberta Flack
46. Kate Bush
47. The B-52's
48. Dinah Washington
49. Melissa Etheridge
50. Sarah Vaughan

51. Bette Midler
52. Laura Nyro
53. Alanis Morissette
54. Tracy Chapman
55. PJ Harvey
56. Martha & The Vandellas
57. Mavis Staples
58. Cyndi Lauper
59. Joan Armatrading
60. Ruth Brown
61. Whitney Houston
62. Lena Horne
63. Christine McVie
64. The Shirelles
65. Loretta Lynn
66. Sade
67. The Ronettes
68. Hole
69. Sarah McLachlan
70. Abba
71. Tori Amos
72. Queen Latifah
73. Tammy Wynette
74. Anita Baker
75. Exene Cervenka
76. The Go-Go's
77. Janet Jackson
78. Mahalia Jackson
79. Indigo Girls
80. Big Mama Thornton
81. Vice Squad
82. Grace Jones
83. Salt-N-Pepa
84. Yoko Ono
85. Petula Clark
86. Laurie Anderson
87. Nico
88. Sheila E.
89. Eartha Kitt
90. Ani DiFranco
91. Kim Gordon
92. Natalie Cole
93. Peggy Lee
94. Liz Phair
95. Olivia Newton-John
96. Siouxsie Sioux
97. Lucinda Williams
98. Kim Deal
99. Tina Weymouth
100. Erykah Badu

 

Roberta Dolinská

Roberta Dolinská

Bloger 
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som študentka amerických štúdií a žijem v Anglicku. V Londýne mám kapelu,zaujímam sa o bicie, hudbu, módu, fotografiu, film a históriu. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie na albumyReportáže z podujatíHudobné osobnostiFilmyHudobné zaujímavostiFestival PohodaHudobné úletyJa a USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

318 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

231 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu